Jump to content

Probleme ĂŽnchidere/deschidere


GIM

Recommended Posts

Salut, am cĂŁutat pe forum , am citit cam tot ce am gĂŁsit ĂŽn legĂŁturĂŁ cu subiectul, problema mea e cam așa: de ceva timp fac colecție de module de confort, mĂŁ țin ba o lunĂŁ, ba douĂŁ, ultimul m-a ținut 2 sĂŁptĂŁmâni. Incep sa am impresia cĂŁ ar putea fi altceva,vreo altĂŁ problema electricĂŁ de mĂŁ tot trezesc cu geamurile și trapa deschise și mașina de asemenea...e o problema foarte enervantĂŁ,s-a mai confruntat cineva cu asta sau pur și simplu toate modulele pe care le cumpĂŁr sunt defecte..? Mersi oameni buni! Mașina e un E46, BENZINA.
Link to comment
Share on other sites

Prima varianta, verifica instalatia electrica, la un electrician, ce supra curent vine pe firele de alimentare ale modulului, (desi trebuia sa arda o siguranta ceva, pana la el), cat si celelalte fire de comanda.

 

A doua varianta, sa nu ia apa de pe undeva. Verifica vizual, sau cu un furtun si tu sa te uiti in momentele alea. (dar cred ca e mai putin probabil).

Link to comment
Share on other sites

Urme de apa nu sunt acolo, deloc. O sa mĂŁ uit la siguranțe, deși daca ajungea un curent prea mare cea sau cele responsabie de ĂŽnchiderea centralizatĂŁ ar fi trebuit sĂŁ se ardĂŁ și ĂŽn consecințĂŁ sa nu mai funcționeze, ori mie ĂŽmi funcționeazĂŁ bine toate, când le comand din cheie respectiv butoane. Problema e ca se comandĂŁ și "singure" și eu fac colecție de module 🙄🙄 Edited by GIM
Link to comment
Share on other sites

Ar putea broasca din ușa șoferului sĂŁ cauzeze simptomele astea ? Am observat cĂŁ dacĂŁ bag cheia și o țin ĂŽn poziția deschis, exact asta se ĂŽntâmplĂŁ, se deschid geamurile și trapa. SĂŁ rĂŁmânĂŁ cumva blocatĂŁ pe deschis sau sa facĂŁ acolo ceva contact ? Toate siguranțele sunt OK. Daca e sa schimb acea broasca, trebuie sa schimb și butucul, sau? Edited by GIM
Link to comment
Share on other sites

Cel de care spui e un contact,nu broasca in sine inchide ea de nebuna contactul, ci foarte probabil ca sa ai umezeala in acea zona.sau in butuc sau in butoanele de inchidete sau in cuple, sau contacte imperfecte ale cuplei de alimentare a modulului.

. Contactele lucreaza cu curenti f mici, ceace ii face f sensibili la umezeala.

Edited by cristianro
Link to comment
Share on other sites

Mersi tuturor pentru rĂŁspunsuri, o sĂŁ schimb curând broasca din portierĂŁ și revin cu un feedback. Am gĂŁsit mai multe topicuri pe forum unde se spunea cĂŁ asta a fost rezolvarea. Vom vedea.
Link to comment
Share on other sites

Mersi tuturor pentru rĂŁspunsuri, o sĂŁ schimb curând broasca din portierĂŁ și revin cu un feedback. Am gĂŁsit mai multe topicuri pe forum unde se spunea cĂŁ asta a fost rezolvarea. Vom vedea.

Om trai si om vedea, se spune.

Deconectezi cupla electrica care intra in broasca, si apoi vezi daca mai face figuri,nu inlocui broasca aiurea, electric ea se poate repara,

Link to comment
Share on other sites

Om trai si om vedea, se spune.

Deconectezi cupla electrica care intra in broasca, si apoi vezi daca mai face figuri,nu inlocui broasca aiurea, electric ea se poate repara,

 

Am ĂŽnlocuit broasca cu una second-hand de pe o mașinĂŁ pusa inițial la vânzare ce arata efectiv ca nouĂŁ, nu mai am probleme. @cristianro, mĂŁ gândesc și eu cĂŁ poate fi reparatĂŁ dpdv electric, ai mai multe info? Poate o repar pe vechea. Mersi! L.E. n-am mai stat sĂŁ ĂŽncerc varianta ta, cĂŁ azi fĂŁcea, 2 zile nu mai fĂŁcea...tot așa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.