Jump to content

Rechemare probleme fabrica


Recommended Posts

Evident, au fost o grĂŁmadĂŁ de forumiși care au trecut prin asta. CautĂŁ puțin prin topicuri și ai sĂŁ vezi destule situații. DacĂŁ ai rechemare nu sta pe gânduri.

 

Unii au avut rechemare dar nu au avut nevoie de schimb, alții au avut ĂŽnlocuirea rĂŁcitorului, alții rĂŁcitor + EGR... etc. Unora li s-a imobilizat mașina, altora nu li s-a spus nimic timp de 6 luni (eu sunt pĂŁțit cu F30-ul așa). Ăn orice caz acum se pare cĂŁ s-au mai remediat problemele cu livrĂŁrile; ar trebui sĂŁ se rezolve mai repede.

Link to comment
Share on other sites

In istoricul online nu stiu daca apare. Cum spune colegul mai spus se intelege ca ar aparea. Eu n-am verificat.

In istoricul digital al masinii mie nu imi apare. Am facut distributia + schimb ulei la un service partener bmw , cu istoric online, dar in masina nu mi-au trecut.

Am facut schimb filtre + ulei la alt service partener ( Service Scream (Tezparii) ) , tot cu istoric online, dar in masina iar au uitat sa treaca.

Am avut masina lovita si reparata in reprezentanta bmw, iar nimic trecut in masina.

Link to comment
Share on other sites

Apare sigur ĂŽn istoric. La F30 am verificat ulterior și scria asta clar.

Ăn istoricul din mașinĂŁ nu are cum. Nu are intrĂŁri pentru așa ceva, doar revizii. Legat de asta, trebuie sĂŁ le ceri ĂŽn mod special și la mașinĂŁ... de lene se fac cĂŁ plouĂŁ câteodatĂŁ. La F30 inclusiv la Bavaria BĂŁneasa au uitat istoricul ĂŽn bord la una din revizii.

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat și eu racitorul egr astĂŁzi,dupĂŁ ce am fĂŁcut constatarea acum o luna,cel vechi avea codul korea

7 823 210 07 14.03.26 iar cel nou are cod 6 478 993 01 19.11.21 tot korea,a durat o ora jumate și a mai schimbat și antigel plus curĂŁțare admisie.(Auto Cobalescu-reprezentata foarte recomand)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am completat un formular de recall si am selectat BMW Filaret. Azi m-au sunat ca masina mea, un F30 LCI 06/2016 este in campania cu racitorul de gaze EGR. Ce mi s-a parut ciudat este ca au spus ca trebuie sa las masina la ei 2 zile. Au zis ca masina trebuie sa se raceasca, pentru ca vor sa bage nu stiu ce camera si sa faca nu stiu ce investigatii care se fac doar cu motorul rece.

A mai schimbat cineva racitorul pe campanie? Mi se pare normal sa faca constatarea daca las masina de dimineata cateva ore mai tarziu, iar in a 2-a parte a zilei fie sa-mi spuna daca e problema si trebuie sa vin a 2-a zi (sau cand vor ei) sa inlocuiesc racitorul fie ca nu trebuie inlocuit nimic. Nu sa las masina 2 zile!

Sa fie problema asta doar la Filaret? Cei care au mai schimbat la Cobalcescu sau Bavaria - ati lasat masina peste noapte?

 

Multumesc!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Eu am lĂŁsat F30-ul dimineațĂŁ și pe la 15:00 l-am luat; la Bavaria BĂŁneasa. Depinde poate de investigație? Deși chiar și la mine au zis același lucru cu camera. Posibil sĂŁ fie mai puțin personal la lucru ĂŽn perioada asta și de aici timpul ĂŁsta.
Link to comment
Share on other sites

Am completat un formular de recall si am selectat BMW Filaret. Azi m-au sunat ca masina mea, un F30 LCI 06/2016 este in campania cu racitorul de gaze EGR. Ce mi s-a parut ciudat este ca au spus ca trebuie sa las masina la ei 2 zile. Au zis ca masina trebuie sa se raceasca, pentru ca vor sa bage nu stiu ce camera si sa faca nu stiu ce investigatii care se fac doar cu motorul rece.

