Jump to content

probleme garantie anvelope michelin si nesimtirea reprezentantilor


Recommended Posts

Pentru Xdrive Bmw recomanda doar anvelopele cu Stea ( omologate Bmw ) , anvelope cu stea sunt RFT si non RFT . Eu am avut anvelope Michelin Latitude sport3 RFT dar neomologate Bmw ( stea ) si mi-a spus la reprezentanta ca trebuie sa le schimb daca vreau sa mai pot beneficia de garantie in caz de nevoie , asta in Franta . Si inca ceva mi-au spus ca diferenta de uzura intre punti nu trebuie sa fie mai mare de 3mm . Edited by igorthor
Link to comment
Share on other sites

Pentru Xdrive Bmw recomanda doar anvelopele cu Stea ( omologate Bmw ) , anvelope cu stea sunt RFT si non RFT . Eu am avut anvelope Michelin Latitude sport3 RFT dar neomologate Bmw ( stea ) si mi-a spus la reprezentanta ca trebuie sa le schimb daca vreau sa mai pot beneficia de garantie in caz de nevoie , asta in Franta . Si inca ceva mi-au spus ca diferenta de uzura intre punti nu trebuie sa fie mai mare de 3mm .

Recomanda=Obligatoriu?

@Bala avea un topic cu asta.

Edited by ingineru'
Link to comment
Share on other sites

Anvelopele cu stea inseamna omologare pentru Bmw.......eu nu cred ca inseamna automat doar RFT,deci o dau de garduri ca trebuie doar RFT pentru garantie ,ca doar asa vine masina....bla,bla.Eu stiu ca o anumita dimensiune a anvelopei inseamna si o anumita circumferinta si as masura exact cat inseamna asta in cazul anvelopelor Michelin pe care le ai.As vedea apoi daca respecta dimensiunea .....ce circumferinta au si alti producatori.....as tine cont si de inaltimea benzii de rulare pentru ca surpriza....au inceput sa fure la milimetri .Eu cred ca este ceva in neregula cu ele pentru ca diferenta este prea mare....ochiometric vorbind.

Putea fi un topic interesant dar daca pastilele nu se iau la timp ,nici alea de rezerva............oricum si Michelin e de cacat ...la CrossClimate o ard in 7mm si parca la primacy 4 in 6 mm de noi.La Alpin 6 o ard in 8mm ca sa dea bine pe teste ca altfel....

Link to comment
Share on other sites

@myx,

 

Michelin va da fw catre o companie autorizata care se va caca in anvelopele omului si in problema omului.

Michelin nu are timp si probabil nici in procedura nu are sa rezolve problemele "marunte"

 

Eu la o problema mai mica cu pirelli am obtinut un feedback foarte bun dupa doar un mail catre pirelli romania. Poate si pentru ca mailul era semnat ca avocat.

 

Tu trebuie sa le aduci la cunostinta ca anvelopele nu au specificatiile corespunzatoare pentru dimensiunile lor. Poti sa le pui si pe caruta si nu au ce sa iti comenteze.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ce treaba are dimensiunea cu faptul ca e rft sau nu?

 

Un 225/45/18 trebuie sa aiba aceleasi dimensiuni indiferent ca e rft sau non-rft, nu? <_>

Corect si punct. Fie runflat, fie non runflat anvelopa de aceasi dimensiune trebuie sa aiba acelasi diametru.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

eu nu cred ca michelin isi strica numele pt o probblema infima ai putea sa incerci la ei , aici vb strict de un comerciant fomist care probabil asteapta sa il dai in judecata ca sa obtii inlocuire , numai din ambitie si as face asta, inclusiv as mediatiza povestea , adica trimis la toate televiziunile video cu problema si descrierea raspunsului. Google review etc , peste tot trebuie publicat daca se bucura la 2 anvelope Edited by Myx
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa ma bag aiurea peste topicul colegului, dar eu am kit cu roata de rezerva slim, original, pe F15 echipat cu anvelope run-flat din fabrica. La masina precedenta, Mercedes ML, anvelopele run-flat erau optionale dar roata de rezerva nu, asa ca am bifat optiunea "anvelope run-flat" si masina a venit si cu roata de rezerva. Deci e posibil ca o masina sa aiba anvelope run-flat si roata de rezerva.

Roata de rezerva slim?

