Jump to content

xdrive cu jante marimi diferite


iqhaus

Recommended Posts

Salutare Tuturor,

 

detin un x3 e83 din 2007 , am achizitionat masina cu jante de r19

 

dupa ce am schimbat jantele de vara cu cele de iarna , am constat ca cele r19 au j8.5 -2 buc si j9 - 2 buc

 

intrebarea mea este , pentru xdrive pot folosi aceste jante de r19 cu j-uri diferite si cu toate cele 4 anvelope la fel ?

sau trebuie si alte jante?

 

Daca pot folosi jantele astea si pot pune toate cele 4 anvelope la fel,

ce anvelope recomandati ca dimensiune?

 

VA MULTUMESC , va urez un an bun tuturor.

Link to comment
Share on other sites

Din ce stiu eu, trebuie sa folosesti DOAR dimensiunile indicate de producator. Daca masina a venit cu jante cu J diferit fata-spate, trebuie sa respecti acele specificatii, altfel faci Xdrive-ul praf. Uita-te pe stalpul usii soferului unde vezi toate dimensiunile agreate pe masina ta.
Link to comment
Share on other sites

cauta pe net un calculator dimensiuni roti unde poți sa bagi toate specificațiile, adica diametrul jantei, J-ul, mĂŁrimea anvelopelor și vezi care este diferența ĂŽntre cele douĂŁ.. din ce am calculat eu era acceptata o abatere de maxim 0,23% pentru xDrive la jantele in douĂŁ dimensiuni cu mĂŁrimi diferite ale anvelopelor fațĂŁ /spate. Deci asta ar fi toleranta maxima admisa..
Link to comment
Share on other sites

pai aici se vorbeste de latimea jantelor.

practic daca pui anvelope identice, diametrul va fi identic, deci nu vor fi probleme la Xdrive.

 

totusi, janta mai lata, va face ca peretii laterali ai anvelopei sa stea mai intinsi, deci, in teorie un diamentru total al rotii un pic mai mic...probabil 1-2-3mm.

 

totus, potrivit producatorului, tu ar trebui sa pui 235/45 pe fata si 255/40 pe spate.

oricum, in acest caz, iese o diferenta uriasa de diametru al rotii, adica 7.5mm, diferenta pe car eproducatorul spune ca ar trebui sa fie in limitele admise.

 

eu as pune 255/40 pe toate cele 4 jante.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

https://www.ralsianvelope.ro/calculator-dimensiune-anvelopa-echivalenta

diferenta intre puntea fata si puntea spate trebuie sa fie aproape inexistenta.. eu la F30 aveam o diferențĂŁ de 0.23% data de producator in omologarea pt anvelope din certificatul de conformitate...

pt. 235.45.19 si 255.40.19 iese o diferențĂŁ de 1.08%...cam mult zic iar deranjul va fi mare daca pĂŁțește ceva cutia de transfer... cel mai bine aceiași dimensiune pe ambele punti

Edited by Adiaxc
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Buna ziua tuturor,

 

revin cu o intrebare

 

daca pe jantele care au j 8.5 si 9 pun anvelope la fel de tipul Continental 235/45 R 19 toate 4 buc.

 

oare e o problema. va multumesc

depinde de offset-ul/ET-ul jantelor, dar oricum, chiar si la acelasi ET, rotile cu jante pe 9J vor fi pozitionate cu ~14 mm mai departe de amortizor, respectiv cu ~26 mm in exterior, comparativ cu jantele pe 8.5J.

 

la E83, dimensiunile diferite la jante impun redimensionarea corespunzatoare si la anvelope, altfel xDrive-ul tau va avea de suferit.

 

enJOY ! :popcorn:

 

Sau dimensiunea asta 255/40 R19 toate 4 buc.

nu face experimente pe masina ta, au facut-o altii in conditii de fabrica/laborator si ti-au oferit cea mai buna solutie...

