Jump to content

2020 G05 BMW xDrive 40i


RedCap

Recommended Posts

Mercedes GLC Coupe este echivalentul BMW-ului X4, daca vrei sa compari mere cu mere, compari Mercedes GLE cu BMW X5. Oi vedea eu ce naiba iau pana la urma, cert e ca mi-am rupt in doua relatia cu dealer-ul care mi-a comandat G05-ul daca le spun ca nu o mai vreau, avand in vedere ca nu mi-au luat niciun avans pentru comanda data, in mod normal se ia un modic $500.00 macar...

 

Oricum, ma gandeam aseara la rotile pe 22 si cum sotia mi-a spus ca s-a uitat pe viu la ele comparand balonul celor pe 22 cu al celor pe 20 ca totusi 22-ul nu e asa mic, m-am jucat putin cautand una alta si am ajuns la urmatoarele calcule:

 

Fata : 275/35 R22 - 35 balon acolo inseamna 35% din 275 mm (latimea anvelopei) => un balon de 96.25 mm pe fata

Spate: 315/30 R22 - 30 balon acolo inseamna 30% din 315 mm (latimea anvelopei) => un balon de 94.5 mm pe spate

 

Daca, calculele mele nu sunt gresite si rog pe cineva sa ma contrazica daca e cazul, atunci balonul la rotile pe 22 nu e asa de speriat si am scapat de run flat-uri.

 

@edit:

 

Pentru rotile de 21 am facut urmatoarele calcule:

 

Fata: 275/40 R21 - 40 balon acolo inseamna 40% din 275 mm (latimea anvelopei) => un balon de 110 mm pe fata

Spate 315/35 R21 - 35 balon acolo inseamna 35% din 315 mm (latimea anvelopei) => un balon de 110.25 mm pe spate

 

Cele de 20 pe care le am acum pe masina, au exact baloanele celor de 21, sper doar ca diferenta run flat/ non run flat si suspensia M Sport / Suspensie pe aer sa compenseze balonul mai mic al rotilor.

 

Dar... hai sa vad ce fac cu X6M-ul. :)

Edited by RedCap
Link to comment
Share on other sites

nu-ti lua omule X6M, pt ca oricum nu vei folosi acei CP, mai ales ca la voi daca va prinde cu viteza va baga la puscarie. Aici, poti sa faci ce vrei.

 

In statele unuite legea e de asa natura incat daca ai o masina puternica, o ai doar ca sa te lauzi, in niciun caz sa te simti bine cu ea.

 

Ma intorceam in 2017 din Italia prin Croatia si nu stiu ce sarbatoare a musulmanilor era la mijoc de iulie ca toti mergeau de la Zagreb cu familiile si masinile pline spre est si toti aveau 200kmh. M-am bagat si eu intre ei si am tinut-o asa pana in Serbia.

 

Plus ca, prin comparatie, noile X5/6 arata mult mai bine atat la exterior si mai ales la interior fata de generatiile anterioare, fie ele si M

Edited by edit
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

pai si la ce ii foloseste motorul de pe X6M? sa mearga cu 55mph ca sa nu intre la puscarie? asta poate face si cu un X6 cu 150cp.

 

pe Romanica, mergi non stop cu 250kmh, iti asumi ca ti-l ia pt 3 luni, dai exament si scurtezi la o luna, platesti 1000 lei amenda si dupa o luna cand recuperezi permisul o iei de la capat. O poti tine asa la nesfarsit si poate nici nu te prinde mai des de 2-3 ani. pe meleagurile noastre merita si un Veyron daca te tin buzunarele.

Prin State, chiar si un X5 40i este pt showoff, pt ca in realitate legea e zdravana acolo si esti obligati sa te deplasezi incet, ca oaia.

 

340cp ii sunt suficienti pt absolut orice.

Edited by edit
  • Like 5
  • Haha 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

bineinteles ca nu.

 

dar e f grav daca te prinde.

