Jump to content

2020 G05 BMW xDrive 40i


RedCap

Recommended Posts

Pe spate sunt la fel discurile ca marime, pe fata sunt mai mari.

 

Doru, cum sunt jantele tale? Ti le murdareste ca naiba franele de M?

 

am frane m dar am jante gri inchis, nu se vede nimic. stiu insa ce spui, asa sunt placutele bmw de cativa ani, lasa o pulbere neagra pe jante, ca un negru de fum. daca nu speli regulat jantele argintii se ingalbenesc, s-a intamplat la masina nevestei.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 5 months later...
  • 4 weeks later...

Multumesc! Fortat de imprejurari, da, am ramas la categoria SUV. Pe aici din pacate trebuie sa conduci ceva cat mai mare, eventual tanc, ca sa nu rupi franale mereu cand ti se baga toti in fata.

 

Pot spune ca sunt multumit de alegere, pana la urma e o masina cu, care imi fac treaba. Cand asteptam sa fac actele pentru ea in Ianuarie, am facut un test drive rapid cu un M5 Competition, torcea frumusel masina, nu as spune nu uneia sincer sa fiu. Asa ca nu am luat-o chiar pe un drum fara intoarcere cu SUV-urile, inca ma mai uit la clase mai mici, mai agile si mai sportive. :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc! Fortat de imprejurari, da, am ramas la categoria SUV. Pe aici din pacate trebuie sa conduci ceva cat mai mare, eventual tanc, ca sa nu rupi franale mereu cand ti se baga toti in fata.

 

Pot spune ca sunt multumit de alegere, pana la urma e o masina cu, care imi fac treaba. Cand asteptam sa fac actele pentru ea in Ianuarie, am facut un test drive rapid cu un M5 Competition, torcea frumusel masina, nu as spune nu uneia sincer sa fiu. Asa ca nu am luat-o chiar pe un drum fara intoarcere cu SUV-urile, inca ma mai uit la clase mai mici, mai agile si mai sportive. :)

 

 

 

nu am condus un X5 niciodata. nu am avut ocazia , dar sunt foarte curios. este foarte posibil sa aleg un SUV pe viitor. momentan alegerea mea va fi intre X5 , Range-Rover sau Nissan Patrol.

 

ai mers direct pe X5 sau ai considerat / testat si alte modele de la alti producatori ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Zis si facut, azi am facut un test drive prin parcarea dealerului cu un X5M Competition. Masina e o bestie, eram sigur ca o sa am reactia asta daca ma urc intr-una. Din pacate masina era deja vanduta asa ca nu am putut sa merg cu ea pe autostrada dar era o parcare destul de goala asa ca am prins rapid viteza si m-am jucat cu ea cat de cat (stanga-dreapta, si tot asa plus accelerari, intoarceri).

 

Din pacate nu sunt prea optimist, e un dealer local si la ultimele masini niciodata nu am primit o oferta de nerefuzat de la ei, din pacate dealer-ul de unde imi luam masini in trecut nu vrea sa dea nimic sub pretul de lista asa ca... astept sa vad ce oferta primesc.

 

In concluzie, m-a mancat rau ceafa, eram sigur ca o sa am ractia asta si o sa vreau un X5M Competition daca apuc sa conduc unul. Ce ii pot reprosa e ca tetiera (cel putin a soferului si banuiesc ca si a psagerului din fata) e tare ca o piatra. Dar asta e asa ca sa fiu vulpe ca nu am vreodata capul sprijinit de tetiera cand conduc. :)

Edited by RedCap
Link to comment
Share on other sites

Nu…cam maxim e 10%. Acum…nu prea gasesti pe niciunul sa dea ceva. E o cerere a naibii de mare iar oferta e mica. Ce m-a apucat si pe mine acum zau ca nu stiu. Cert e ca o sa incerc probabil toata saptamana asta, daca iese un 4% aia e, am muscat. Doar ca nici atat nu cred ca reusesc sa scot. Sunt foarte pesimist din pacate. :(
Link to comment
Share on other sites

Destul de mare costul oricum. Tocmai ce am configurat unul si ma duce pe la 165k cu optiunile pe care le-am selectat.

Oricum, cred ca e super tare masina.