Tu de ce crezi ca l-am trimis la dealer? Sa ii dea exact ce ii trebuie SUV-ului.

Desigur ca vin ca optionale rotile de rezerva slim. A contestat cineva asta?

..Ca nu ai loc de rezerva pentru slim nu te duce cu mintea ca de aceea masina e echipata cu (patru) roti run-flat?

 

@edit, daca tot zici ca sunt coplet in greseala, de ce nu il contrazici si pe igorthor in postul #26 cand zice de maxim 3mm? Zice probabil foarte bine de difernta de uzura a anvelopelor intre punti. Ceea ce e foarte stransa, nu stiu cat iti dai seama.

 

Dar stii, recomandarea mea fost ca regula sa plece de la ce standard cere dealerul, nimic mai complicat.

Sincer cand ai 4×4 nu te mai c(cenzurat)ci pe tine sa nu pui ce RECOMANDA dealerul.

 

@ingineru', mai sus e TREBUIE, nu recomandat, cand e vorba de garantie..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

eu nu cred ca michelin isi strica numele pt o probblema infima ai putea sa incerci la ei , aici vb strict de un comerciant fomist care probabil asteapta sa il dai in judecata ca sa obtii inlocuire , numai din ambitie si as face asta, inclusiv as mediatiza povestea , adica trimis la toate televiziunile video cu problema si descrierea raspunsului. Google review etc , peste tot trebuie publicat daca se bucura la 2 anvelope

 

 

Acuma sa nu exageram :))) vine televiziunea si zice reporterul.. priviti cum aceasta anvelopa e mai mare decat cealalta.. cum se poate asa ceva. Soc!

 

 

Parerea mea e ca au stantat gresit dimensiunea, pt ca se vede o diferenta clara. Pacat ca e atata alergatura si stress, dar cred ca rezolvi pana la urma.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

eu nu cred ca michelin isi strica numele pt o probblema infima ai putea sa incerci la ei , aici vb strict de un comerciant fomist care probabil asteapta sa il dai in judecata ca sa obtii inlocuire

 

subscriu.

 

Acum depinde tu (@bzk) cata rabdare ai pentru asa ceva si unde doresti sa ajungi cu situatia. Totusi ai cheltuit cam 3500 de lei pe anvelopele alea....

Edited by VladE46
Link to comment
Share on other sites

Acuma sa nu exageram :))) vine televiziunea si zice reporterul.. priviti cum aceasta anvelopa e mai mare decat cealalta.. cum se poate asa ceva. Soc!

 

 

Parerea mea e ca au stantat gresit dimensiunea, pt ca se vede o diferenta clara. Pacat ca e atata alergatura si stress, dar cred ca rezolvi pana la urma.

Cred ca subwstimezi foamea de orice stire si prostie si oricat de handicapat iti pare subiectul cineva are interes .

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

cineva dorea poze cu anvelopele vechi si noi pentru comparatie, sper ca se vede clar problema

stanga jos 255/40 si dreapta sus 225/45 -cateva poze s-au rasucit la upload-

cele de vara au diferente infime, practic acelasi cerc

problema apare la 255/40 iarna unde talonul pare foarte gros si circumferinta masurata este cam... 2120mm mai mult cu 40mm fata de 2077,22mm cat arata in calculatorul de anvelope si de peste 8 ori diferenta admisa intre ele!!

 

http://www.calcule.ro/Compatibilitate-Anvelope/Cu-alte-anvelope.aspx#&&/wEXCwURUGFnZUNvbW1lbnRzU3RhdGUFATAFAzUxNAUDMjI1BQM1MTUFAjQ1BQM1MTYFAjE4BQM1MTcFAzI1NQUDNTE4BQI0MAUDNTE5BQIxOAUJVDVfVDQwX1Q1BQEwBQ1UNV9UNTBfVDJfVDYzBQEwBRBOZXdzUGFnZVN0YXRlS2V5BQEwBR9TY2VuYXJpb1ByZXNlbnRlcl9IYXNTdGF0ZVNhdmVkBQR0cnVlGa+izjUIJOoqAugT8EJcop8H9NY=

 

P.S:

se pare ca am avut dreptate, nu s-a deranjat nimeni sa le masoare, am mai facut eu azi doua drumuri la ei si le-am masurat impreuna cu un angajat iar intr-un final a ramas ca vor ,,insista,, la michelin pentru a le duce la expertiza.

post-38482-0-77924300-1575306255_thumb.jpg

post-38482-0-41625500-1575306271_thumb.jpg

post-38482-0-64479200-1575306340_thumb.jpg

post-38482-0-86814800-1575306353_thumb.jpg

post-38482-0-54705100-1575306375_thumb.jpg

post-38482-0-87143800-1575306388_thumb.jpg

post-38482-0-97064300-1575306397_thumb.jpg

Edited by bzk
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@ingineru', mai sus e TREBUIE, nu recomandat, cand e vorba de garantie..

