Jump to content

Turbina bmw e90


alex.alexandru98

Recommended Posts

Salut! Detin un bmw e90 320d m47

De curand mi-a iesit un fum excesiv alb/albastrui ( mai mult ca sigur a luat'o turbina pe ulei)

Inca nu m-am apucat sa umblu si sa ,,desfac" masina fiind sarbatoriile iar toate servisurile sunt inchise.

Ce credeti ca a afectat turbina in a se degrada? Am auzit ca m47 are probleme la turbina ... dar mentionez faptul ca am stage1 , sa fie asta factorul care a agravat ? Sau...?

Si inca o intrebare. Turbina de pe n47 cel de 177cp se nimere pe m47 163?

Link to comment
Share on other sites

Pe masina ta se potriveste DOAR turbina mitsubishi electric pentru motorul tau. Nu poti sa pui alte turbine de la alte motorizari pt ca nu sunt compatibile si iti bati joc de masina si nu va merge. O turbina pe Ebay ca a ta costa 500 euro. La Odorheiu Secuiesc sunt unii ft buni pe turbine. Vb cu ei si vezi ce faci, insa nu face improvizatii!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cineva mi-a spus sa pun una second. Ca cica asa pica la m47 ��. Recondituonatul este cu dus si intors...

 

Adica daca pui una SH si e la sfarsitul vietii e mai buna ca una reconditionata de unii care chiar stiu ce fac si dau garantie??

 

Eu am pus una reconditionata de-am crezut ca e noua! A

Am lasat-o pe a mea si am luat-o pe a lor.

(Reconditionare facuta "afara".)

 

E cam folclor, ca asa pica la M47.. (..pica, e drept ,ca boala a M47, dar nu la fel de des ca lantul la N47). Si mai si suiera..

I-am intrebat pe aia de mi-au vandut pe a lor. Mi-au zis ca e cam folclor...

 

Sau alfel, picau pentru ca aveau filtrele alea de pasla despre care fabricantul nu a specificat ca se pot infunda iar turbina sa ramana cam fara ulei (e viata ei, a lagarelor..), adica epuratorul o cam infometa.. pana au aparut alea mai noi, fara pasla.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

SĂŁ inteleg ca mai bine o reconditionez decat sa iau una sh? Sunt cam nehotarat si fara cunostiinta de cauza ( nu ma pricep).

Un mecanic mi-a zis ca atunci cand o reconditionez nu va mai merge cum trebuie si va șuiera, practic nu va mai fii ca inainte.

Eu zic sa schimbi si mecanicul!

Link to comment
Share on other sites

Nu exista piese originale pt turbine, vrei in ea piese mitsubishi iti cumperi alta turbina, orice producator de turbine nu vinde piese separat ca altfel n+ar mai vinde turbine

Ce se baga in ele sunt niste chinezarii ordinare

Iti recomand sa+ti cumperi de pe ebay un CHRA complet pe care il pui in carcasele turbinei tale si te va tine mai mult si costurile sunt cam aceleasi ca la o reconditionare de la noi

Iti recomand sa iei de la firma melett din UK

Si dupa ce iti asamblezi turbina te duci cu ea in brate la un centru de turbine sa+ti calibreze actuatorul de la geometrie pe banc

Edited by razzzzvan
Link to comment
Share on other sites

As vrea sa fac asta . Insa imi este sa nu imi pice iar ... si asta din cauza softului .

Nu stiu cat de bun este facut, avand in vedere ca mi sa dus turbina( nu stiu daca este coincidenta sau nu)

Cum vĂŁ da'ți seama daca softul este de calitate/bun ? Sau cum va da'ți seama daca este prost facut?

Aud dese ori expresia de ,,soft piratat" ce inseamna asta ?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! Detin un bmw e90 320d m47

De curand mi-a iesit un fum excesiv alb/albastrui ( mai mult ca sigur a luat'o turbina pe ulei)

Inca nu m-am apucat sa umblu si sa ,,desfac" masina fiind sarbatoriile iar toate servisurile sunt inchise.

Ce credeti ca a afectat turbina in a se degrada? Am auzit ca m47 are probleme la turbina ... dar mentionez faptul ca am stage1 , sa fie asta factorul care a agravat ? Sau...?

Si inca o intrebare. Turbina de pe n47 cel de 177cp se nimere pe m47 163?

 

Este o masina veche....ce crezi, timpul si km multi. :)))

Link to comment
Share on other sites

Am gasit pe un site turbina asta http://www.turbo-ieftin.ro/turbosuflante-bmw/486-turbosuflanta-bmw-e90-320d-163-cp.html

In ,,anunț" scrie ca turbina este noua ,nu reconsitionata. Iar ca fabricatie scrie ,,made in germany" intrebarea mea este cum poate sa fie facuta in germania atat timp cat producatorul este japonez?( mitsubishi)

La sectiunea sitului ,, despre noi" scrie asta http://www.turbo-ieftin.ro/content/4-despre-noi

 

Ce sa inteleg? Ca este țeapĂŁ pe fațĂŁ? 😂

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Decat sa-l luati la rost ca de ce si-a luat bmw ca are costuri...etc mai bine ii recomandati un atelier bun...Eu i-as dar e prea departe...

 

Solutia e reconditionarea, garantie etc...poti lua si din dezmembrari dar stii cum e cu norocul, cine are chiar ca are, cine n-are chiar ca n-are.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.