Jump to content

G20 330Xi


Kragod

Recommended Posts

Da, am deja 2 luni de cand o plimb :) Incantat si eu de ea, la exterior e identica cu a ta, ca dotari aproape la fel, interiorul identic, eu am in plus hud / driving assistant professional, drive recorder si parking assistant plus. Nu am in schimb suspensia adaptiva (doar cea standard M), volanul incalzit si padul de wireless charging, dar am inteles ca are prostul obicei de a supraincalzi telefoanele asa ca nu e un mare regret.

 

nu ai nici capcaele de la oglinzi negre. :))

 

Bravo. Ar trebui sa faci un thread separat cu masina, sa discutam acolo, iar cand trece pandemia sa le comparam una langa alta. :)

 

In ceea ce priveste wireless charging, am scris si mai sus, eu nu il folosesc des. Optiunea a venit la pachet, nu am dorit-o neaparat, ca si comfort access. Sunt chestii pe care am fost fortat sa le pun ca faceau parte dintr-un pachet.

 

Sa o stapanesti sanatos!! :))

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu ai nici capcaele de la oglinzi negre. :))

 

 

True, asta mi-a scapat :))

 

Sa o stapanesti sanatos!! :))

 

Multumesc, la fel, sa le stapanim sanatosi si fara evenimente.

 

Thread separat nu stiu daca am sa ii fac, dar da, cand trece pandemia ar fi frumos sa le comparam, sa povestim impresii si experientele avute cu ele. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Update:

 

La 22.700 km mi-a dat mesaj masina ca am uleiul din motor la minim, sa mai adaug.

Am cercetat putin problema, am gasit pe net:

"New engines can burn oil more before the rings seat (wear down to form to the cylinder walls). Also, the electronic oil level measurement systems can be inaccurate. They also have limited resolution (increments of 25% between MIN and MAX). So, an actual oil level of 1/8th of the way between MIN and MAX will be displayed as being at MIN (and register a low oil message). There's also a possibility that the engine wasn't completely full of oil when it was installed in the car at the factory."

Am dat comanda de 1 litru de ulei sa adaug. Nu stiu daca e de la senzor sau chiar trebuie adaugat, am zis sa fiu safe.

 

 

Edited by Kragod
Link to comment
Share on other sites

@cornele, la masinile astea noi nu mai e cu joje si cu sarme.

 

@kragod, cel mai probabil s-a ars din ulei.

Eu am patit ceva similar, insa pe dos. La mine a fost o eroare a senzorului pt ca aveam tot asa, peste 20.000km de la schimbul de ulei si eroarea imi spunea ca am prea mult ulei.

Logica, pt situatia mea, spune ca daca la revizie ar fi pus prea mult ulei, senzorul ar fi depistat imediat si nu dupa 20.000km cand, in practica, clar ca o parte din ulei de fapt a disparut prin ardere.

 

Vezi ca in Idrive ai posibilitatea masurarii electronice a nivelului. O pui in neutral sau parking pe teren orizontal iar motorul trebuie sa fie incins. Iti scrie acolo conditiile masurarii exacte.

 

Intri in my vehicle apoi vehicle status, si cred ca apoi service requirments.

Edited by edit
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Din cauza regenerarilor incepute si neterminate la Filtrul de Particule, e posibil sa ajunga motorina in ulei - din ce stiu s-a mai discutat aspectul asta, nu e un defect, de aici si volumul crescut dupa 20.000 km. ( - nu spun ca e cazul tau - )

 

Daca era adaugat prea mult la revizie, era normal sa te anunte de la inceput.

 

Mai exista si varianta sa nu calculeze precis, sa nu fie masina pe un plan drept cand masoara in IDRIVE etc.

 

 

ON - TOPIC - foarte frumoasa masina, sa o folosesti sanatos!

Edited by Cosminbad
Link to comment
Share on other sites

Am masurat si din Idrive, imi arata intr-adevar ca este la minim. Nu sunt in Bucuresti deci a trebuit sa dau comanda, imi ajunge abia luni uleiul.