 

aici, te prinde cu 200, vorbesti cu politistul sa se mute 2 km mai in fata ca iti doresti tu sa te prinda din nou. dupa ce te prinde a doua oara, ii spui ca dupa ce pleci de pe loc, din nou vei merge cu 200 si ii spui ca daca binevoieste, apoi poate sa se mute repejor mai in fata ca sa te prinda si a 3-a oara.

 

platesti ceva, dar doar atat.

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

BMW X5 m50i ca sa știi o treaba :)

 

Am mai zis, nu ma bag la M50I sau 50I, daca ma bag la ceva cu M, va fi M-ul pur sange. :)

 

nu-ti lua omule X6M, pt ca oricum nu vei folosi acei CP, mai ales ca la voi daca va prinde cu viteza va baga la puscarie. Aici, poti sa faci ce vrei.

 

In statele unuite legea e de asa natura incat daca ai o masina puternica, o ai doar ca sa te lauzi, in niciun caz sa te simti bine cu ea.

 

Ma intorceam in 2017 din Italia prin Croatia si nu stiu ce sarbatoare a musulmanilor era la mijoc de iulie ca toti mergeau de la Zagreb cu familiile si masinile pline spre est si toti aveau 200kmh. M-am bagat si eu intre ei si am tinut-o asa pana in Serbia.

 

Plus ca, prin comparatie, noile X5/6 arata mult mai bine atat la exterior si mai ales la interior fata de generatiile anterioare, fie ele si M

 

Nu se prea joaca astia, corect... acum depinde ce fel de om esti, am reusit sa imi iau o singura amenda de viteza in aproape 7 ani de cand sunt aici si am condus pe ceva drumuri. In rest am luat numai avertismente scrise sau verbale. Mereu trebuie sa ai cuvintele la tine, acum depinde si de cine dai ca dupa cum am spus, o data nu mi-a mers si am luat amenda. Ideea e ca si asa, am facut curs de condus defensiv, am platit amenda, am trimis dosarul la judecatorie si nu mi-a ramas nimic pe cazier, cu, conditia ca 1 an de zile sa nu mai fac nimic, altfel aleluia curs de condus defensiv in perioada de 1 an. Asigurarile abia asteapta sa vada ca ai vreo amenda de viteza luata, oricum cresc preturile de magari an de an, de fapt la fiecare 6 luni ca asigurarea sa face pe 6 luni. Daca mai ai si amenzi de viteza luate te parlesc si mai bine.

 

Arata..... dar motorul de pe X6 M.... nu se compara cu 40i. Eu zic sa iei X6M daca prinzi oferta buna. Dar avand in vedere suspensia la X6M care cu siguranta e mai dura decat la X5-ul configurat de tine, tu alegi: confort vs sportivitate M. Bafta

 

S-a dus negocierea, am stiut de ce nu ma duc la ei la negocieri, ar fi fost pentru a 3-a masina in 5 ani si la anterioarele doua nu am avut succes.

 

pai si la ce ii foloseste motorul de pe X6M? sa mearga cu 55mph ca sa nu intre la puscarie? asta poate face si cu un X6 cu 150cp.

 

pe Romanica, mergi non stop cu 250kmh, iti asumi ca ti-l ia pt 3 luni, dai exament si scurtezi la o luna, platesti 1000 lei amenda si dupa o luna cand recuperezi permisul o iei de la capat. O poti tine asa la nesfarsit si poate nici nu te prinde mai des de 2-3 ani. pe meleagurile noastre merita si un Veyron daca te tin buzunarele.

Prin State, chiar si un X5 40i este pt showoff, pt ca in realitate legea e zdravana acolo si esti obligati sa te deplasezi incet, ca oaia.

 

340cp ii sunt suficienti pt absolut orice.

 

Sunetul ala de X6M... te unge la inima. Am facut un test drive cu unul in vara, pffff... ce senzatie, imi aduceau aminte comenzile de M4 ce l-am avut cu ani in urma. Si cum putea sa traga X6M-ul ala... pfff... de nedescris.

 

Asadar clipurile cu americani care se alearga cu masinile sunt fake?

 

Nu sunt false deloc, doar ca si daca te prind...

 

bineinteles ca nu.

 

dar e f grav daca te prinde.

