Jump to content

Probleme climatizare e46


xvana

Recommended Posts

Buna ziua. Detin un bmw 318d din 2001 si am o problema legata de climatizare:nu sufla destul aer cald. Tin temperatura pe 26 grade.rotita este setataa pe rosu si ii dau putere maxima la clima.tin sa precizez ca masina baga aer cald insa sufla foarte putin aer.in schimb,daca dau rotita pe albastru baga aer rece dar il baga cu putere foarte mare.asa cum ar fi normal sa.l baga si pe cel cald. Cand rotesc de ea spre rosu.iar nu mai sufla cat trebuie. Abea simti la mana.Masina sta la temperatura normala si nu are nici un martor aprins in bord. Filtrul de habitaclu are 2000km.deci nu cred ca e de la el.problema o aveam si inainte sa il schimb.daca v.ati confruntat cu asa ceva as aprecia un sfat.multumesc Edited by xvana
Link to comment
Share on other sites

Incerc eu un raspuns.

Regulatorul sau "piesa cu tepi" a ventilatorului probabil e pe ultimul drum.

.

Din cate am constatat aerul miscat de paletele ventilatorul fac ca aerul tras sau impins sa treaca si prin tepii (radiatorul) controlorului de viteza a ventilatorului.

 

Daca antreneaza aer cald atunci racirea tepilor nu e suficienta si limiteaza viteza ventilatorului.

 

Cand trage aer rece sunt raciti si tepii, deci "merge" bine.

Link to comment
Share on other sites

am sa ii fac zilele astea o diagnoza...o intrebare totusi. la voi merge greu rotita aia cu albastru si rosu? la mine se misca destul de greu.in speciual cand trec spre partea rosie.e posibil cumva ca rotita sa actioneze ceva clapete care nu mai functioneaza bine si nu lasa aerul sa iasa? ideea e ca ventilatorul se aude ca si cum ar baga putere mare.insa nu iese aerul pe guri. ma gandesc sa nu fie ceva probleme cu clapete care sa nu se deschida bine. e posibil aore asa ceva?. Sunetul aerotermei se schimba cu fiecare treapta in plus pe care i-o dau. de aici banuiala mea ca ceva nu lasa aerul sa iasa Edited by xvana
Link to comment
Share on other sites

Albastru/rosu e un robinet. Clapetele ti-s obstructionate pentru ca nu functioneaza un senzor, ceva.

 

Ai scris ca nu iti indica temperatura de afara, dupa care ai sters. Evident ca are o legatura cu faptul ca nu iti deschide clapetele.

 

La picioare, parbriz, iti baga cald? Antigel ai destul?

Link to comment
Share on other sites

Hm...am crezut ca a ramas. am dat edit si am scris ca nu indica. apoi nush cum am facut ca a aparut iar fara.imi cer scuze e vina mea.idee e ca in loc de temperatura nu apare nimic. nici ora.nimic...doar 2 puncte care apar si dispar intermitent........la picioare. parbriz baga cald.ca si pe guri de altfel.insa foarte incet..puterea suflatului este mica. peste tot....antigel am destul.

 

am sa schimb senzorul care citeste temperatura. sa vad daca se schimba ceva

Edited by xvana
Link to comment
Share on other sites

Senzorul are si un 'safe mode', care ar trebui sa permita caldurii sa intre, chiar daca el lipseste sau e stricat si indica -40. Acuma nu stiu exact cum se comporta, dar de inlocuit poti sa-l inlocuiesti.

 

 

De fapt rotita aia deschide clapeta (clapetele) din aeroterma, si acolo cred ca e problema la tine, ori alta aeroterma, ori reparat acolo.

 

Alta chestie ce ar putea fi, e caloriferul habitaclu - ĂŽnfundat.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.