Jump to content

Recomandari stergatoare


CAXAP

Recommended Posts

Chiar nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, clar pietrile sunt bonus dupa cum iti e norocul, dar un set de stergatoare uzate dau un polish misto la parbriz, iar noaptea e de vis efectul de oglinda...

Stai linistit ca si stergatoarele noi lustruiesc parbrizul!

Trebuie doar sa te uiti acolo unde se intoarce lama stergatorului (nou).

 

Eu cand am pus stergatoare noi a fost foarte aproape de data cand am schimbat si parbriz. In cateva luni de folosinta deja se vedea diferenta, unde era geam lustruit si cel neatins de stergator.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
daca o sa te uiti pe istoricul de la BMW al unei masini intretinute corespunzator, o sa vezi ca si stergatoarele sunt schimbate la fiecare revizie :thumbsup:

Pe istoricul de unde? M-am uitat la ambele masini in carnetele de service, nici macar nu au aceasta rubrica.

 

 

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pe istoricul de unde? M-am uitat la ambele masini in carnetele de service, nici macar nu au aceasta rubrica.

 

in istoricul online BMW din program, nu pe cartea service fizica.

 

in garantia service inclusive plus ai si stergatoarele incluse probabil dasta se schimba la fiecare revizie.

 

ca tot se vorbea de "noroc" - eu am masina noua care acum are 300 km si deja mi-a sarit o piatra de la un "destept" :))))

Link to comment
Share on other sites

Pai si crezi ca e vina "desteptului" ca ti-a sarit tie piatra in parbriz?

Cred ca e vina lui ca se afla pe acelasi drum in acelasi timp cu tine :))

 

nu am spus-o la modul ala, omu a iesit de pe o straduta si a accelerat tare pentru ca imi iesise destul de agresiv in fata si fix atunci mi-a sarit. ti se pare ca eram atat de revoltat in cat sa trebuiasca sa ii iei tu apararea?

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a sarit o pietricica pe soseaua de centura complet din senin, nici nu stiu de la cine. Parbrizul BMW s-a dovedit foarte fragil, s-a facut o crapatura de toata frumusetea care s-a intins pe toata latimea parbrizului in cateva zile (cu Passat-ul avut inainte am luat pietre mult mai serioase si doar s-a ciobit parbrizul, nu si crapat). Ghinionul meu ca am si HUD, astfel fiind nevoit sa iau parbriz nou doar de la Pilkington, si evident la pret "super-premium".

Ma intreb daca parbrizul de BMW se si zgarie mai repede de la stergatoare mai vechi decat altele...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

M-am uitat de curiozitate in manualul masinii, insa nu am gasit recomandari cu privire la intervalul de schimb al stergatoarelor. Bavaria nu mi-a recomandat niciodata sa le schimb, ce e drept am doar Service Inclusive nu SI Plus.

In general le schimb cand incep sa la se dare si cam pun OEM, experienta mi-a aratat ca sunt mai bune. La F30 chiar ieri mi-au sosit, iar de data aceasta le-am comandat printr-un magazin online, 233 de lei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cum aplici tratamentul si care cum se cheama produsul in sine?

Cam cat rezista pe parbriz?

https://m.emag.ro/aditiv-lichid-spalare-parbriz-rain-x-500ml-1830037/pd/D9G5Q2BBM/?X-Search-Id=d3f172edf09c0088e1f6&X-Product-Id=16130199&X-Search-Page=1&X-Search-Position=1&X-Section=brands&X-MB=0&X-Search-Action=view

 

Tine mult. Cel putin 2-3 saptamani cu ploi cu tot.

Retine ca produsul de mai sus e bidonul concentrat.

Nu folosesc, nu am cumparat versiunea cu sprayer. Mi se pare ca acela e diluat. Dar poate ma insel.

 

Aplic pe parbriz geamuri laterale si oglinzi nu mai mult de 4-5ml folosind o seringa. Aplic prin rotire frecventa cu un fel de burete foarte foarte dens, moale ca un cauciuc, dar care nu absoarbe nimic din solutie ci doar ma ajuta sa intind pe tot parbrizul.. solutia se evapora foarte repede! Trebuie sa te misti repede.