 

ar putea fi periculos sĂŁ rulezi cu niste anvelope care nu sunt proiectate sĂŁ ĂŽncadreze jante cu anumite dimensiuni, chiar daca "ochiometric" iti pare ok combinatia respectiva.

Link to comment
Share on other sites

iqhaus,

 

jantele tale sun originale ale acestei masini?

sunt in lista produatorului cu aceasta dimensiune, late de 8.5 fata si 9 spate?

 

acum vreo 15 ani, un tip care lucra de 35 de ani pt aceeasi companie si a mai lucrat inca 10 pana la pensie, isi incheia mailurile cu "thrust this assist"

 

din ce stiu eu, acele jante cu latimile mentionate de tine sunt originale pt x3-ul tau.

producatorul spune sa pui 235/45 pe fata si 255/40 pe spate.

 

 

 

daca pui 235/45 pe toate 4, este oricum mai bine decat daca ai pune cum spune bmw, tocmai pt ca 255/40 are diametrul cu 7.5mm mai mic decat rotile de pe fata.

combinatia asta indicata de bmw pt roti este aberanta.

 

poti pune atat 235/45 fata/spate pe jantele tale cat si 255/40 pe ambele punti. diferenta de latime intre jantele fata si spate vor face ca anvelopele spate sa stea un pic mai intinse si implicit diametrul sa fie un pic influentat cu probabil 2-3-4mm care oricum este mult mai bine decat varianta bmw.

oricum, janta lata de 9 inch pt anvelpa 235/45 este prea mult totusi, si roata va arata ca la un Porsche 911, anvelopa stand prea intinsa.

 

optim, dpmdv, asa cum spuneam acum o luna este sa pui 235/45 fata si 265/40 spate. diametrul este mult mai bun in combinatia asta in sensul ca vor fi aproape egale.

latimea de 265 este mai potrivita pt janta de 9 inch.

 

gandeste-te ca bmw pe spate pune la seria 5 janta lata de 9 inch si anvelopa are 275.

Edited by edit
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

au facut-o altii in conditii de fabrica/laborator si ti-au oferit cea mai buna solutie...

 

 

nu stiu cum au facut si ce au testat si ce solutie au gasit, insa deseori eu ma sterg la cur cu ce spune bmw

 

intre 235/45 fata si 255/40 spate, asa cum spune bmw ca trebuie pt x3-ul omului la jante de 18inch, exista o diferenta de diametru de 7.5mm intre cele doua punti, deci tocmai astfel incat sa ai probleme cu cutia de transfer.

 

daca indicau 235/45 fata si 265/40 spate, diferenta era doar de 0.5mm intre cele doua punti, solutia optima practic.

 

optiunea mea pt rotile astea este in ordine:

 

235/45 cu 265/40

255/40 peste tot

235/45 peste tot

235/45 cu 255/40(varianta propusa de bmw)

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@edit, sunt sigur ca ai inteles mesajul meu...

 

m-am referit strict la respectarea dimensiunilor fabricantului, macar in ceea ce priveste viata ta si a masinii...

 

[...]deseori eu ma sterg la cur cu ce spune bmw

asta sper sa nu fie o problema legata de hemoroizi... :console:

Link to comment
Share on other sites

Este cam putin 235 pe janta 9j, cauciucul va fi labartat la baza, in zona de contact cu janta; pe jante 9J se monteaza cauciucuri 245-275 (2.25mmx9+(20:50mm)

 

Am montat acum cativa ani cauciuc 225/45 pe janta 8.5J (la un E91) si aderenta nu era la fel de buna ca atunci cand am montat acelasi cauciuc pe janta 8J.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@xxl

 

stiu ce zici, insa deseori anumite lucruri sunt deplasate, asa cum este indicatia bmw pt a pune roti cu 7.5 mm diferente in diametru pentru masina asta.

 

conform acestei indicatii bmw, sansele sunt mai mari sa ai o problema tehnica decat daca se pun rotile indicate de mine, ca sa vezi paradox :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.