Jump to content

Seria 5 G30, 2017 - 2024


deeJayOg

Recommended Posts

Pica sa nu pica, tva-ul :) si ma refer aici in tara. Am adus( ma rog, corect este am finantat) o gramada de masini din Germania si la care clientii mei au incercat deducere de TVA, foarte putin si reusesc asta undeva spre maxim 50% din cota, iar altii, mare majoritate nu au nicio deducere de TVA pt ca statul nostru fiind in foame foarte mare de bani, considera ca masina luata pe firma este un bun de lux, nu pt activitatea curenta si prin urmare nu se face nicio deducere la TVA.

 

Stiu destul cazuri prin care s-au adus masini pe brut din afara, recuperat tva de la nemti, toate bune si frumoase pana cand tu, ca si pj vrei sa iti faci o rambursare de tva si iti vine nea inspecorul in control si....surpriza, te pune sa platesti tva=ul la statul roman.....deci atenti cu tva-ul.

 

Asta daca vrei sa procedezi corect... :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pica sa nu pica, tva-ul :) si ma refer aici in tara. Am adus( ma rog, corect este am finantat) o gramada de masini din Germania si la care clientii mei au incercat deducere de TVA, foarte putin si reusesc asta undeva spre maxim 50% din cota, iar altii, mare majoritate nu au nicio deducere de TVA pt ca statul nostru fiind in foame foarte mare de bani, considera ca masina luata pe firma este un bun de lux, nu pt activitatea curenta si prin urmare nu se face nicio deducere la TVA.

 

Stiu destul cazuri prin care s-au adus masini pe brut din afara, recuperat tva de la nemti, toate bune si frumoase pana cand tu, ca si pj vrei sa iti faci o rambursare de tva si iti vine nea inspecorul in control si....surpriza, te pune sa platesti tva=ul la statul roman.....deci atenti cu tva-ul.

 

Asta daca vrei sa procedezi corect... :D

 

ieri am vorbit cu un vloger din arad si o primit tva ul inapoi intr o saptamana.

Link to comment
Share on other sites

Salutari!am un G30 520xd din 2017.acum o luna am facut revizia completa la Service Scream (Tezparii) Bmw si mi-au resetat intervalul de service.am plecat de acolo indicand la bord 15.000 km pana la urmatorul schimb.dupa mai putin de 2000 de km facuti cu masina imi arata ca mai am 2700 pana la urmatoarea revizie.plus ca scade intervalul destul de mult.cand am sesizat asta imi arata ca mai am 4800 de km pana la revizie si in 100 km imi arata 2700.a mai patit cineva?masina are in prezent 48.000 km.
Link to comment
Share on other sites

Dancila,sa stii ca pe lumea asta nu se poate si cu sula in fund si cu sufletul in rai.

Exista asa:

1.ieftin si prost

2.scump si prost

3.scump si bun.

 

O a 4-a varianta nu mai exista.

 

Suplimentar, deocamdata cu siguranta esti primul care mers cu G-ul la ciocanari, restul merg la reprezentanta. La ciocanari se merge in prezent cu E-ul si F-ul.

 

Tinand cont ca esti primul care a experimentat ciocanarii, poti scrie aici pe forum cum ai rezolvat problema, daca ai de gand sa o rezolvi, pt ca se pare ca se da startul la intretinerea le ieftineala si pe G-uri de acum si poti ajuta si pe altii.

 

 

Apropo, esti sigur ca sunt reali kilometrii?

Edited by edit
  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Edit,cred asta.am ales alt service,pt ca in reprezentanta nu am avut experiente deloc placute.masina a iesit de 4 luni din garantie.cei de la Bavaria din Sibiu(locuiesc in Sibiu)nu sunt profesionisti.dai foarte greu de ei.am avut masina lasata la ei o saptamana pt cutia de transfer si din 10 telefoane doar de 2 ori au raspuns.m-am saturat de bataie de joc pe banii mei.si odata ce a expirat garantia am zis ca sa incerc si altundeva,poate dau dovada de mai mult profesionalism.nu m-au interesat costurile unei revizii.dar nici nu imi place cum lucreaza cei din reprezentanta.(schimbarea lichidului de frana-de fapt completare)si altele.

Stai linsitit ca nu mi-am luat BMW si apoi sa nu am bani sa o intretin.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de a avea sau nu.

 

Dar daca aia de la reprezentanta din Sibiu nu stiu de capul lor, crezi ca stie un carpaci?!

Macar aia de la reprezentanta stiu sa schimbe un ulei si sa reseteze intervalul de service. Pt 200-300 de lei economisiti, nu merita la nenea Aurel

Edited by edit
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de a avea sau nu.

 

Dar daca aia de la reprezentanta din Sibiu nu stiu de capul lor, crezi ca stie un carpaci?!

