Jump to content

Seria 5 G30, 2017 - 2024


deeJayOg

Recommended Posts

Eu am avut recent o experienta neplacuta cu aceste sisteme. Am pe masina toate camerele si sistemul radar si cu toate astea franarea automata nu a actionat cand cel din fata a pus o frana brusca iar reactia mea a fost intarziata. Am verificat ulterior si sistemul era setat pe ‘early’ deci ar fi trebuit sa intervina. Stopurile celui din fata nu se vedeau bine sau nu functionau. Sa fie asta explicatia? Ma gandesc ca radar-ul af fi trebuit sa detecteze distanta si fara stopuri.
Link to comment
Share on other sites

Cred ca collision warning functioneaza pe baza camerei din parbriz, nu radar. Am vazut ca unele masini au aceasta optiune fara a avea Acc( distronic), care vine cu radarul sub numar.

 

Mda, cred ca asa e. Eu nu am ACC, dar collision warning imi merge, ma atentioneaza vizual si acustic cand sunt prea aproape de masina din fata, dar nu stiu daca si franeaza.

Link to comment
Share on other sites

Emergency brake assist warns about the risk of collision and, where appropriate, brings the vehicle to a complete stop before it results in a crash with an obstruction, a person or another vehicle. Sensors measure the current speed and distance of the car ahead or the static obstruction (e.g. a person). Depending on the system, cyclists can also be identified. Acoustic warning signals are complemented by visual displays. Prior to emergency braking the driver assistance system calculates the optimal braking power and the resulting necessary braking pressure. This computed pressure is, depending on the system, independently transmitted by the assistant into an automatic brake, or only then applied when you press the brake pedal. A further development of brake assist is avoidance maneuver assistance: In order to avoid a collision, this system actively supports the driver with an evasive maneuver.

Sursa:

https://www.bmw.com/en/innovation/the-main-driver-assistance-systems.html#pwjt-distance-control

Link to comment
Share on other sites

Pe mașina dinainte, o Insignia B GSI, cu toate sistemele care sunt și pe actualul G30, ma avertiza de fiecare data când ii intrau ĂŽn raza pietoni și biciclete, la mers ĂŽn oraș. La G30 pana acum nu am avut nici mĂŁcar o avertizare, e posibil sa nu funcționeze corect? La mașini avertizeazĂŁ, frâneazĂŁ, face tot ce trebuie. Dar cu pietonii nu pot testa...mi se pare ciudat. Din ce am citit, cei de la GM au cele mai performante sisteme, ĂŽn teste cel puțin, și pot confirma cu GSI-ul, pana la 80.000 km au funcționat aceste sisteme perfect, nu am ce reproșa, de 2 ori au fost mai atente decât mine.

La actualul G30 cam am dubii pe partea de "oras". Pe autostrada sistemul se comporta ok.

 

Nici mie la g30 nu mi s-a aprins niciodata pentru pietoni sau masini. Doar la dat cu spatele. In schimb la f45 anterior, se aprindea destul de des, ba chiar era foarte sensibil uneori.

Pe de alta parte, distronicul de la f45 dadea gherle de multe ori, imi aparea eroare sau frana de la distanta prea mare uneori.

La g30 distronicul pare sa fie mai precis, o pun pe seama radarului din bara, intrucat la f45 functiona pe baza camerei din parbriz, nu avea radar in bara.

Link to comment
Share on other sites

La BMW sistemul collision prevention (sau cum il numesc ei) este mult mai "permisiv". La Mercedes mergeam practic tot timpul cu un semn de exclamare rosu in bord ca atentionare ca am pe cineva in fata. La F15 am vazut de cateva ori martorul de pietoni si o data a franat singura masina doearece a detectat un pieton care mergea foarte aproape de masini.
Link to comment
Share on other sites

Mie mi s-a activat o singura data sistemul asta pentru pietoni, cand isi bea un taximentrist cafeaua pe carosabil, ca pe trotuar numai avea loc :)

Mi-a pus o frana de m-a terminat oricum nu il loveam dar era aproape de directia de mers a masinii.

Sistemul merge bine si e chiar foarte bine ca nu e sensibil, poate fi chiar periculos sa franeze aiurea. In primul rand soferul e responsabil, daca te mai ajuta si masina, cu atat mai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu cred ca absolut toate sunt mai coborate fata de cea standard.

Eu am standard si vad pe strada ca aproape toate bmw seria 5 sunt mai joase.

Nu am atins-o niciodata pe dedesubt.

 

Nu stiu de ce in configurator nu este explicat clar. Are careva resurse sa cerceteze daca diferite suspensii presupun alta garda pa sol?

