Jump to content

Retrofit faruri xenon Bmw e46


Marian80

Recommended Posts

Doresc sa imi repun faruri xenon la bmw e46 ,precizez masina a avut la baza xenon am verificat si dupa seria masinii , insa acuma cand am achizitonat o am realizat ca ele nu mai sunt pe masina . Masina are grila pentru spalator de faruri si se vede un mecanism dupa acesta grila, insa nu stiu ce ar trebui sa fac ca sa vad ca ar functiona gen sa iasa afara , am mai vazut ca am si pompita pentru solutie de dat pe faruri atasata pe rezervorul lichidului de parbriz , in inerior masina are panou de control fara regalrea farurilor , deci a venit din fabrica cu reglare automata la nivel . Va rog cei care ma puteti ajuta sa stiu clar , ce imi lipseste din tot sitemul pentru a putea repune napoi xenon , daca ati putea sa imi spuneti clar fiecare element de care am nevoie si daca se poate si in ce loc l-as gasi pe masina . Este posibil sa am nevoie doar de faruri si sa am restul elementelor . Va multumesc si astept raspunsurile voastre .
Link to comment
Share on other sites

Doresc sa imi repun faruri xenon la bmw e46 ,precizez masina a avut la baza xenon am verificat si dupa seria masinii , insa acuma cand am achizitonat o am realizat ca ele nu mai sunt pe masina . Masina are grila pentru spalator de faruri si se vede un mecanism dupa acesta grila, insa nu stiu ce ar trebui sa fac ca sa vad ca ar functiona gen sa iasa afara , am mai vazut ca am si pompita pentru solutie de dat pe faruri atasata pe rezervorul lichidului de parbriz , in inerior masina are panou de control fara regalrea farurilor , deci a venit din fabrica cu reglare automata la nivel . Va rog cei care ma puteti ajuta sa stiu clar , ce imi lipseste din tot sitemul pentru a putea repune napoi xenon , daca ati putea sa imi spuneti clar fiecare element de care am nevoie si daca se poate si in ce loc l-as gasi pe masina . Este posibil sa am nevoie doar de faruri si sa am restul elementelor . Va multumesc si astept raspunsurile voastre .

 

Salut, trebuie sa ai si cei 2 senzori de autoleveling pe brate, unul in fata si unul in spate, mufele pentru motorasele farurilor.

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Doresc sa imi repun faruri xenon la bmw e46 ,precizez masina a avut la baza xenon am verificat si dupa seria masinii , insa acuma cand am achizitonat o am realizat ca ele nu mai sunt pe masina . Masina are grila pentru spalator de faruri si se vede un mecanism dupa acesta grila, insa nu stiu ce ar trebui sa fac ca sa vad ca ar functiona gen sa iasa afara , am mai vazut ca am si pompita pentru solutie de dat pe faruri atasata pe rezervorul lichidului de parbriz , in inerior masina are panou de control fara regalrea farurilor , deci a venit din fabrica cu reglare automata la nivel . Va rog cei care ma puteti ajuta sa stiu clar , ce imi lipseste din tot sitemul pentru a putea repune napoi xenon , daca ati putea sa imi spuneti clar fiecare element de care am nevoie si daca se poate si in ce loc l-as gasi pe masina . Este posibil sa am nevoie doar de faruri si sa am restul elementelor . Va multumesc si astept raspunsurile voastre .

daca ai toate componentele pe masina, inclusiv senzori de autoleveling, inseamna ca fostul proprietar nu a facut decat sa inlocuiasca fostele faruri (cel mai probabil topite/arse)...

 

asadar, ai toate premisele sa iti instalezi pe actualele faruri un kit de lupe bixenon tip Morimoto/Hella/NHK pentru ca masina sa revina la functionalitatea si lookul initial.

Link to comment
Share on other sites

mufele sunt identice ca si forma si numar si pinout la e46 - xenon / halogen, comp de lumini se poate coda pe xenon cu leveling manual

 

 

Salut, a precizat ca nu are panou cu reglaj manual, inseamna ca are senzorii la locul lor, probabil cel dinaintea lui a schimbat farurile din varii motive.

