Jump to content

Recomandari stergatoare


CAXAP

Recommended Posts

Ce stergatoare recomandati pentru BMW? Ma intereseaza momentan pentru Z4 E89, la care stergatoarele actuale, proaspat achizitionate second hand (impreuna cu masina) nu sterg prea bine (si arata un pic prea nesofisticate, fiind din acelea clasice; as prefera ceva care arata ca un Aerotwin, care nu exista pentru E89). Din trecutul meu cu alte marci de masini am folosit Bosch sau Valeo, nu am incercat alte marci de stergatoare - care e situatia pe BMW?
Link to comment
Share on other sites

cumpara stergatoare originale BMW daca vrei calitate..........altfel ia orice altceva

Imi dau seama ca cele originale are trebui sa fie bune, insa sunt pe sistemul vechi (ca sa nu-i spun "ca de Dacie"), nu arata prea bine, plus ca cele pe care le am pe Z4, desi au doar maxim 3 ani (cat are masina), deja lasa dare de apa, pe cand cele de pe F10, care au probabil 5 ani (si sunt tipul nou, lamela cred ca ii zice), sunt intr-o stare mult mai buna.

 

 

Eu am avut Bosch aero twin, cei care produc stergatoare pt BMW, am fost foarte multumit de ele.

Am avut si eu pe un Passat, insa nu gasesc un model care sa se potriveasca la E89, de asta ma si intereseaza alternative.

 

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

stergatoarele se schimba anual, ca si uleiul

 

Am schimbat de exemplu la X3 f25 setul de stergatoare pe orginal si am dat pe ele 250 lei, m-au tinut 3 ani fara probleme (valeo 100 lei setul, m-au tinut 2 ani). Recomand pe aftermarket valeo care sunt peste bosch la orice model de masina.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere cu nu exista Aerotwin pentru E89, care ar fi urmatoarea optiune?

 

stergatoarele se schimba anual, ca si uleiul

 

unii schimba si masinile anual, dar nu cred ca e cazul sa facem si din asta o regula.

 

iar in alte tari uleiul se schimba la 2 ani, la ei cat de des se schimba stergatoarele?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere cu nu exista Aerotwin pentru E89, care ar fi urmatoarea optiune?

 

 

 

unii schimba si masinile anual, dar nu cred ca e cazul sa facem si din asta o regula.

 

iar in alte tari uleiul se schimba la 2 ani, la ei cat de des se schimba stergatoarele?

 

 

 

Uleiul se schimba anual sau la nr de km.

Stergatoare poti sa iei Valeo, sunt foarte ok.

Decat stergatoare originale care costa triplu mai bine Valeo si le schimbi o data la 1 an 2.

Ideea este ca imbatraneste cauciucul lamelei si nu se mai muleaza cum trebuie pe parbriz, deci nu mai sterge ok, incepe sa scartaie si probabil ca poate si zgaria.

Oricum, parbrizele la Bmw sunt din ce in ce mai proaste la modelele contemporane. Se zgarie de la nimic practic, deci nu prea conteaza ce stergator pui, important este dupa iarna sa il schimbi.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere cu nu exista Aerotwin pentru E89, care ar fi urmatoarea optiune?

 

 

 

unii schimba si masinile anual, dar nu cred ca e cazul sa facem si din asta o regula.

 

iar in alte tari uleiul se schimba la 2 ani, la ei cat de des se schimba stergatoarele?

 

 

la fiecare revizie, ca si uleiul. ei schimba la 2 ani pentru ca nu stau in romania unde drumurile sunt pline de mizerie, motorina are o calitate indoielnica si in plus masina fiind in garantie, nu e grija lor

 

daca o sa te uiti pe istoricul de la BMW al unei masini intretinute corespunzator, o sa vezi ca si stergatoarele sunt schimbate la fiecare revizie :thumbsup:

 

PS: cei care schimba masina la an nu i poti considera posesori, aia nu schimba nici lichidul de parbriz.....ii gasesti pe autovit, olx....fakebook. forumul e pentru posesorii pasionati nu pentru samsarii amatori de bemveuri

Edited by SKW
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut pe E90 stergatoare OE, Bosch si Valeo. Cele OE oricum au fost mult mai proaste decat cele din fabrica. Iar Bosch aerotwin cele mai proaste dintre toate. Valeo mi se pare raportul optim calitate-pret pana acum, probabil pe astea o sa merg in continuare.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut pe E90 stergatoare OE, Bosch si Valeo. Cele OE oricum au fost mult mai proaste decat cele din fabrica. Iar Bosch aerotwin cele mai proaste dintre toate. Valeo mi se pare raportul optim calitate-pret pana acum, probabil pe astea o sa merg in continuare.

 

Ce model de Valeo ai pus? Eu am comandat Bosch aerotwin..ma faci sa ma razgandesc :))

Link to comment
Share on other sites

 

 

daca o sa te uiti pe istoricul de la BMW al unei masini intretinute corespunzator, o sa vezi ca si stergatoarele sunt schimbate la fiecare revizie :thumbsup:

 

PS: cei care schimba masina la an nu i poti considera posesori, aia nu schimba nici lichidul de parbriz.....ii gasesti pe autovit, olx....fakebook. forumul e pentru posesorii pasionati nu pentru samsarii amatori de bemveuri

Eu daca sunt posesor de peste 7 (sapte) ani, in ce, categorie ma incadrez??

Adica in 7 ani sunt doar la al doilea schimb.. si pot sa asigur pe oricine intreaba ca eu am fost primul sa schimb stergatoarele ca erau originale la cat de decolorat era plasticul lor, la 250k km cand am luat masina..!

 

Stii/stiti cum e stergatoarele (ca si cu sensorii de frana de la roate) astea, daca sterg (merg) de ce sa le schimbi????

 

..daca dealerul schimba (ca clientul da banii), de ce sa nu schimbe ca scrie la cartea de revizie!?

Cat costa sa faci niste bani in plus dintr-o tiparitura, doua clipsuri si doua tije scoase din stergatoare in 2 minute??

 

Pe alte topicuri starine se discuta alte treburi "seioase", adica zgomotul specific al stergatoarelor aftermarket ... merita tinut cont. Dar aici noi romani stam "bine" cu auzul, nu ne enerveaza hashhh-hashh, hashhh-hashhh.

 

Se pare ca cele mai silentioase raman OE.

 

(A in caz ca va mirati, de ceva ani aplic tratament hidrofob parbrzului si aceasta ma face sa vad bine oricat de tare ar ploua. :drinks: )

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Corect, nu va zgarciti, in timp va scuteste si de inlocuirea parbrizului.

Eu le schimb in fiecare an si iau Bosch Aero Twin.

Daa,sĂŁ ĂŽngrijim bine bine parbrizul,de parcĂŁ nu am avut toți noroc de "pietricica aia norocoasĂŁ" ce ne-a adus un parbriz nou🙂

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.