Jump to content

Sfat achizitie F01


hashu

Recommended Posts

Salutare si "La multi ani !!! " si pe 2020

Am vazut ca au scazut preturile destul de mult la seria 7 F01 si de cateva zile ma tot gandesc sa iau unul, am gasit mai multe configuratii si motorizari insa legat de modelele astea de dupa 2007-2008 nu ma prea pricep si de aceea as dorii sa ma ajutati putin in clarificarea anumitor aspecte.

In primul rand vreau sa iau o masina cat mai bine echpata(pe cat posibil) si cu M-Pack de fabrica(neaparat) , ca si pret sunt dispus sa ofer undeva la pana in 17.000euro ... nu stiu daca e mult sau putin, am vazut F01 si la 11.000 si la 29.000.

In principiu as cam vrea 3.0 simplu cu o singura turbina (730d sau x.D) , intrebarea mea este : "MERITA FACELIFTUL DIFERENTA DE PRET? " , motorul e diferit mult cel de 258cp vs cel de 245cp? cutia de viteze de 8 trepte este mai fiabila ca cea de 6 trepte? in general modelul facelift e mai fiabil si justifica diferenta de pret?

Edited by hashu
Link to comment
Share on other sites

Salutare

anul trecut (2019) am prins un mare chilipir pentru fratele meu, a zburat direct in germania si l-a si luat. e vb de 730d long, facelift.

recomandarea mea: mergi pe facelift, farurile led sunt superbe si actuale, cutia 8rapoarte e mult mai fiabila si rezistenta. ca probleme sunt cele pe care le au toate, cele leate de ungere, pompa ulei, cuzineti, dpf.....vesnicele probleme legate de intervalele mari de service din germania si "mizeriile" de probleme generate de dpf si principiul lui de functionare.

parerea mea: merita facelift! undeva in jur de 17mii-20mii maxim tre sa gasesti ceva bun bun

bafta

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Ca si fost posesor de f01 facelift si non facelift timp de 5 ani iti recomand sa cauti facelift 2012+.

Motorul de 258 este mult mai bun, silentios, fiabil vs 245. Cutia cu 8 vs 6 rapoarte la fel. FL vine si cu perne pe spate default adica confort crescut, dar costisitor daca se strica. Farurile led vin si ele doar pe fl, bang&olufsen la fel ... :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am gasit-o pe asta si as vrea sa ma duc sa o vad ...e putin peste cat mi-am propus eu sa dau pe ea , dar din descriere cel putin masina pare OK, plus ca proprietarul a spus ca o are de 4 ani adica nu e vanduta de un samsar.

 

https://www.olx.ro/oferta/bmw-seria-7-m-sport-package-xdrive-ID7ELqM.html

Edited by hashu
Link to comment
Share on other sites

Anunțul ĂŁla e plin de inexactitĂŁți, ca sĂŁ nu zic minciuni.

Spre exemplu, citez :

"DYNAMIC DRIVE = Vireaza inclusive si rotile din spate"

 

Pe lângã asta f greu de crezut cã cineva a platit peste 100 de mii de euro pt masina asta, ca sa aibe rulaj 200k km in 8 ani. Nu imposibil, dar greu de crezut. Destul de suspect.

Link to comment
Share on other sites

Am fost azi sa vad masina , km par a fi reali are carte service la zi ... (nu vireaza nici o roata spate , vorbeste prostii) , in schimb cred ca nu a avut o exploatare prea civilizata, i-am ridicat busonul la ulei in timpul mersului si gaza cum n-am mai vazut de la masinile alea de acum 20-30 de ani, nici nu trage cum trebuie deci probabil un motor cu o uzura prematura grava.
Link to comment
Share on other sites

Am fost azi sa vad masina , km par a fi reali are carte service la zi ... (nu vireaza nici o roata spate , vorbeste prostii) , in schimb cred ca nu a avut o exploatare prea civilizata, i-am ridicat busonul la ulei in timpul mersului si gaza cum n-am mai vazut de la masinile alea de acum 20-30 de ani, nici nu trage cum trebuie deci probabil un motor cu o uzura prematura grava.

 

 

Foarte probabil sa aiba si motorul schimbat sau accei km sa nu fie reali , cartea service se poate "face"..foarte greu sa gasesti un f01 intretinut , mai bine cauti pe afara de la propietar direct

Link to comment
Share on other sites

Din ce retin si la mine scotea la fel gaze cu busonul dat jos, si nu avea absolut nicio problema... Ai pus-o pe sport si nu tragea? sau era pe comfort si avea lagul specific automatei?

@cristie35 ce este asa anormal sa aiba 200.000 in 8 ani? Eu am avut f01 din 2012 cu 212.000 luata din reprezentanta DE in 2017 la 150.000.

Acuma cateva luni am vandut-o cu 23 nu 18k ca asta, dar era full si individual.

 

http://192.241.175.19/x.jpg

http://192.241.175.19/y.jpg

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

@cristie35 ce este asa anormal sa aiba 200.000 in 8 ani? Eu am avut f01 din 2012 cu 212.000 luata din reprezentanta DE in 2017 la 150.000.

Acuma cateva luni am vandut-o cu 23 nu 18k ca asta, dar era full si individual.

 

Avea km reali nu asta era problema, masina estetic era ireprosabila, fara elemente revopsite (cu exceptia barii fata), interiorul efectiv ca nou fara scaune tocite,cu cute sau deformate ... dar nu tragea nici pe sport si gaza rau tare nu asa o urma.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.