Jump to content

BMW X3, F25, N47 rechemare service neefectuata de Automobile Bavaria Ct


Ciprian Andrei

Recommended Posts

Salut

Am un BMW X3 Xdrive, 2012, 2.0 Diesel, F25, motor N47, 120,000 KM. Masina a fost cumparata de noua de o firma X din Constanta, in leasing de la Automobile Bavaria Constanta. Eu am cumparat masina de la firma X anul trecut. Tot istoricul si toate service-urile au fost la zi efectuate de Automobile Bavaria Ct, iar cand am cumparat-o am fost la Bavaria Ct sa verific daca sunt probleme si chiar ei mi-au spus ca e o masina foarte intretinuta...

 

Acum o saptamana am fost cu masina la service (nu din acela de cartier ci un service autorizat Opel) sa schimb uleiul. Am un prieten acolo si acolo imi servisez masina, ca sa pot fi sigur de ceea ce se opereaza la ea. Seful de service mi-a spus ca, sa am grija, cureaua de distributie cam "rontzaie".

 

Uitandu-ma pe net zilele astea sa vad daca este vreo problema cu distributia la acest tip de motor, am descoperit ca BMW a avut o rechemare, care a expirat pana acum, fix pentru distributie pentru modelul de motor N47.

 

Azi am sunat la Automobile Bavaria Constanta sa intreb daca aceasta rechemare a fost operata de ei, daca au rechemat masina si dupa ce s-au uitat in sistem, mi-au spus ca nu a fost rechemata. angry.gif?

 

Acum as vrea sa va intreb pe voi ce parere aveti despre asta? Mie mi se pare ca ar fi fost obligati sa respecte rechemarea si totusi nu au facut-o cand trebuia, iar daca a aparut aceasta problema la distributie, este din vina lor ca nu au rechemat masina in service sa remedieze in termenul in care era la ei. Timpul pentru rechemare a expirat, insa vina ramane.

 

Am de gand sa le cer in scris sa-mi spuna ca nu au facut rechemarea si din ce motiv, ca apoi sa vad ce am de facut, ce variante sunt.

 

Astept parerile vostre.

 

Merci mult! good.gif

Edited by Ciprian Andrei
Link to comment
Share on other sites

Nu au facut rechemerea in service pt ca pe ei ii costa sa-ti schimbe tie distributia. La reprezentanta BMW costa 8000 de ron sa-ti faca acel schimb si bineinteles ca ei nu sunt societate de caritate sa ti-o schimbe tie pt ca ai tu masina cu garantie, etc. La noi nu se schimba chiar daca masina ta figureaza pe lista de recall. Este o chestie romaneasca asta, nu e nimic nou. DAca intr-adevar ai sunet metalic de lant, schimb-o cu 3500 ron undeva si aia e. Vezi ca nu orice mecanic stie sa schimbe distributia la N47 pt ca e destul de greu si de complicat. Inainte sa o schimbi, asigura-te ca intr-adevar e nevoie sa fie schimbata. In Romania astia care au garaje si vad un BMW 320D cu motor N47, imediat pun diagnostic de distributie pe duca pt ca ei fac multi bani din asta si mizeaza pe nestiinta clientilor si profita de asta.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dar mașina asta, specific a avut rechemare? Sau doar ești tu îngrijorat pentru că ai văzut că unele modele cu N47 au avut rechemare?

În orice caz, eu am schimbat distribuția (e pe lanț apropo, nu curea) la 120000km la F30 și a fost degeaba - mult prea devreme - deși aveam o oarece urmă de sunet - întinzătorul pare că ar fi putut ceda la un moment dat. Există și unele teste pe la reprezentanță. Mai cere o părere eventual.

 

Poți să mai afli câteva lucruri și pe aici: http://www.bmwclub.r.../page__st__6740

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Salut

Am un BMW X3 Xdrive, 2012, 2.0 Diesel, F25, motor N47, 120,000 KM.

 

Acum o saptamana am fost cu masina la service (nu din acela de cartier ci un service autorizat Opel) sa schimb uleiul. Am un prieten acolo si acolo imi servisez masina, ca sa pot fi sigur de ceea ce se opereaza la ea. Seful de service mi-a spus ca, sa am grija, cureaua de distributie cam "rontzaie".

 

Merci mult! good.gif

 

motorul N47 are distirbutia pe lant (mai exact 3 lanturi)

 

da, N47 are probleme cu distributia.

da, chiar daca e pe lant, se schimba.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Am de gand sa le cer in scris sa-mi spuna ca nu au facut rechemarea si din ce motiv, ca apoi sa vad ce am de facut, ce variante sunt.