Vara nu pun decat cand e racoare afara.

 

Parbrizul obligatoriu sa fie curat si uscat bine.

 

Un bidon ca acela ar trebui sa te tina lejer 5-6 ani dupa tehnica de mai sus.

 

Singurul dezavantaj, care pe mine NU ma afecteaza/intereseaza este ca cateva zile dupa aplicare daca se foloseste stropitorul de parbriz sau ploua si folosesti stergatoarele, acestea dupa trecerea pe parbriz lasa o dara de 1-1,5 secunde oarecum alba; pana se duce excesul de solutie.. sau totul se uniformizeaza..

 

Eu voi folosi asa ceva cat timp voi fi sofer. Ma ajuta enorm sa vad fara sa imi bat capul cu stergatoarele, ..ploaia oricat de abundenta ar fi asa ceva face fata extraordinar de eficient.

 

Ca si miros, aduce cu mirosul de gaz lampant de pe vremuri..

Edited by bimmer90f30
  • Like 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

Auto-ironie; unii nu mai recunosc nici butonul verde, cand altii le fac un serviciu!

Care serviciu!?

Fratilor, se numeste recenzie, sau analiza (critica) GRATUITA! CA SA STII CE LA CE VA ASTEPTATI!

 

Sau voi a-ti dat deja 35 de lei si stiti?

 

[OFFTOPIC]

E ceva la modă în ultima vreme să dai minusuri din orice. Măcar să argumentezi, dar nu prea are rost. Tot văd asta și prin alte situații. Nu ești singurul, stai liniștit. Am mai plusat eu deși nu sunt neapărat de acord, dar pot accepta punctul de vedere și soluția

[/OFFTOPIC]

Edited by deeJayOg
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut aquapeel,asa ca o sa vorbesc in cunostinta de cauza.

Daca se merge mult pe autostrada este ok, dar pentru oras nu prea(mie unul nu mi a placut).Exact cum a spus cineva mai sus,pe timp de ploaie, la viteze sub 60 km/h, mi se pare deranjant, mai ales noaptea/seara.Se creaza o pacla si ti blocheaza campul vizual pentru cateva momente.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu am folosit aquapel si o solutie de la abro pe care o gasesti si prin supermarket.

diferente mari nu am vazut.

cel mai deranjant este atunci cand incepe sa i se duca efectul, pentru ca e o impresie de intinare pe parbriz, zone in care a mai ramas(spre margini) si centrul care nu mai are.

daca refaci tratamentul, este ok, daca nu ai timp/iti e lene/vrei sa renunti, este un chin, pentru ca nu se ia usor.

Acum am o solutie de curatat geamul, de tip crema cu ceva particule prin ea care ofera putin din efectul solutiilor repelant pentru perioade scurte, fara efectul de dupa.

Link to comment
Share on other sites

Inteleg ca SWF si Valeo sunt facute de aceeasi firma (sau fabrica), ma intreb daca exista vre-o diferenta intre ele.

 

Valeo are fabrica si in India(placute de frana si cine stie ce o mai face pe acolo).

Eu am luat pt E87 SWF(au fost vreo 180 ron setul la vremea aia) in 2010 de la G.Dan(banuiesc ca le lua si el de la Elit,Autonet(astia parca aduceau SWF in Ro,etc).Inca le mai am. Dupa 4-5 ani au inceput primele semne ca nu mai sunt perfecte,dar si in ziua de azi sterg mai bine decat originalele care erau marcate Bmw si SWF la vremea cand le-am schimbat(aveau 6 ani).

Oricum,conteaza eeeeenooooorm cum le intretii.

Trebuie sa iti cureti manual parbrizul cat mai des si cat mai bine,nu e de ajuns sa bagi solutie de 20ron litrul si stergatoare aeroshit de 150 ron setul si dai gheata jos si toate gazele in aprilie doar din stergatoare.

Singurul client nemultumit de vreo marca a fost unul care luase aerotwin,deci nu e relevant la o adica(depinde si de pretentii si de cum le intretii).

Per total,pe SWF as merge in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.