In postul #26 al lui @igorthor scrie clar in prima fraza ca “bmw RECOMANDA....” daca erai mai atent.Nu scrie TREBUIE.

Postul # 27 care mi apartine era o intrebare.Si anume daca acele cauciucuri sunt obligatorii altfel pierzi garantia.

 

E ca legea cu cauciucurile de iarna care sunt obligatorii.

Bine, poti avea si de vara dar iei amenda daca te prinde...

Uite ce zice si @Bala

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?app=forums&module=forums&section=findpost&pid=2504722

Edited by ingineru'
Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu, ei cauta nod in papura, deci nu le da apa la moara, accepta ce spun ei, zile ca ai inteles ideea si ca nu o sa le montezi pe bmw din moment ce producatorul recomanda run flat, spune-le ca le-ai montat ulterior pe o alta masina si reclama faptul ca anvelopele nu corespund din punct de vedere al dimensiunilor inscrise pe lateral, stiu cazuri in care se aprinde martorul abs daca ai diferenta mari din punct de vedere al inaltimii, etc, dar eu zic sa nu intri in detalii sa il lasi pe ei (expertii) sa hotarasca, teoretic trebuie sa vina cu un raport de la un expert care le masoara, le echilibreaza pe o janta etalon etc, eu zic ca o sa ti le schimbe doar ca esti blocat la faza ca nu sunt run flat si nu au ajuns pana sa fie testate-masurate etc, cred ca ai inteles ideea, spor!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In postul #26 al lui @igorthor scrie clar in prima fraza ca “bmw RECOMANDA....” daca erai mai atent.Nu scrie TREBUIE.

Postul # 27 care mi apartine era o intrebare.Si anume daca acele cauciucuri sunt obligatorii altfel pierzi garantia.

 

E ca legea cu cauciucurile de iarna care sunt obligatorii.

Bine, poti avea si de vara dar iei amenda daca te prinde...

Uite ce zice si @Bala

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?app=forums&module=forums&section=findpost&pid=2504722

 

De dragul polemicii:

 

"entru Xdrive Bmw recomanda doar anvelopele cu Stea (omologate Bmw) , anvelope cu stea sunt RFT si non RFT . Eu am avut anvelope Michelin Latitude sport3 RFT dar neomologate Bmw (stea) si mi-a spus la reprezentanta ca trebuie sa le schimb daca vreau sa mai pot beneficia de garantie in caz de nevoie , asta in Franta"

 

Deci "recomanda" daca vrei sa ai garantia in Franta.

Inseamna ca poti sa pui orice pe durata garantiei.

 

..topicul lui Bala nu s-a finalizat grandios sau clar.

Eu as respecta totul (la virgula) zis de BMW pe perioada cat am garantia masinii. Zau ca nu inteleg de ce nu ar trebui respectat ce zic ei?

Iar asta ma intreb eu, care sunt tentat sa schimb multe consumabile inainte de ce zice cartea lor de intretinere.

Link to comment
Share on other sites

De dragul polemicii:

 

"entru Xdrive Bmw recomanda doar anvelopele cu Stea (omologate Bmw) , anvelope cu stea sunt RFT si non RFT . Eu am avut anvelope Michelin Latitude sport3 RFT dar neomologate Bmw (stea) si mi-a spus la reprezentanta ca trebuie sa le schimb daca vreau sa mai pot beneficia de garantie in caz de nevoie , asta in Franta"

 

Deci "recomanda" daca vrei sa ai garantia in Franta.

Inseamna ca poti sa pui orice pe durata garantiei.

 

..topicul lui Bala nu s-a finalizat grandios sau clar.

 

Deci cine vrea sa aiba garantia in Franta?

 

Macar @Bala a incercat ceva constructiv.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.