Jump to content

Schimbare D1s xenon cu LED


spufulette

Recommended Posts

Salutare, am tot cautat acest topic si nu am gasit, daca exista deja, imi cer scuze.

 

Recent am achizitonat un F10 2012 si as vrea sa stiu daca a mai incercat cineva sa inlocuiasca becul de xenon D1s cu unul LED D1s si daca da, este o diferenta considerabila? Nu sunt foarte multumit de culoare si de luminozitatea lor.

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Ledul nu are ce cauta in lupa, nu lumineaza cum trebuie, uita te pe youtube la comparatii.

Daca vrei aspect, poti cumpara bex xenon d1s cu o temperatura kelvin mai inalta: 6500k(alb rece), dar vizibilitatea o sa scada putin, ce este peste:7000k, 8000k, 10000k bat spre albastru/mov si arata a kitch si nici nu vezi nimic.

Tu zici ca nu vezi prea bine cu becurile astea, pot fi doua variante: bec xenon imbatranit, vechi, atunci trebuie schimbat sau lupa arsa si e clar ca nu mai trece aceeasi *cantitate* de lumina prin ea si implicit ai mai putina vizibilitate.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by montela1980
Link to comment
Share on other sites

Ledul nu are ce cauta in lupa, nu lumineaza cum trebuie, uita te pe youtube la comparatii.

Daca vrei aspect, poti cumpara bex xenon d1s cu o temperatura kelvin mai inalta: 6500k(alb rece), dar vizibilitatea o sa scada putin, ce este peste:7000k, 8000k, 10000k bat spre albastru/mov si arata a kitch si nici nu vezi nimic.

Tu zici ca nu vezi prea bine cu becurile astea, pot fi doua variante: bec xenon imbatranit, vechi, atunci trebuie schimbat sau lupa arsa si e clar ca nu mai trece aceeasi *cantitate* de lumina prin ea si implicit ai mai putina vizibilitate.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Iti multumesc pentru raspuns, cum imi pot da seama daca este lupa arsa si in cazul in care este, se poate repara sau trebuie schimbata?

Link to comment
Share on other sites

Sunt ateliere care pot masura cata lumina trece prin lupa si iti dau un raspuns daca e sufucient sau nu. Lupa daca e arsa, se poate inlocui.

Ti am lasat un mesaj in privat, pentru a nu fi considerata reclama, daca esti din Iasi, un service ce se ocupa cu asa ceva.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by montela1980
Link to comment
Share on other sites

Polishezi farurile profi si pui folie de protectie pe ele.

Scoti becul si cu grija stergi lupa pe interior, ca pe exterior la NFL nu au acces. O poti curata folosind un servetel bun... mai greu cu accessul ca e ingust, dar iti dai tu seama cum sa faci.

Apoi cumperi un set de becuri de calitate si gata. La becuri iti recomand:

- Osram CBI daca vrei lumina buna si mai alba

- Osram CBB daca vrei lumina chiar alba (se gasesc mai greu)

- Osram NB Laser daca nu te deranjeaza culoarea OE. Astea sunt cele mai puternice pt ochiul uman.

 

Grija de unde cumperi ca sunt multe fake-uri

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca pui LED-uri in modul de xenon o sa se vada mai prost decat default cu un bec xenon de calitate. Farurile cu LED-uri au alte sisteme, nu merg pe frame-uri de becuri pe care insira niste LED precum chinezariile de vrei tu sa le montezi in far. Sunt niste sisteme optice dedicate cu patru, cinci LED-uri multi-chip de la OSRAM/Lumileds etc pe placi PCB din Cu/AL. Nu oricine face asa ceva a.i. sa obtina niste performante fotometrice ridicate. Sa nu mai spun si de sistemele AFS de pe farurile LED. Ramai la xenon, dar asa cum spuneau si colegii mai sus verifica sa fie totul in regula cu modulul in sine si dupa vezi becul xenon daca mai este in regula. Eu zic ca inca se tine bine xenonul si va mai avea multi ani viata in piata automotive.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Iti multumesc pentru raspuns, cum imi pot da seama daca este lupa arsa si in cazul in care este, se poate repara sau trebuie schimbata?

 

Salut,

Este impropriu sa spui ca lupa e arsa, ea nu se arde ci doar se afuma, umezeala, praf etc. Ceea ce se arde este stratul reflectorizant din spatele becului, reflectorul, cat si becul in sine. Nu cauta becuri chinezesti fiindca sunt slabe, mergi pe Osram cel putin, indicat Philips. Daca acel strat este ars, are culoarea neagra, poti tu sa cureti cat doresti lupa si sa pui ce bec vrei, performanta nu va fi ok. In acel caz va trebui sa schimbi tot ansamblul cu unul original sau cu o chinezarie, care se potriveste pe farul tau. Exista zeci de firme care vand ansamblul pentru ambele faruri la preturi pentru toate buzunarele.

 

Spor la surubarit.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.