 

La A6 este asa: adaptive dumpers cu 10mm mai joasa decat standard iar cea sport cu 20mm.

Mi-am luat sport pt A6 si am o spaima mare pt garda la sol

Edited by edit
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

70Mai am si eu. E mica, filmeaza decent, dar in rest mi se pare cam prostuta. Nici macar viteza sau locatia gps n-o stie. Nu are buton (sau nu m-am prins eu) de salvare filmare, gen cand vezi ceva in trafic si vrei sa salvezi. Daca dai intr-o groapa sau pleci mai tare de pe loc incepe de nebuna sa salveze "emergency video", dar ea il salveaza dupa ce s-a petrecut evenimentul, gen.

 

Pt banii ei e ok, dar ii lipsesc multe functii. Eu am luat-o de pe aliexpress.

Edited by LYM
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

70mai sunt multe.. daca nu ai adas nu are GPS, implicit viteza afișata.

 

Are comanda vocala de emergency video si ĂŽl bagĂŁ in folder special care nu se șterge.

 

“ record video “ e comanda

 

Pe aliexpress nu exista aia care zic eu.

 

Camera auto DVR smart Xiaomi 70mai PRO, 2.7K 1944p, WDR, G-sensor, Sony IMX335, wifi, comenzi vocale, negru

 

Ai wifi, e super aplicația, iei imediat orice pe telefon, iar claritate 2,7 k nu au multe.

Link to comment
Share on other sites

https://www.aliexpress.com/item/32955115436.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dU8sqYv

 

Nu am luat si modulul GPS pt ca la momentul respectiv citisem ca nu iti afisa viteza pe filmare si nici coordonatele GPS, ci doar chestii legate de functiile ADAS, care mi s-au parut complet inutile. Nu stiu daca au schimbat ceva intre timp.

 

- chiar nu as vrea sa-mi spuna chinezoaica din camera sa am grija ca am schimbat banda, sa am grija ca e o masina in fata, sa am grija ca a plecat ala din fata etc

 

Unele camere au un buton care odata apasat salveaza 30sec inainte de apasare + cateva min dupa apasare, astfel incat sa poata captura intregul eveniment. Daca eu zic "record video" dupa ce evenimentul a trecut, care mai e rostul comenzii? mai bine trag pe dreapta si scot filmarea. Din cate mi-am dat seama retine de la acel moment inainte.

 

ps: poti cumva sa-i opresti sunetul ala tampit pe care-l face atunci cand opresti motorul?

Edited by LYM
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai oricum tie ĂŽți salveazĂŁ non stop orice filmeaza la 1-2-3 minute depinde cum setezi, adicĂŁ face non stop filmulețe, daca e ceva ce vrei sa salvezi, când ajungi la destinație te conectezi la aplicatie si in 2 minute ai filmul pe telefon sau daca vrei si mai urgent tragi pe dreapta si scoți filmul cu aplicația atunci in 2 minute.

 

E buna in oras treaba cu mașina din fata care pleacĂŁ, s a rezolvat problema cu GPS si viteza afișata prin update, eu am luat o direct ok.

 

Eu nu o gĂŁsisem pe aliexpress, oricum e mai scumpa. Pe eMAG o iei la 250-270 lei la oferta cu tot cu adas.

 

Ea are 4 butoane, nu știu daca are opțiunea cu memorare video cum zici tu daca apeși.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

eu am dat vreo 220 lei pe ea de pe aliexp, daca retin bine. Mai era modulul ala cativa dolari, dar am zis pas.

 

Ideea unui buton de salvare era tocmai ca sa nu stai sa mai cauti evenimentul prin sutele de clipuri de pe card. Butoanele ei nu salveaza nimic, din cate stiu.

 

Zi-mi si mie daca la a ta poti dezactiva sunetul ala de-l face cand se inchide, sa stiu daca-mi bat capul sa-i fac update de FW.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De la 70mai versiunea cu calitate mai buna e cea 4k.

E vreuna sa stie 4k? la toate apare 2.7k, doar.

 

LE: hai ca m-am dus la masina sa-i fac update de FW, din pacate nu are optiune de OFF la shutdown sound, doar la startup. WTF ... ma dispera sunetul ala de fiecare data cand opresc masina.

Cu ocazia asta mi-am dat seama, dupa 2 ani de cand o am, ca are si buton pt emergency video :D doar ca am montat-o prea sub oglinda si ar insemna sa mut oglinda ca sa-l pot apasa. Oh well.

Edited by LYM
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.