 

aici, te prinde cu 200, vorbesti cu politistul sa se mute 2 km mai in fata ca iti doresti tu sa te prinda din nou. dupa ce te prinde a doua oara, ii spui ca dupa ce pleci de pe loc, din nou vei merge cu 200 si ii spui ca daca binevoieste, apoi poate sa se mute repejor mai in fata ca sa te prinda si a 3-a oara.

 

platesti ceva, dar doar atat.

 

Ehhh... hai nu exagera ca nu mai e nici in Romania cum era odinioara. :)

 

deci numai cu X6M se poate merge cu 200 :download:

 

Hai Myx-ule, lasa ironia! :)

Edited by RedCap
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi-au schimbat statusul comenzii dar nu apare vreo data de fabricatie pe site. Probabil le va lua cateva zile pana sa actualizeze site-ul ca sa apara exact ce am comandat eu, nu xLine cu roti de 20" si altele.

 

Cu putin noroc poate primesc masina anul asta. :)

 

4PUoYl2.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am mers cu un g05 3.0d in oras si pe autostrada. a evoluat mult fata de versiunile anterioare. a luat de la toate marcile ce aia aveau si bmw nu. merge ca un cayenne (motor, cutie), are suspensie pe aer mai buna decat range rover, feedback in volan, frane ok (m? - nu stiu ce au in plus). au replicat distronicul de la mercedes, s-au tot chinuit, pusesera initial niste functii pe noul 7 apoi si pe altele din gama. acum are tot, merge singur cu 200+ pe autostrada, face si depasiri cu schimbare de banda. sa faca la ei acolo eu nu as folosi asa ceva. ma enerveaza maxim orice pilot automat.

negative - tot coaja a ramas, usa de 2-3 degete grosime, face "zdrang" ca la mazda nu "buf" ca la land rover. zgomotos, zgomot mare de rulare in habitaclu. bordul ala in sensatec e cheesy rau. scaunele au o problema de ergonomie, cred ca e chestie de unghiuri, altfel sunt bune (cele confort). am dat un x6 din cauza asta, dupa 200 km eram rupt de spate. cu mercedes gle mergeam cam 600km. cu range rover si dupa 12 ore 1100+km nu am avut nimic. am mai avut problema asta cu un seria 7 care imi dadea simptome de sciatica desi nu am asa ceva, am doar un disc herniat, nu grav, de multi ani, de la motocicleta.

altfel numai de bine, e f electronic, are tot felul de prostii, multe inutile. vad ca au revenit cu trapa panoramica, nu prea se mai inghesuiau sa o puna, umbla vestea ca ar avea probleme. eu cat/cand am avut a fost ok.

Edited by fbdcnt
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

revin cu cateva noi impresii despre g05 3.0d, nu stiu daca s-a discutat despre sistemul de asistenta la condus facut de bmw.

pe scurt, merge si nu prea. au reusit sa copieze, in sensul ca exista toate functiile de la mercedes distronic plus.

chiar functioneaza daca marcajele de drum sunt cat de cat clare. exista posibilitatea sa pui sa apara in bord drumul asa cum il vede masina, iti dai seama daca vede bine sau nu. apar marginile si masinile din trafic din jurul tau. problema este ca daca spre exemplu marcajul din dreapta este acoperit cu noroi, sistemul miraculos te baga direct in sant. la fel, daca schimbi banda de pe stanga spre dreapta fara sa semnalizezi, iti trage de volan spre stanga, sa te tina pe banda, dar nu redreseaza si te baga direct in parapet. in concluzie, un moft inutilizabil cel putin deocamdata. la tesla si mercedes chiar merge. nu stiu cum fac dar merge, sau oricum merge mai bine. la bmw e bine ca se poate anula fiecare functie, chiar subfunctie in parte.

