Jump to content

Service history bmw


baghera.11

Recommended Posts

eu as vrea sa aflu nr de km reali.Multe guri rele mi-au spus ca la modelu de masina care-l am sigur are peste 500k reali si am km dati inapoi.Eu in bord am fix 240k.Vreau totusi sa nu-i cred :|

 

posteaza seria aici si ma uit eu

Link to comment
Share on other sites

Ba, sa ma p*s pe ei de samsari... Dar ne meritam soarta frate, ca noua ne place sa fim mintiti ca daca vedem o masina cu peste 300k fugim ca de dracu... preferam sa ne arate in bord sub 200k fiind aceeasi masina cu peste 300k...

 

Client fericit ca a luat masina cu km putini, samsar fericit ca a luat mai multi bani = win win...

 

Problema apare deja cand te miri de ce iti pica nu stiu ce pe la motor care trebuia sa tina vreo 350k si tie ti-a picat la 200k. Sau mai grav, cand trebuie sa schimbi ceva la anumiti km (revizie cutie spre exemplu) si tu stii ca nu ai facut deocamdata km...

Apoi vii si zici "Pai BMW e o marca de tot rahatul ca uite, pica tot la km putini, nu mai sunt fiabile si etc"...

Edited by Drey
Link to comment
Share on other sites

nu stiu, ca la motor in mers se aude un zgomot mai ciudat,iar la cutia de viteze cand opresc la semafor cateodata smuceste de 2 ori fin,dar nu mereu.

In orice caz am vrut sa spun ca de fapt masina am cumparat-o in vara lui 2017 si atunci avea in bord 207000 km,am mai mers eu cu ea de atunci inca 33k si am acum pe bord 240191 km

deci au fost dati inapoi pe putin 100k km....

 

asta e..dar sa incerc sa privesc partea buna a paharului daca exsista asa ceva.Macar nu are 500k cum au zis unii.

Edited by baghera.11
Link to comment
Share on other sites

nu am sa inteleg niciodata cum poate avea atatia km facuti.Eu in 2 ani si ceva de cand o am, am mers aproape in fiecare zi cu ea si de abia am facut 33k.Masinile astea sunt fugarite ca pe hotii de cai se pare

ma rog in fine...am sa consemnez in agenda personala acest aspect cu km reali.Multumesc inca o data.

Link to comment
Share on other sites

nu am sa inteleg niciodata cum poate avea atatia km facuti.Eu in 2 ani si ceva de cand o am, am mers aproape in fiecare zi cu ea si de abia am facut 33k.Masinile astea sunt fugarite ca pe hotii de cai se pare

ma rog in fine...am sa consemnez in agenda personala acest aspect cu km reali.Multumesc inca o data.

 

Am trait o perioada de 6 luni in Germania si a trebuit sa fac in fiecare zi naveta de 300 km catre munca si-napoi... 5 zile din 7.

 

5 zile x 4 saptamani x 12 luni x 300 km = 72.000 km / an si asta numai catre munca si inapoi... Nu mai pui plimbarile din weekend plus vacanta de peste 2.5k pe an....

 

Masina este din 2006 si pana in 2015 a facut 301k ... Asta inseamna o medie de ~34k / an ceea ce este foarte putin.

Edited by Drey
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am trait o perioada de 6 luni in Germania si a trebuit sa fac in fiecare zi naveta de 300 km catre munca si-napoi... 5 zile din 7.

 

5 zile x 4 saptamani x 12 luni x 300 km = 72.000 km / an si asta numai catre munca si inapoi... Nu mai pui plimbarile din weekend plus vacanta de peste 2.5k pe an....

 

Masina este din 2006 si pana in 2015 a facut 301k ... Asta inseamna o medie de ~34k / an ceea ce este foarte putin.

 

De curiozitate, cam cat dura parcurgea acestei distante ?

Link to comment
Share on other sites

nu am sa inteleg niciodata cum poate avea atatia km facuti.Eu in 2 ani si ceva de cand o am, am mers aproape in fiecare zi cu ea si de abia am facut 33k.Masinile astea sunt fugarite ca pe hotii de cai se pare

ma rog in fine...am sa consemnez in agenda personala acest aspect cu km reali.Multumesc inca o data.

O medie de 30k-40k km pe an nu e mult, cam asta e normalitatea.

 

Cu siguranta masina aia nu a mers 15 km in 2 ore bara la bara, Pallady-Iuliu Maniu

Faptul ca are multi km si inca merge bine inseamna ca e o masina buna.

 

Daca te uiti pe forum o sa vezi distributii si planetare schimbate la masini sub 100k km.

Asa ca bucura te de ea.

Link to comment
Share on other sites

o singura necunoscuta ramane in ecuatie si anume cati km o fi facut fostul proprietar cu ea in cei 2 ani de zile,ca eu am cumparat-o in 2017.Deci in momentul de fata are calculat cca. 334.000 km+ intervalul din 2015 pana in 2017 care nu se stie.Deci s-ar putea sa aiba cam 400.000 km reali in acest moment?Ca ma gandesc ca in acei 2 ani s-au mai facut cu ea 50k km nu?

Inseamna ca daca a rezistat 400k km inseamna ca e o masina buna,pt. ca eu de cand o am i-am schimbat doar filtre+ulei+filtru de motorina si cam atat.La motor nu am umblat deloc

Edited by baghera.11
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.