 

cum ziceau si colegii mai sus, rechemarile nu privesc modele generice, ci loturi grupate pe model/an de fabricatie/motorizare/etc...

 

tu ar trebui sa afli daca la masina ta exista vreun recall identificabil dupa VIN-ul masinii...

 

poti sa cauti pe net site-uri oficiale unde exista aceste informatii... unul ar fi acesta

 

abia dupa aceea poti sa ii tragi de urechi ca nu ti-au comunicat recall-ul pt distributie, care, intre noi fie vorba, este tot atat de celebra ca si "tractiunea spate" :console:

Link to comment
Share on other sites

Nici pe mine nu m-a sunat nimeni, dar am dus-o eu la Filaret, au facut constatarea si au inlocuit distributia, chit ca iesise masina din garantie. Nu tin minte sa fi mentionat ceva de vreo rechemare, ci de culanta (goodwill) pt ca aveam toate reviziile facute la ei.
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Merci tuturor de info.

Am verificat si VIN pe site-ul pus de X X L si nu apere nicio rechemare.

Nu, masina nu a avut o rechemare fix pentru VIN, insa documentul BMW oficial face referire la generic N47 , emis in 2015 cand inca masina era pe leasing:Bmw recall

Ma ajutati cu un service bun (3000-4000 Lei ) unde sa vorbesc ptr schimbarea distributiei?

Link-ul cu piesele l-am parcurs, merci deejayog !

Am sa mai cer si o a doua opinie, mai am pe cineva de incredere si care este avizat.

 

Merci

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Chiar daca masina a fost vizata, trebuia sa se fi constatat probleme in momentul in care fostul proprietar a fost cu ea la ei.

 

Ei niciodata nu au sunat vreun client sa il aduca de acasa sa isi schimbe distributia.

Tot ce s-a efectuat a fost la solicitarea/sesizarea proprietarului (zgomote suspecte de ex.), si chiar si atunci, doar daca masina intrunea anumite conditii.

 

Fereastra in care se putea profita oricum a trecut, daca nu a fost o problema la momentul respectiv, ei s-au spalat pe maini.

Link to comment
Share on other sites

Mda, tipic romaneste.

nu prea inteleg unde nu intelegi... nu e "tipic rommaneste", doar ca masina ta nu face parte din recall-ul la care ai facut referire...

 

In sfarsit, cine stia un service bun si care sa nu ma goleasca de bani?

sunt mai multe service-uri, cu ofertele aferente (~ 3.500 lei)

 

Chiar asa, noua distributie cat mai tine, tot 120k ? :))

urmeaza sa aflam, cert e ca motoarele merg mai silentios si confortul psihic al utilizatorului e in parametri :console:

Link to comment
Share on other sites

Azi am fost la Filaret. Seful de la service mi-a zis ca pe la 200k sa schimb distributia. Unora a cedat chiar si mai devreme. Fix pentru modelul meu. Deci, aia cu lantul care tine cat tine motorul e o poveste de adormit copii. Asadar, chiar daca nu am avut recall, tot am aceeasi problema. Nu? Si atunci?

Am avut pana acum 5 BMW-uri, aveam incredere in ei....

Ok, voiam sa-mi dati in privat un service unde sa faca treaba treaba si sa nu ma incarce enorm.

Merci, sunt un pic frustrat, dar vedem ce o mai fi.

Cheers

Link to comment
Share on other sites

Azi am fost la Filaret. Seful de la service mi-a zis ca pe la 200k sa schimb distributia. [...]

esti constient ca orice service (chiar si cele ale unor dealeri) iti vor recomanda schimbarea distributiei, nu ?

 

pt ei esti doar un (potential) client... iar lucrarea asta nu e nici foarte dificila, desi e destul de scumpa... necesita o oarecare experienta / rutina pe care doar cei care fac distributii pe banda rulanta o au, asa ca te poti orienta spre acele service-uri

 

succes :console:

Link to comment
Share on other sites

De exemplu la recall-ul Takata, bmw nu avea cum sa recheme in service e46 la care deja nu se mai cunoastea proprietarul.

 

Multe s-au facut la cererea proprietarilor actuali. Important e sa se faca, daca masina intra in recallul cu pricina.

 

Inteleg aici ca masina nu a intrat in recall. Asta e.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.