Macar aia de la reprezentanta stiu sa schimbe un ulei si sa reseteze intervalul de service. Pt 200-300 de lei economisiti, nu merita la nenea Aurel

 

Induci lumea in eroare rau. Reprezentanta apeleaza la oameni din afara pt rezolvare a diferitelor probleme, pe care ei nu au know how-ul necesar. Cred ca avem si colegi pe forum care colaboreaza cu reprezentanta pe anumite arii. Daca iti gasesti omul/service-ul care trebuie, ai o experienta de 3x mai buna ca intr-o reprezentanta unde au trafic de clienti, mecanicul isi ia banutul orice ar face, fata de cineva pasionat sau care traieste doar din calitatea pe care o ofera clientilor.

Edited by quze
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Reprezentanta apeleaza la oameni din afara pt rezolvare a diferitelor probleme, pe care ei nu au know how-ul necesar. Cred ca avem si colegi pe forum care colaboreaza cu reprezentanta pe anumite arii.

 

 

Evident.

Si la noi la serviciu se intampla la fel si noi fiind reprezentanta a ceva.

 

Pt restul, pus punctual pe situatia descrisa de om, nu ai dreptate.

El s-a urcat in masina si unde a vazut poarta deschisa, acolo a intrat.

 

De asta nu am priceput la ce a experimentat asa ceva.

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de a avea sau nu.

 

Dar daca aia de la reprezentanta din Sibiu nu stiu de capul lor, crezi ca stie un carpaci?!

Macar aia de la reprezentanta stiu sa schimbe un ulei si sa reseteze intervalul de service. Pt 200-300 de lei economisiti, nu merita la nenea Aurel

@edit deja au aparut si dezmembrari de g uri 😂😅

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutari!am un G30 520xd din 2017.acum o luna am facut revizia completa la Service Scream (Tezparii) Bmw si mi-au resetat intervalul de service.am plecat de acolo indicand la bord 15.000 km pana la urmatorul schimb.dupa mai putin de 2000 de km facuti cu masina imi arata ca mai am 2700 pana la urmatoarea revizie.plus ca scade intervalul destul de mult.cand am sesizat asta imi arata ca mai am 4800 de km pana la revizie si in 100 km imi arata 2700.a mai patit cineva?masina are in prezent 48.000 km.

 

De curiozitate, cat ai platit pentru revizie ? si ce ti-au schimbat mai exact ?

Experiente proaste cred ca am avut aproape toti cu reprezentantele, deci pe undeva e de inteles sa cauti alternative.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Masina are un senzor destul de destept care citeste cat de ars este uleiul.

 

Ma gandesc ca poate a pus un ulei prea subtire comparativ cu specificatia necesara si senzorul il citeste ca fiind ars si aproape de necesitatea de a fi schimbat

Edited by edit
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

De curiozitate, cat ai platit pentru revizie ? si ce ti-au schimbat mai exact ?

Experiente proaste cred ca am avut aproape toti cu reprezentantele, deci pe undeva e de inteles sa cauti alternative.

 

 

Am platit 1250 manopera,filtrele si uleiul.

Tocmai de aia am zis sa incerc si in alte parti.ma intereseaza sa fie un lucru bine facut,indiferent de cost.nu am cautat sa fie ieftin,am cautat sa fie calitate.se pre ca nu am gasit

 

Masina are un senzor destul de destept care citeste cat de ars este uleiul.

 

Ma gandesc ca poate a pus un ulei prea subtire comparativ cu specificatia necesara si senzorul il citeste ca fiind ars si aproape de necesitatea de a fi schimbat

 

 

M-am gandit si eu la varianta asta.am vazut ca au bagat ulei original BMW.sper doar sa nu fie contrafacut.

Link to comment
Share on other sites

Am platit 1250 manopera,filtrele si uleiul.

Tocmai de aia am zis sa incerc si in alte parti.ma intereseaza sa fie un lucru bine facut,indiferent de cost.nu am cautat sa fie ieftin,am cautat sa fie calitate.se pre ca nu am gasit

 

 

 

 

M-am gandit si eu la varianta asta.am vazut ca au bagat ulei original BMW.sper doar sa nu fie contrafacut.

 

Poate ca e senzorul defect.

Link to comment
Share on other sites

Si la mine se face anul in martie de la ultima revizie, am sub 10 000 de km cu ea, cred ca 7000 in acest timp :D si ma pregatesc de revizie, dar cred ca ma programez la Pro Leasing Ploisti, cu toate ca este cam departe de Craiova, dar am auzit numai lucruri bune despre ei si ca au preturi decente.... :)
Link to comment
Share on other sites

Coco, intervalul de revizie este la 2 ani sau la nr de km.

Contorul pt ulei a scazut proportional cu nr de km efectuati?

 

In mod normal ar fi 30.000km insa daca mergi mai tare sau in oras, uleiul isi pierde proprietatile si trebuie schimbat mai repede.

 

La mine, culmea, de fiecare data la 23.000km a trebuit schimbat, care a insemnat fix anual.

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.