Cred ca trebuie sa apara un facelift in 2022 totusi; poate astepti pana atunci sau daca au sistem buy back cred ca e ok, pierzi doar vreo 25%

Link to comment
Share on other sites

Eu ce configurez e cam full. Am auzit de discount-uri de 20% in vremurile bune dar nu am pus vreodata mana pe asa ceva. Daca ii spui unui dealer acum si de un 4% iti rade in nas, iti spune ca sa zici merci ca iti da pretul de lista si nu iti pune si ceva % peste cum fac alti dealeri.

 

Da-l la naiba de facelift, pe mine acum m-a apucat. Daca nu fac nimic acum ma las pagubas vreun an de zile cred si dupa iar mai incerc ceva. Inca de cand comandasem masina actuala eram in negocieri pentru un X6M modelul anterior care din pacate au cazut. Imi placea mult mai mult schimbatorul modelului anterior de X5/6M asta nou nu imi place deloc. Macar daca aveam optiunea sa il aleg p-asta de sticla ca la actuala masina.

 

Si uite cum am mai gasit ceva care sa nu imi placa. Plus ca sistemul audio Bower & Wilkins nu mai exista ca optional, sunt sperante ca din Ianuarie va reaparea din nou.

 

Imi mai tot verific mail-ul poate poate musca vreun dealer desi visez degeaba, dracu raspunde Duminica. :)

Link to comment
Share on other sites

Bafta :)

 

Mie imi place mai mult forma la F, insa regret optiunile de pe noul model.

ma rog, mi-a placut si pretul la F, la jumatate :))

 

Te referi la M-uri? Daca da, vezi ca toate sunt F-uri si X5/6 generatia anterioara, si noua generatie. :) Noile X5/6M sunt F95/96 si vechile sunt F85/86.

 

Intotdeauna noile modele vor veni cu inovatii ca de... tehnologia avanseaza.

 

Multumesc, maine va fi o zi lunga, sper sa primesc pana la urma ceva tentant.

Edited by RedCap
Link to comment
Share on other sites

Mda...deci am contactat vreo 50 de dealeri pana acum de prin toate statele si culmea dealerul local unde am facut si test drive-ul mi-a dat cea mai buna oferta, 2.49% discount. Ba mai mult decat atat joaca si tare, a comandat deja masina cum am configurat-o eu si va ajunge la final de Decembrie sau la inceput de Ianuarie cu mentiunea ca pot sa ma duc sa o vad si daca nu o vreau aia e, o vor vinde sigur altcuiva. Joaca tare, nu am mai intalnit pana acum strategia asta de vanzare sincer sa fiu. Si daca o joaca bine pana la capat, Donington Grey cu interior negru scrie pe mine X5M Competition la final de Decembrie sau inceput de Ianuarie.

 

Si nu vreau sa intru in detalii cum am creat un fisier Excel cu detalii despre dealerii contactati, daca au raspuns sau nu si la ce pret vor sa dea masina ca deja zic ca am luat-o pe campii. :)

Edited by RedCap
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Multumesc. Nu am luat X5MC-ul. Sunt niste magari, nu scot discount mai deloc, ba chiar multi si adauga la pretul de lista asa ca sa ii ia dracu cu masina lor cu tot. Astept, ca nu am baut gaz, se va termina pana la urma cu nebunia asta de cerere extrema creata si alimentata artificial pe care o cred toti idiotii. Pana atunci ma tot uit, am altele pe cap acum, nu imi prea mai sta gandul la X5MC.

Edited by RedCap
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, RedCap said:

Multumesc. Nu am luat X5MC-ul. Sunt niste magari, nu scot discount mai deloc, ba chiar multi si adauga la pretul de lista asa ca sa ii ia dracu cu masina lor cu tot. Astept, ca nu am baut gaz, se va termina pana la urma cu nebunia asta de cerere extrema creata si alimentata artificial pe care o cred toti idiotii. Pana atunci ma tot uit, am altele pe cap acum, nu imi prea mai sta gandul la X5MC.

Daca nu ai de gand sa cumperi masina anul asta, probabil de anul viitor o sa se mai dezmorteasca cu discounturile.

Deocamdata nu o vor face, criza cipurilor exista in continuare si nici un dealer nu va da discount.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Kragod said:

Daca nu ai de gand sa cumperi masina anul asta, probabil de anul viitor o sa se mai dezmorteasca cu discounturile.

Deocamdata nu o vor face, criza cipurilor exista in continuare si nici un dealer nu va da discount.

 

17 hours ago, Romulus said:

E nebunie. Piața a luat-o razna complet. Dar de fapt nu știu de ce ne miră orice se întâmplă, după așa rahat de pandemie, ne putem aștepta la orice.

