Jump to content

Se poate? Pe X1 E84 jante fațĂŁ 235/35/18 si spate 255/30/19?


geyer

Recommended Posts

Salut!

 

Vin cu o intrebare cu privire la ceea ce am scris si in titlu si anume:

La X1 e84 2.5d 2012, jantele de varĂŁ pe fațĂŁ sunt pe 18 cu talon de 35 iar pe spate de 19 cu talon de 30.

 

Este normal sa ai asa ceva pe un 4x4?

 

Nu afecteazĂŁ tractiunea? 🤔

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca tot s-a deschis topicul asta, intreb si eu aici ca sa nu mai deschid un altul.

Nu stiu cum sunt alte E84 insa, al meu, este (sau mi se pare mie) foarte rigid, in sensul ca-mi cam clantane dintii in gura cand drumul este accidentat. Motiv pentru care, as dori sa-i pun anvelope cu un talon mai inalt. Acum le am pe cele stock, style 322, cu gume 225/45/R18. Conform cartii, as putea pune doar 225/50/R17 dar asta ar insemna o crestere a talonului cu doar 1.1cm si nu sunt sigur c-ar face o diferenta sesizabila la rulare. Din experienta voastra, as putea pune un 55 fara sa am probleme de spatiu si fara sa-mi busesc cutia de transfer sau alte chestii?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

cresterea talonului cu 1.1cm este fantastic de mare dpdv confort.

nu este cazul sa pui 225/55.

 

posibil ca tu sa ai si runflat pe masina acum.

Nuuu, nu mai am runflat pe ea la mai putin de o zi de cand am cumparat-o :)))

Cu runflat ma simteam ca-n Flintstone Family. Asa o sa fac, voi schimba jantele si implicit gumele.

Gama este limitata pentru modelul meu dar imi plac cat de cat style 319 asa ca ma voi orienta sa cumpar un set.

Multumesc pentru incurajare ;)

 

X1 e ft rigid de fabrica, asa sunt facute ceea ce nu e placut pt un SUV...

Da, incepe sa ma bata un gand s-o vand desi mi-e greu sa ma despart de ea pt ca, intr-un fel ciudat, imi place chiar daca in concediul pe care tocmai l-am terminat, mi-am tocit incisivii si molarii, clantanind pe drumurile patriei...

Bonus, am mai bagat si o groaza de bani in ea ca s-o aduc in parametrii excelenti (articulatii,bucsaraie, discuri, placute, distributie,uleiuri, diferential fata...nici nu le mai stiu numarul, putin peste 5k euro)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.