 

@cosminbad masina este benzina.

@cornel nu am joja, am doar sistemul idrive care imi masoara electronic.

 

Multumesc de aprecieri si de pareri, apreciez foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

@cosmin, nu stiam de treaba aia cu motorina in ulei din cauza regenerarilor incomplete a DPF.

Anyway, asta era fix acum 2 ani si cu 45.000 km in urma, masina avand in acel moment aproape 2 ani si 45.000km. Cand mi-a aparut eroarea reapectiva, masina era in fata blocului pe plan absolut orizontal.

Eroarea respectiva a fost singulara.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Cum sa nu știi edit de asta? E prima ora când auzi de ulei contaminat cu combustibil ( motorina sau benzina)? La regenerĂŁri, mai ales la cele care eșueazĂŁ sau nu sunt finalizate, acel combustibil injectat in dpf pentru a creste temperatura ajunge inapoi in baia de ulei. Foarte multe mașini ne vin cu 1-2 l de ulei peste nivel maxim si miroase uleiul ala a motorina de ĂŽți taie nasul, unii nu au mai avut ungere corecta si s a produs uzura destul de mare in motor.

 

P.S si la regenerarile cu succes ajunge combustibil in ulei, nu doar la alea incomplete. Am zis sa repet ca sa ĂŽnțeleagĂŁ lumea.

 

Si masinile pe benzina au dpf din 2019-2020, nu știu daca si la Bmw s a pus.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cum sa nu știi edit de asta? E prima ora când auzi de ulei contaminat cu combustibil ( motorina sau benzina)? La regenerĂŁri, mai ales la cele care eșueazĂŁ sau nu sunt finalizate, acel combustibil injectat in dpf pentru a creste temperatura ajunge inapoi in baia de ulei. Foarte multe mașini ne vin cu 1-2 l de ulei peste nivel maxim si miroase uleiul ala a motorina de ĂŽți taie nasul, unii nu au mai avut ungere corecta si s a produs uzura destul de mare in motor.

 

Si masinile pe benzina au dpf din 2019-2020, nu știu daca si la Bmw s a pus.

 

Motorina ajunge in cantitati asa mari in ulei doar daca sunt segmentii praf. Din cate stiu, la BMW nu prea se intampla des chestia asta. Mai degraba la alte marci - Ford e celebra pentru 'performanta' asta de exemplu.

 

Da, s-a pus GPF si la motoarele pe benzina, parca din a doua jumate a lui 2019. Dar GPF-ul nu are postinjectie, se saraceste amestecul sau se modifica avansul la aprindere ca sa genereze temperatura mai mare pe evacuare din cate stiu. Asa ca cel mai probabil nu o sa existe probleme de contaminare a uleiului cu benzina.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Parca sunt magnet. Alt nesimtit care mi-a lasat o amintire cand a iesit din parcare (Lidl de data asta)

 

179408898-4513632225336605-5407667784989682493-n.jpg

 

O fac pe CASCO, dar bah baiatule parca si cand ma feresc si parchez unde e mai liber cand ies toti sunt parcati in jurul meu.

Edited by Kragod
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bai nu stiu ce sa zic, am parcat si nu o aveam, am iesit din magazin si o aveam. Ce a provocat, nu stiu, nici nu mai conteaza. Si mie mi s-ar parea ca e facuta de mine sau celalalt sofer, doar ca stiu clar cand am iesit ca m-am uitat la ea, mi se parea ca am parcat cam aproape de ala din stanga (o coaja de duba cu unul la volan). Cand m-am intors duba nu mai era si zgarietura da.

 

In fine, tragedie nu e, CASCO imi expira in iunie si am zis sa mai astept poate se mai aduna evenimente, sa le fac pe toate odata pana reinnoiesc. Pana acum e doar asta.

Edited by Kragod
  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.