putin despre cutie si motorizare. bmw, porsche cayenne, audi q---, range rover, au toate aceeasi cutie zf, cu alte rapoarte si alt soft. toate merg foarte bine, adaptate la spiritul fiecarui model. cutia prezenta la g05 este tunata si etajata la fel ca la cayenne, motorul se infurie repede si primele 3-4-5 trepte sunt schimbate foarte rapid. asta contribuie la mersul sportiv, in special in oras, la viteze mici/moderate. este deci o masina "vesela". e foarte bine. problema este cu puterea motorului, doar cca 270 cp in conditiile in care la toti ceilalti motoarele mainstream de acelasi fel trec de 300 cp. la pret echivalent. g05 este foarte scump. diferenta de putere se simte la sosea, la viteze mari, peste 150/h sa zicem, nu mai are aer in depasiri/demaraje, nu ca nu ar prinde 200 sau mai stiu eu cat. motorul 3.0d twin turbo este rafinat dar nu are putere sus la varf. cred ca 4.0i este o optiune mai buna inclusiv pentru romania desi nu cred ca astia vor stinge de la buton diesel-ul, cel putin euro 5-6, in viitorul apropiat. cu electricele se screm toti, dar in afara de tesla, mari progrese nu vad. poate in anii ce vin.

Edited by fbdcnt
Link to comment
Share on other sites

eu nu am condus, insa m-am uitat la ceva filmulete pe youtube si da, q7 3.0tdi in varianta de dinainte de facelift, cu 272cp ajunge la 250kmh pe ceas.

culmea, varianta de 286cp, pe q8, se chinuie grav de pe la 220kmh.

286 cp pe q7 s-a pus abia la facelift si modelul fiind nou, nu exista nimic pe youtube.

nu mica mi-ar fi mirararea ca anterior sa fi trisat cu ceva, pt ca iar a aparut o stire ca au descins la ei la sediu cu controale.

acelasi chin la varianta de 286cp se vede si pe touareg 3, dar repet, de la 220 in sus.

x5 pare ca moare in felul echivalent la 200 cu 30d.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

mercedes gle 4.0d are cca 340cp. sa spunem ca e aparut acum. range rover sdv6 are 306 parca si are 2 ani. ala are aer gramada de la 180 in sus, la 180 zici ca stai. vorbim de masini echivalente la pret, cca 65,000eur fara tva. la g05 varianta 4.0d nu mai exista, doar 5.0d cu 4-5 turbine parca, din ala chiar nu as lua. multe turbine= multe potentiale probleme. cred ca solutia optima ar fi sa faca twin turbo asta 3.0d mai fortos, macar 300 cp. altfel merge foarte bine.
Link to comment
Share on other sites

30d e cu o singura turbina.

probabil o sa introduca si varianta 40d pe x5. pe celelalte masini exista

 

asa e, invart astia cuvintele de nu mai intelegi nimic - twin power turbo, twin turbo power. nu e tot aia. e doar aiureala de marketing.

https://bimmertips.com/bmw-twinpower-twin-scroll-turbo-system-explained/

Edited by fbdcnt
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

In sfarsit se apropie ziua, sunt pe statusul asta de pe 12 sau 13 Decembrie si verific de nebun de n ori pe zi daca s-a schimbat ceva. Cand sun la BMW mi se spune ca e programata sa termine productia pe 6 Ianuarie... Ma astept ca azi sau luni sa sara vreo 4-5 pasi mai departe in productie si aia e... cred ca vinerea viitoare sper si cred ca ma duc sa o iau de la dealer daca totul merge ok.

 

P.S. Macar de ar fi prima masina comandata, dar degeaba, rabdarea mea e cam inexistenta, sau altfel spus, nerabdarea mea e la in nivel foarte ridicat. :(

 

kwhHUkQ.png

Edited by RedCap
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

man, nu e ca si cum nu ai mai vazut masini. nu te agita.

 

eu doua masini am asteptat cu sufletul la gura: asta acum 3 ani(in ultima luna nici nu am putut sa dorm) si acum 12 ani un A4.

in fiecare din cele doua situatii urcam de la un nivel f jos. acum de la vw jetta si anterior de la hyundai tucson.

 

doar daca ar fi sa fac din nou o pauza f mare, timp in care sa ma intorc la masini de genul opel astra, atunci m-as mai agita.

 

altfel, sa am doua masini misto consecutiv, pe a doua as astepta-o precum astept ziua libera de 1 mai. nimic mai mult.

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.