Jump to content

Faruri LED China?


hypnozee

Recommended Posts

Salut, am un X1 F48 cu becuri normale si vreau sa am lumini LED.

 

Stiu ca cea mai sigura metoda este sa cumpar unele originale de la dezmembrari, dar le-am gasit pe astea pe aliexpress si vanzatorul sustine ca se instaleaza si functioneaza imediat.

Ce problem pot sa intampin la ele? Sa nu se potriveasca? Sa se defecteze repede? Sa ma opreasca politia?

Pare cam prea usor si de aia am un sentiment ciudat.

 

Ce ma sfatuiti sa fac pentru a trece pe LED, eventual la costuri decente?

post-96637-0-57802900-1572450390_thumb.jpg

post-96637-0-25249500-1572450398_thumb.png

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Salut, am un X1 F48 cu becuri normale si vreau sa am lumini LED.

 

Stiu ca cea mai sigura metoda este sa cumpar unele originale de la dezmembrari, dar le-am gasit pe astea pe aliexpress si vanzatorul sustine ca se instaleaza si functioneaza imediat.

Ce problem pot sa intampin la ele? Sa nu se potriveasca? Sa se defecteze repede? Sa ma opreasca politia?

Pare cam prea usor si de aia am un sentiment ciudat.

 

Ce ma sfatuiti sa fac pentru a trece pe LED, eventual la costuri decente?

Din surse credibile, nu tin mult(nu mai mult de un an) si poti sa ai probleme la instalatia electrica(sa ti faca un scurt si sa ti arda vreun modul)

Eu unul, nu m as risca!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pai chinezariile alea eu vad ca au lupe cu xenon, nu sistem LED :)

Daca bifezi LED, e acelasi far care in loc de xenon un bec cu led pe aceeasi lupa, care n-are nici o treaba cu sistemul LED "de-adevaratelea" :))

 

cum au existat xenon fata lupe (laguna 2, S klass w220, honda civic FK) asa sunt si masini care au led cu lupa - mazda 3,6 BM)

 

on topic

ieftin si bun nu cred ca exista

variante sunt retrofit sau daca exista pentru acest model un producator de piese gen hella sa faca un kit plug and play cum au pentru VAG, dar ma indoiesc

Edited by dismalskin
Link to comment
Share on other sites

Exista acolo optiune de a pune bec led in lupa. E o idiotenie sa pui led in lupa, dar fie.

 

la MINI farurile LED sunt cu lupa si lumineaza impecabil (si multe altele dar am zis sa dau un exemplu din familie!)

 

fie, un lucru gandit si facut din fabrica asa este total alta poveste

 

si ca sa fiu on-topic nici eu nu as recomanda farurile de pe aliexpress (sau after-market in general) in primul rand din cauza riscurilor pe care le poti avea la instalatia electrica...

 

legat de spalator de faruri, nu cred ca mai exista ceva legat de asta in legislatie tinand cont ca acum exista multe masini cu xenon/LED care nu mai au spalator de faruri, la LED inteleg ca nu mai este nevoie dar la xenon de exemplu Nissan Qashqai?!

Link to comment
Share on other sites

 

legat de spalator de faruri, nu cred ca mai exista ceva legat de asta in legislatie tinand cont ca acum exista multe masini cu xenon/LED care nu mai au spalator de faruri, la LED inteleg ca nu mai este nevoie dar la xenon de exemplu Nissan Qashqai?!

prevederea exista (din 2011 cred) la nivelul UE ca masinile dotate cu becuri (led, xenon halogen etc) care depasesc 2000 de lumeni pe faza scurta sa fie dotate cu sistem de autoleveling si spalator de faruri, deci e posibil ca un far de orice fel sa nu aiba spalatoare daca nu depaseste 2000 de lumeni

Edited by Rico24
Link to comment
Share on other sites

prevederea exista (din 2011 cred) la nivelul UE ca masinile dotate cu becuri (led, xenon halogen etc) care depasesc 2000 de lumeni pe faza scurta sa fie dotate cu sistem de autoleveling si spalator de faruri, deci e posibil ca un far de orice fel sa nu aiba spalatoare daca nu depaseste 2000 de lumeni

 

nu stiu ce sa zic daca e inca valabil sau nu dar lumineaza astea de la MINI super bine (garantat au peste 2000 de lumeni) - sau poate se fac aranjamente exact ca la noxe :))))

Link to comment
Share on other sites

nu ar avea de ce sa nu mai fie valabila prevederea. e o chestie de siguranta traficului, nu poti sa renunti la ea asa.... e ca si cum ar zice ca abs ul sau esp nu mai e obligatoriu pe mașini. ledurile au sub 2000 d lumeni, chiar daca ochiul uman are alta impresie. oricum diferenta e mica, gen 1800 1900 la leduri si 2200 la xenon
Link to comment
Share on other sites

nu ar avea de ce sa nu mai fie valabila prevederea. e o chestie de siguranta traficului, nu poti sa renunti la ea asa.... e ca si cum ar zice ca abs ul sau esp nu mai e obligatoriu pe mașini. ledurile au sub 2000 d lumeni, chiar daca ochiul uman are alta impresie. oricum diferenta e mica, gen 1800 1900 la leduri si 2200 la xenon

 

daca e sa o luam cu siguranta traficului spalatoarele de faruri sunt necesare pe orice tip de far, chiar si pe halogen.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.