Sa ii ia dracu dupa cum am mai spus si mai sus. E o criza pe care o alimenteaza dealerii cu povesti nemuritoare. Anul trecut BMW a vandut la nivel de America mai multe masini chiar si decat in 2019. In ultimele doua semestre au mai incetinit comparativ cu 2019, dar trebuie sa fi tampit sa le crezi balivernele. Aveau deja cifrele facute, era clar ca vor vinde mai bine ca Mercedes si vor lua coroana la cele mai multe masini vandute dintre marcile premium. Si BMW ar putea opri toate magariile astea facute de dealeri dar pur si simplu nu vor sa o faca. Oricat de independenti fata de BMW ar fi dealerii, daca BMW-ul ar pune piciorul in prag aia ar fi...

M-am dus in Decembrie sa vad un X5MC la un dealer in zona mea si surpriza, aveau in showroom si un X6MC. X6MC-ul nici nu aparea macar pe site, scuza fiind ca fusese comandat si a cazut finantarea clientului dar atunci as putea sa o iau, nu e problema. Magarie mai mare nici nu am vazut vreodata sincer sa fiu. Ambele aveau pus un $10k peste pretul de lista la care erau gata sa renunte imediat daca luam vreuna din ele. Initial sustineau ca, cei $10k peste pretul de lista vine de la BMW dupa care au dat inapoi cand le-am spus de la ce vine prescurtarea MSRP si ca sustin o mare minciuna. Da, da, asa e, e pus de noi cel $10k in plus dar renuntam la el daca vrei sa iei vreuna din cele doua. Nu multumesc, nu cumpar masini de la cineva care incearca sa ma prosteasca pe fata.

Alta poveste la alt dealer, nu aveau pe stoc X6MC ca intreba sotia dar mergand prin parcarea din spate dupa un X5MC sa fac un test drive cu el, surpriza, era si un X6MC care era pregatit de vanzare (dat jos plastice de pe el, etc). Replica a fost, da, avem si un X6MC daca vrei ti-l putem vinde.

Asa ca dupa ce am tot povestit mai sus dracu ii mai crede pe magarii astia care sunt in stare sa isi tina masinile prin parcarea din spate in loc de cea din fata sa iti arate ce seceta de masini e. Dar surpriza, iti pot gasi ce vrei, din intamplare au unul prin spate, sau te miri ce alta baliverna. 

Ma rog, in momentul asta dealerii iti arata cat pun ei pret pe clientii fideli, adica deloc. Aici e o vorba "It's all about the dollar" care are echivalentul in Romania "Frate, frate dar branza e pe bani". Cand un destept de reprezentant de la dealerul de unde mi-am luat toate BMW-urile mi-a spus in Decembrie ca in mod normal nu vand in afara zonei lor acum dar eu fiind clientul lor vor face o exceptie si imi vor vinde la pretul de lista am zis ca nu vad bine. Culmea, ca i-am si trimis cativa clienti chiar in trecut fix lui. Din pacate persoana de la care as fi scos sigur discount nu mai lucreaza la ei, a plecat la Lexus satul de acest dealer.

Ma rog... concluzia e simpla, vor peste pretul de lista, sa fie sanitari, ma vad pana la urma comandand un Cayenne si surpriza... European delivery ca tot se apropie vremea sa ajung prin Romania anul asta si abia imi rezolv de masina. 🙂 Ca din pacat BMW-ul au oprit programul de prin 2019 parca si nu am apucat sa profit de el. Desi...la clasa la care am ajuns, adica SUV. nu as fi putut face oricum ca sunt fabricate in State.

Si de... Porsche e Porsche, macar daca tot dau pret de lista o voi face pe un Porsche, nu pe un BMW. Acum sa nu imi sariti in cap dar oricat de fan BMW as fi daca se iveste ocazia sa sar in cealalta barca, adica la Porsche, sigur nu voi ezita.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tigania asta cu preturile e ceva specific pentru US si mi se pare o mizerie absoluta. In fine, asta e alta discutie.

Problema e ca nu cred ca o sa scada preturile in viitorul apropiat, avand in vedere si ce au declarat baietii in mod oficial. Pe modelul "daca lumea plateste, de ce sa nu le luam banii?"

https://www.ft.com/content/f55a1d96-1146-4e17-88a9-1a0fbaf57de6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.