Jump to content

E46 - Android Headunit


Recommended Posts

Salutare tuturor.

 

Apelez la voi deoarece nu gasit nimic detaliat despre swap-ul pe care vreau sa-l fac.

 

Am achizitionat de curand un E46 330Ci din 2003 si as dori sa schimb headunit-ul OEM, cu unul cu Android. L-am ales pe acesta . Din ce a vazut, este similar cu restul chinezariilor, dar mi s-a parut soft-ul mai ok. Inainte de a-l achizitiona, as dori sa cer parerea celor care se pricep sau au mai facut asta pe masina cu specificatii asemanatoare.

 

Deoarece masina este echipata cu headunit 16:9, navigatie, magazie de CD-uri, modul TV si modul BM54, instalarea nu va fi plug&play ca la cele cu cd-player. In link-ul de mai sus, mi se spune ca am nevoie de un cablu aditional, acesta , care va face legatura cu mufele/modulele din portbagaj si noul headunit. Practic, nimic din cablajul original din bord, care consta in doua mufe, nu va mai fi folosit.

 

Acum urmeaza partea despre care nu am reusit sa gasesc prea multe informatii.

 

Inteleg ca nu voi mai avea nevoie de navigatie, magazie de CD-uri, modul TV, bluetooth, dar ce se intampla cu modulul BM54? Ma gandesc, ca, din moment ce noul headunit are propria amplificare si modul radio, nu voi mai avea nevoie de BM54 si voi folosi doar mufa principala. Totusi, in link-ul de la cablul aditional se specifica ca una din mufe va intra in BM54, dar nu se ofera alte detalii.

 

Astept sfaturile voastre.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Nu mai ai nevoie de el. Eu am fost fix in aceiași situație. Mașina avea navi, telefon, cd changer. Nu mai ai nevoie de ele. Eu le-am dat pe toate jos de pe mașina.

Tot Eonon am și eu, dar un model mai vechi ca îl am de vreo 2 ani.

 

Vezi ca cei de la Eonon sunt super Ok. Ii contactezi pe farcebook messenger dacă ai probleme și te ajuta.

Edited by florin83
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, plug and play, doar ca e mai mult de munca ca sa tragi cablul ala in spate.

 

Si eu m-am bucurat ca am scapat de el. Il reparasem o data si cred ca urma si a doua reparatie ca incepuse sa nu se mai auda mereu intr-o boxa.

 

Nu stiu, dar iti zic sigur ca nu-l mai folosesti. Eu l-am si scos de pe masina.

Link to comment
Share on other sites

Eu personal as cauta ceva cu un procesor mai decent, PX5 sau PX6.

 

Am avut PX3, am schimbat-o cu PX6 pentru ca era ingrozitor de lenta, mai ales daca vrei sa faci mai multe lucruri in acelasi timp, de ex. asculti muzica in timp ce folosesti sa zicem Waze. Exista variantele de PX6 si cu 4GB ram.

 

 

Ca sa intelegi diferentele dintre procesoare, un PX3 este echivalent cu un Samsung Galaxy S3 iar PX6 cu un Galaxy S7.

Link to comment
Share on other sites

Eu am modelul mai vechi si foloesc de fiecare data waze+spotify si nu am probleme. Nu stiu ce procesor are asta, dar probabil mult mai slab decat modelul actual de la Eonon cum vrea colegul sa-si ia

https://www.eonon.com/Android-Car-GPS/Vehicle-Specific-GPS/BMW-E46-Android-71-Octa-Core-2GB-RAM-Car-Radio-GPS-Navigation-System-7-Inch-1-Din-Multimedia-Car-DVD-CD-Player.html

Edited by florin83
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de informatii si sfaturi.

 

Din ce am gasit, PX6 este cea ca o tableta, iar eu prefer un look cat mai aproape de OEM. In general la device-urile cu Android, daca softul este optimizat bine, nu face probleme nici cu o configuratie mai slaba.

 

In primul rand ma intereseaza muzica si conectivitatea, iar secundar navigatie. Un stick cu muzica sau YouTube iar navi cand fac un drum mai lung sau ajung prin zone necunoscute. Si bineinteles sa scap de problematicul BM54, care mi-a crapat cu totul, a doua oara.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.