A mai schimbat cineva racitorul pe campanie? Mi se pare normal sa faca constatarea daca las masina de dimineata cateva ore mai tarziu, iar in a 2-a parte a zilei fie sa-mi spuna daca e problema si trebuie sa vin a 2-a zi (sau cand vor ei) sa inlocuiesc racitorul fie ca nu trebuie inlocuit nimic. Nu sa las masina 2 zile!

Sa fie problema asta doar la Filaret? Cei care au mai schimbat la Cobalcescu sau Bavaria - ati lasat masina peste noapte?

 

Multumesc!

la mine a durat 2 ore, 1 sa se raceasca si 1 sa schimbe.

 

la mine a durat 2 ore, 1 sa se raceasca si 1 sa schimbe.

rectific, constatarea au facut-o in inaurie, a durat cateva ore, au comandat piesele si saptamana trecuta au venit. Adica nu mai era nimeni in service cand am fost eu, daca ma intelegi.

Link to comment
Share on other sites

Am completat un formular de recall si am selectat BMW Filaret. Azi m-au sunat ca masina mea, un F30 LCI 06/2016 este in campania cu racitorul de gaze EGR. Ce mi s-a parut ciudat este ca au spus ca trebuie sa las masina la ei 2 zile. Au zis ca masina trebuie sa se raceasca, pentru ca vor sa bage nu stiu ce camera si sa faca nu stiu ce investigatii care se fac doar cu motorul rece.

A mai schimbat cineva racitorul pe campanie? Mi se pare normal sa faca constatarea daca las masina de dimineata cateva ore mai tarziu, iar in a 2-a parte a zilei fie sa-mi spuna daca e problema si trebuie sa vin a 2-a zi (sau cand vor ei) sa inlocuiesc racitorul fie ca nu trebuie inlocuit nimic. Nu sa las masina 2 zile!

Sa fie problema asta doar la Filaret? Cei care au mai schimbat la Cobalcescu sau Bavaria - ati lasat masina peste noapte?

 

Multumesc!

 

Ce formular ai completat? Ai link?

Link to comment
Share on other sites

la mine a durat 2 ore, 1 sa se raceasca si 1 sa schimbe.

 

 

rectific, constatarea au facut-o in inaurie, a durat cateva ore, au comandat piesele si saptamana trecuta au venit. Adica nu mai era nimeni in service cand am fost eu, daca ma intelegi.

 

La Filaret?

 

Ce formular ai completat? Ai link?

 

https://www.bmw.ro/ro/topics/offers-and-services/personal-services/oferte-speciale-pentru-automobile-bmw-importate---formular.html#/bookmark=aHR0cHM6Ly9ibXcuaWRlb21lZGlhLmRpZ2l0YWwvd2VicGFnZXMvMjAxOF8wOV9ncmV5bWFya2V0LWNhbXBhaWduLw==

 

In formular selectezi "campanii tehnice"

 

PS: Voi ce recomandati, Cobalcescu, sau Filaret?

 

PS: Intre timp am sunat la Filaret si au racitorul pe stoc. Asadar Filaret vrea masina 2 zile, cu racitor pe stoc; la Cobalceascu nu trebuie sa las masina, dar trebuie sa astept 2 luni pana vine racitorul...

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Eu am lĂŁsat F30-ul dimineațĂŁ și pe la 15:00 l-am luat; la Bavaria BĂŁneasa. Depinde poate de investigație? Deși chiar și la mine au zis același lucru cu camera. Posibil sĂŁ fie mai puțin personal la lucru ĂŽn perioada asta și de aici timpul ĂŁsta.

 

La Filaret? Au si schimbt racitorul in ziua respectiva (cu tot cu constatare)? Sau mai fusesei in trecut pt constatare?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.