Jump to content

Presiune scazuta ulei la motor N20B20B


Recommended Posts

salutare si an nou fericit,

 

Detin un f30 320I din 2012 cu motor N20B20B 184 CP. De curand am dus si eu masina la service (la auto LKM in Cluj) pt ca mi-a aparut in bord eroarea cu drivetrain...dupa ce au investigat mi-au spus ca motorul are presiunea de ulei scazuta la motor. Masina a avut turbina si pompa de ulei schimbate in garantie dar problema e aceiasi.

 

totodata motorul prezinta urme de uzura grave deoarece are 3 schimburi de ulei in 145 de mii de km. cei de la service au spus ca as putea sa schimb distributia dar cel mai probabil motorul o sa cedeze in curand, mai pe scurt masina e caz pierdut.

 

Acum eu va intreb pe voi: as putea sa mai salvez motorul cumva sau sa iau un bloc motor ambielat si sa il schimb?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

 

Detin un f30 320I din 2012 cu motor N20B20B 184 CP......

......motorul prezinta urme de uzura grave deoarece are 3 schimburi de ulei in 145 de mii de km. ......

Acum eu va intreb pe voi: as putea sa mai salvez motorul cumva sau sa iau un bloc motor ambielat si sa il schimb?

 

Multumesc!

 

ma intreb cum de a rezistat ?!

cauta alta motor (dezmenbrari ro, de, uk,etc)

Link to comment
Share on other sites

Am lasat masina de dimineata la bavaria. Tocmai ce m-au sunat si mi-au spus ca sa rupt patinele de la distributie. Urmatorul pas ar fi sa imi desfaca tot blocul motor ca sa imi dea un diagnostic complet, pt aia e 4000 de lei. pe urma comanda piese distributie si pompa de ulei ar fi 13000 de lei...Acum fiind o suma exorbitanta sunt in impas, sa mai incerc in alta parte sau e groasa treaba? si sa o fac cum trebuie la bavaria?
Link to comment
Share on other sites

Pai stai, cum adica, le-ai lasat masina cu distributia fara patine rupte si o iei cu ele rupte?

 

 

ei zic ca acela ar fi motivul pentru care am presiunea de ulei scazuta...ca s-au rupt patinele cred ca m-am exprimat eu gresit cand am scris, o sa revizuiesc comentariul, acum am sa ii las sa desfaca motorul si sa vada exact care e problema masinii. Acum nu stiu sincer la cine sa o duc, la auto LKM ei au zis ca nici nu se pun sa mai desfaca motorul ca deja e compromis.

Link to comment
Share on other sites

Siguri sunt reali? Oricum ai da-o, e nasol, de toata jena pt BMW, personal n-am vazut si auzit asa cazuri la M47, M47N, M47N2...

Cauta-ti motor in NL, DE, UK cu istoric, factura garantie, iti vine acasa pe palet...sau poate gasesti pe aici.

La 13.000 euro iti iei alta masina si o bagi pe asta la dezmembrari si recuperezi o parte din bani...

Daca e sa iti iei alta masina nu mai face aceeasi greseala, la 13.000 iti iei o masina aproape noua...bine nu premium dar nici nu o sa ai asa probleme.

Link to comment
Share on other sites

revin cu un update

 

las aici un link cu diagnostic de la bavaria: https://eu.citnow.com/vtXr3ymhqXL

 

 

ei au zis motor nou... 13k d euro

 

acu eu ce fac iau motor complet fara accesorii sh? sau doar bloc motor ambielat sh?

Alt Motor 100% dacĂŁ sa fĂŁcut schimbul de ulei la intervalul acela.il gĂŁsești in RO maxim la 800€.ar fi bine sa fie ĂŽncĂŁ pe masina sĂŁi faci o diagnoza, dupĂŁ schimbat distribuția si uleiul sa fii sigur mult timp.ca dacĂŁ ĂŽl repari pe al tĂŁu sigur o sa mai apĂŁra ĂŽncĂŁ multe probleme si n-o sa mai meargĂŁ f.bine.dupa la rar cu factura motorului sa schimbi seria. Si din motorul tĂŁu mai vinzi ce a mai rĂŁmas bun si mai scoți 200,400€ si ai scĂŁpat.Nu te mai complica cu reparația.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

motorul asta e pa nici nu mai incerc sa il salvez, am gasit acelasi motor complet in dezmembrari la 2500 de euro problema mea e ca nu stiu daca sunt afectate turbina pompa ulei benzina etc...cutie

 

momentan sunt dezamagit si ma gandesc sa o las balta, dar vad poate ma mobilizez si iau un motor complet si aia e.

 

Motorul care l-am primit la oferta am 14 zile retur si 12 luni garantie daca il montez la un service autorizat de RAR,

 

aia nu stiu ce inseamna...cum ar trebui sa procedez ca sa nu pierd garantia pt motor?

Edited by Alin G12
Link to comment
Share on other sites

La 2500.€ ??? Hahaha e Foarte Mult!!! Nu te speria,am trecut si eu prin așa ceva,nu e complicat,important sĂŁ-ți gĂŁsești motorul la pret bun si sa fie in stare Buna,stai pe anunțuri o sĂŁptĂŁmâna si sint sigur ca gĂŁsești.Motor FĂŁrĂŁ Accesori!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salutare, revin cu un update:

 

Am cumparat un motor cu 83 de mii de km pe care am si primit garantie 12 luni si a costat 2500 de euro. Am facut montajul la un service din Turda TabiDani si am mai dat inca 1000 de euro pentru montaj. acum masina masina este alive din nou.

 

Multumesc pentru sfaturi si sugestii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.