Link to comment
Share on other sites

Asta as dori sa stiu , gen necesarele pentru niște faruri xenon, și dacĂŁ s ar putea și locul lor sau schițĂŁ sa le caut sa vad dacĂŁ m ai exista și nu sunt date jos, ca sĂŁ vad de ce am nevoi. Voi ce ați recomanda alte faruri xenon pe original dar sh sau sa pun cumva lupe pe farurile clasice cu halogen precizez ca acestea sunt ĂŽntr o stare impecabila nu matuite sau ceva.
Link to comment
Share on other sites

Am ĂŽnțeles, deci rĂŁmâne sa caut senzorii de auto leveling, și mufele lor prin jurul farurilor,cei de pe fata am vĂŁzut ca sunt atașați de ceva brat ĂŽnsĂŁ cei de pe spate unde sunt poziționati, câți trebuie sa fie de toți la numĂŁr și sunt ĂŽn poziții simetrice fata de o parte ? Deci doar atâta spĂŁlĂŁtor de faruri, senzorii de autoleveling, mai este ceva fizic de cautat? Mulțumesc tututor
Link to comment
Share on other sites

Am ĂŽnțeles, deci rĂŁmâne sa caut senzorii de auto leveling, și mufele lor prin jurul farurilor,cei de pe fata am vĂŁzut ca sunt atașați de ceva brat ĂŽnsĂŁ cei de pe spate unde sunt poziționati, câți trebuie sa fie de toți la numĂŁr și sunt ĂŽn poziții simetrice fata de o parte ? Deci doar atâta spĂŁlĂŁtor de faruri, senzorii de autoleveling, mai este ceva fizic de cautat? Mulțumesc tututor

 

 

Sunt 2 de toți, unul in fata si unul in spate pe brate. Sunt ca niste cutiute mici negre de plastic si au o parghie pe lateral. In ele intra o mufa.

Link to comment
Share on other sites

Bun colegii, va mulțumesc ĂŽncĂŁ odatĂŁ pentru informații, am sa verific mâine, sper sa fie totul la locul lui. Cu farurile pe xenon, cum le as putea verifica sa nu fie moarte din pct de vedere a lupei sau a altor componente, as avea cum? Avand ĂŽn vedere ca le voi lua de pe olx? Cum as putea diferenția cele de Europa fata de Anglia sa nu ĂŽmi iau teapa.
Link to comment
Share on other sites

Bun colegii, va mulțumesc ĂŽncĂŁ odatĂŁ pentru informații, am sa verific mâine, sper sa fie totul la locul lui. Cu farurile pe xenon, cum le as putea verifica sa nu fie moarte din pct de vedere a lupei sau a altor componente, as avea cum?

din pacate ai mari sanse sa iti iei teapa...

 

nu cred ca mai gasesti faruri OE pt E46 in care sa mai existe lupe intregi, daramite si cu crom pe ele

Link to comment
Share on other sites

Cunosc diferența, de asta ĂŽntrebasem dacĂŁ pot cumva sa le verific, gen când vin la curier, ca nu o sa am șansĂŁ sa merg cu ele la ceva statie de verificat.

 

Nu ai cum sa le verifici daca nu le desfaci sa vezi ce e inauntru. Nu ai cum sa iei second si sa fie ok, doar daca au fost schimbate recent, maxim 2-3 ani cu unele noi.

Stratul care reflecta lumina din spatele becului se arde dupa 2-3ani de folosinta regulata, degeaba ai bec bun si lupa curațata.

 

Ai grija la partea din fata, sticla asa zisa care de fapt e din plastic, sa nu fie polishata, ingalbenita sau lacuita. Deasemenea sa nu fie ciupita toata de la pietricele.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Atunci luând aceste lucruri ĂŽn considerare, ar fi mai bine sa iau lupe cum a spus un coleg mai sus de la marimoto hella sau nhk, ar cineva montat asa ceva? De unde le as putea achiziționa? Sunt lupe fixe sau tot asa ca la OEM se lasĂŁ și ridica ĂŽn funcție de reglaj sau autoleveling?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.