Jump to content

525d 2006 fluctuatie turatii/misfire


Recommended Posts

Salut,

Revin la ajutorul vostru cu o problemĂŁ stresantĂŁ și recurentĂŁ

Detin un 525d e60 varianta 177cp si problema e in felul urmĂŁtor.. ĂŽntre 2000 și 2500 turații ținând pedala de accelerație intr-o pozitie constanta (doar putin apasata) mașina ĂŽncepe sĂŁ "tremure",parcĂŁ se ĂŽneacĂŁ și fluctueazĂŁ turatiile

Ăn mașinĂŁ sentimentul e greu de descris, simți cĂŁ pierde din putere si pe urmĂŁ vrea sĂŁ meargĂŁ mai tare,alteori se poate asemana cu apasarea si lĂŁsarea de pedalĂŁ,doar cĂŁ mult mai agresiv.

Problema apare doar in 2 viteze..a 2-a si a 3-a(cutie manualĂŁ) și problema apare doar atunci când temperatura motorului si a lichidului de racire sunt in jur de 90°.

Alte detalii: -Prima datã am observat in varã aceastã problemã,dar apãrea odatã la 200-300km si nu tinea mai mult de câteva secunde

Ăn toamnĂŁ mi s-au dus ambele termostate,motorul a mers ~2 saptamani doar la 'rece' neavând astfel de manifestĂŁri

-dupã ce mi-am schimbat termostatele problema s-a accentuat mult,are perioade scurte când dispare problema,dar in principiu face figuri

-Masina trage foarte bine,dupĂŁ cum spuneam la orice alt range de turații trage superb

-dacĂŁ apĂŁs pedala mai mult de ~30% nu face așa nici intre 2000-2500 turații

-La ~300km dupĂŁ schimbarea termostatelor mi-a apĂŁrut eroarea "increased emissions"(problemĂŁ recurentĂŁ,a aparut si a mai disparut eroarea fara sĂŁ schimb ceva) nu știu dacĂŁ are legĂŁturĂŁ

-Masina mai are DPF

-E condusĂŁ de regulĂŁ agresiv sau in turații intre 2500-3000

-I-am fĂŁcut și o regenerare forțatĂŁ la DPF

-motorinâ doar de la petrom,extra sau nu,nu se simte diferenta din punct de vedere al problemei

-filtre schimbate in urmĂŁ cu aprox 3 luni

-Nu fluctueazĂŁ turatia la relanti,nu tremurĂŁ la relanti,nu stĂŁ prea turatĂŁ

 

Nu am schimbat ĂŽncĂŁ nimic,astept pĂŁrerile voastre..poate a mai avut cineva aceeasi problemĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Apare ceva pe diagnoza, fa un test cu Icom si Ista si vezi ce apare? Verifica parametrii live la turbina, injectie, filtru de particule si poate o sa vezi de unde e problema.

Cum stai cu furtunele de pe traseul de vacuum, turbina, egr si functionarea clapetei de acceleratie? Admisia este curatata?

 

Zile bune.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.