Jump to content

Mit sau realitate ?


Squerly

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

De curand sunt mandru posesor al unui BMW X3 F25 si ma lovesc de cateva "sfaturi" ale atotcunoscatorilor si nu stiu ce sa cred. Din pacate nu am manualul masinii sa verific.

 

Prin urmare mit sau realitate?

 

1. Daca masina are senzori de presiune si cauciucurile sunt Run Flat, trebuie neaparat sa cumperi tot Run flat pentru ca se "strica" ?

2. Cutie de viteze 8HP , se schimba uleiul sau nu este recomandat a se schimba?

 

Multumesc anticipat pentru feedback-ul vostru :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor,

 

De curand sunt mandru posesor al unui BMW X3 F25 si ma lovesc de cateva "sfaturi" ale atotcunoscatorilor si nu stiu ce sa cred. Din pacate nu am manualul masinii sa verific.

 

Prin urmare mit sau realitate?

 

1. Daca masina are senzori de presiune si cauciucurile sunt Run Flat, trebuie neaparat sa cumperi tot Run flat pentru ca se "strica" ?

2. Cutie de viteze 8HP , se schimba uleiul sau nu este recomandat a se schimba?

 

Multumesc anticipat pentru feedback-ul vostru :)

 

1. Nu are nici o legatura Run Flat cu senzorii de presiune. Run Flat , mai ales la F25 , trebuie sa pui , fiindca daca pui non-RFT , cauciucul o sa difere ca dimensiune fizica (la aceiasi dimensiune teoretica) si strica cutia de transfer.

Trebuie cautate cauciucuri cu STELUTA pe lateral , agreeat BMW si 100% sunt RFT pt F25. La mine la F15 , doar RFT sunt si la 19 si 20 si doar cativa producaturi spre exemplu.

Baga pe realom codul de caroserie , du-te la tyres si gaseste vara/iarna si acolo si producatorii exacti.

Nu te zgarcii la gume.

 

2. Da , se schimba uleiul la 120-150k km maxim.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

 

De curand sunt mandru posesor al unui BMW X3 F25 si ma lovesc de cateva "sfaturi" ale atotcunoscatorilor si nu stiu ce sa cred. Din pacate nu am manualul masinii sa verific.

 

Prin urmare mit sau realitate?

 

1. Daca masina are senzori de presiune si cauciucurile sunt Run Flat, trebuie neaparat sa cumperi tot Run flat pentru ca se "strica" ?

2. Cutie de viteze 8HP , se schimba uleiul sau nu este recomandat a se schimba?

 

Multumesc anticipat pentru feedback-ul vostru :)

5. Maintenance recommendations ZF automatic transmissions

3/4-speed automatic transmissions:

ZF 3 and 4-speed automatic transmissions must be filled with approved ATF oils according to ZF list of lubricants TE-ML 11,

lubricant class 11A / 11B or with mineral ATF oils according to the former Specification Dexron II / Dexron III by General Motors.

For oil-change intervals consult the vehicle manufacturer's specifications.

5-, 6-, 8- and 9-speed as well as 4HP20 automatic transmissions:

ZF 5-, 6-, 8- and 9-speed as well as the ZF 4HP20 automatic transmissions are filled maintenance-free with specially developed

partially synthetic ATF oils. Maintenance-free fills are intended for normal operating conditions. Especially driving at very high

operating temperatures can result in accelerated aging or increased wear of ATF oils. In case of above-average operating

conditions, such as:

- frequent freeway driving in the upper speed range

- offensive, sporty driving style

- frequent trailer operation

it is recommended to refresh (change) the oil of the automatic transmission every 100,000 km or no later than after 8 years.

In each case, only released ATF oil may be used for oil changes. And oil changes must be performed in accordance with the

relevant specifications.

Link to comment
Share on other sites

1. Nu are nici o legatura Run Flat cu senzorii de presiune. Run Flat , mai ales la F25 , trebuie sa pui , fiindca daca pui non-RFT , cauciucul o sa difere ca dimensiune fizica (la aceiasi dimensiune teoretica) si strica cutia de transfer.

Trebuie cautate cauciucuri cu STELUTA pe lateral , agreeat BMW si 100% sunt RFT pt F25. La mine la F15 , doar RFT sunt si la 19 si 20 si doar cativa producaturi spre exemplu.

Baga pe realom codul de caroserie , du-te la tyres si gaseste vara/iarna si acolo si producatorii exacti.

Nu te zgarcii la gume.

 

2. Da , se schimba uleiul la 120-150k km maxim.

Cutia de transfer se strica daca dimensiunea rotii de pe o punte difera de dimensiunea de pe alta punte, deoarece ar insemna ca o roata (sau rotile de una din punti) efectueaza mai multe rotatii la aceasi viteza. Nu are legatura cu run-flat sau non run-flat. Sunt foarte multi care isi schimba anvelopele run-flat pe unele normale fara nici o problema. Eu am tot pe F15 anvelope de iarna normale. Pe F25 problema este ca nu are unde pune un kit de roata de rezerva, spre deosebire de F15, dar daca gaseste acceptabil un kit de reparatie pana, poate pune si anvelope normale, atata timp cat respecta dimensiunile.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

La orice bmw xdrive rotile sunt biblie: model si dimensiune jante, dimensiune model si tip cauciucuri, NU flanse, cauciucurile se schimba toate 4 in acelasi timp, profilul trebuie sa fie identic pe toate 4 rotile. Cam asta e in mare...nu respecti...o sa tot repari / schimbi la cutia de transfer...mai rar sau mai des...depinde de noroc

in legatura cu sch de ulei...normal ca se schimba, notiunea "lifetime" de pe eticheta nu se refera la durata medie de viata a omului (in niciun caz al broastei testoase :))) )

 

"average life expectancy of a new vehicle these days is around 8 years or 150,000 miles."

Edited by zeronoo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.