Jump to content

N47 upgrade


GeorgeKLT

Recommended Posts

Salutare colegi,

 

Am tot cautat pe forumurile de afara un raspuns concret insa nu am gasit. Am nevoie de cunostintele voastre in ceea ce priveste modificarile pe care as vrea sa le fac la masina mea.

Este vorba de un e90/318d/143cp/2009 motor n47d20c

 

As vrea sa cumpar injectoarele si turbina de pe un N47T e90/320d/184cp/2011

PN injector: 13537810702

PN turbina: 11658519476

PN kit instalare turbina: 11652365501

 

Alternativa este sa le cumpar tot de pe un N47 varianta 320d 2009-2010, cea de 177cp

PN injector: 13537805428

PN turbina: 11652433152

PN kit instalare turbina: 11652348704 (acelasi PN este si pentru turbina de pe masina adica cea de 318d)

 

Acum incep intrebarile:

se potrivesc piesele de mai sus pe motorul meu?

nu am gasit part number separat de actuator, face parte din turbina?

alaturi de injectoare este necesar sa cumpar rampa PN 13537800601 si pompa de inalta presiune ?

am constatat ca pompa de inalta presiune de pe masina este montata si pe 320d, varianta de 177cp conform PN 13518577643

 

Mi-ar fi placut sa ajung undeva la 220-230cp (ambreiajul actual este cel de 240mm montat pe 320d)

 

Va multumesc pentru orice raspuns.

Edited by GeorgeKLT
Link to comment
Share on other sites

Multumesc Calinus de raspuns.

Am gasit injectoare pn 13537810702 reconditionate la o firma din Arad, garantie 12 luni

O sa fie testate inainte sa le montez pe masina.

Ai dreptate varianta cea mai buna este cu injectoare noi insa depaseste bugetul alocat.

Cel mai ieftin am gasit injector bmw oe aproximativ 2300 de lei si pe producator Bosch min 1179 lei max 2182 lei.

Daca varianta propusa de mine nu e realizabila o sa renunt la upgrade dar nu inainte sa aud pe cineva ca a facut asta si nu a fost multumit/a avut probleme cu masina dupa upgrade.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Decât sa investești atâția bani, mai bine o vinzi pe a ta, pui diferența și iei un 330d care e din alt film oricâte modificĂŁri ai face la 318d.

 

Ce spui tu este corect.

 

Insa am investit mult timp si bani (raportat la valoarea ei actuala) si nu vreau sa o vand.

 

Vreau sa fac aceste modificari daca sunt posibile si de aceea intreb pe forum daca a mai facut cineva asta.

 

Daca nu, o las asa.

Link to comment
Share on other sites

Mai bine o lasi asa cum e si faci un soft bun cu dyno. Poti ajunge la 185-190cp.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Salut,

 

Masina are soft facut la Ginel, undeva prin luna mai 2016.

 

A scos atunci 180cp / 405Nm

 

Ce vreau sa fac acum e "forma" finala.

 

Inca mai citesc si caut daca se poate realiza.

Link to comment
Share on other sites

Sa pui turbina si injectoarele de pe 177, e usor realizabil. Daca as fi in locul tau, as cumpara 4 injectoare Bosch noi si turbina noua sau macar reconditionata la o firma cu renume. Apoi ai nevoie de softul original de 177 pe care sa-l modifice un tuner care stie despre ce e vorba. Cu injectoare SH si turbina uzata, mai mult te legi la cap...

Oricum, minim minin 2000e iti vor trebui pt fantezia asta.

Spor!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Sa pui turbina si injectoarele de pe 177, e usor realizabil. Daca as fi in locul tau, as cumpara 4 injectoare Bosch noi si turbina noua sau macar reconditionata la o firma cu renume. Apoi ai nevoie de softul original de 177 pe care sa-l modifice un tuner care stie despre ce e vorba. Cu injectoare SH si turbina uzata, mai mult te legi la cap...

Oricum, minim minin 2000e iti vor trebui pt fantezia asta.

Spor!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Multumesc pentru recomandare.

 

Sa inteleg ca este mai indicat sa montez injectoare de pe varianta 320d de 177cp?

Te intreb pentru ca 320d 184cp are alt part number pentru injectoare.

Aceeasi intrebare si pentru turbina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.