Jump to content

Problema directie F32


Nostra123

Recommended Posts

Salut,

 

De cateva luni aveam o problema la masina, in sensul in care cand aveam motorul oprit si dadeam de volan stanga dreapta se auzea un sunet metalic foarte pronuntat, si cand mergeam sub 30km/h si dadeam peste vreo denivelare la fel sunet metalic in partea fata stanga. Dupa 3 programari la Bavaria si timp pierdut pe acolo ( masina fiind in garantie) au decis sa imi comande un kit de reparatie pentru caseta de directie( 130 lei) pe care mi l-au montat ieri. Sunetul care il facea directia inca este acolo dar nu mai este asa pronuntat, de asemenea masina bate pe fata stanga la viteze mici. Asa ar trebui sa se auda normal cand dai de volan stanga dreapta? Deoarece masina iese peste o luna din garantie si as vrea sa ma mai duc la ei odata.

 

Multumesc pentru raspuns.

 

Link to comment
Share on other sites

Nu are voie sa faca niciun zgomot nici cand iei viraj pe loc si nici din mers, nici cand treci peste un hop sau ceva. Du-te repede la reprezentata, documenteaza tot, cu cine ai vorbit acolo, la fiecare intrare si iesire in service sa ai o foaie de observatie si pregateste-te sa depui plangere la ANPC pt ca ei nu-ti vor remedia problema.
Link to comment
Share on other sites

Daca zgomotul persista si dupa montarea kitului de reparatie, inseamna ca problemele din caseta de directie sunt deja destul de avansate; probabil ca la un moment dat (destul de curand) va trebui sa o inlocuiesti sau sa o reconditionezi.
Link to comment
Share on other sites

Daca te iau cu "iar ai venit" depui frumos plangere online la ANPC, le explici ca ai fost in service dar ca problema nu ti-a fost rezolvata si ca soliciti sa-ti repare masina. Fara ANPC ei nu se misca ;) Fa-o acum cat inca mai ai garantie!

Da, cum zice si colegul, trebuie facut ceva.

Esti bun doar cand esti vaca de muls, in rest „iar ai venit“.

Nu i lasa, fa ceva!

Link to comment
Share on other sites

O sa sun sa imi fac programare, o sa ma programeze peste 2 sapt, o sa ma duc acolo si o sa imi zica ca ultima oara “iar ai venit? Mai bine cauti alta reprezentanta” de parca ei mi-au cumparat masina din banii lor. Nu stiu despre voi dar mie deja mi s-a scarbit de consilierii astia.

 

Daca ai ajuns in punctul in care ti se raspunde asa, nu cred ca mai poti spera la o rezolvare de la ei.

Incearca alta reprezentanta, pentru ca sfatul lor e bun. Dupa cum se aude zgomotul, pare ca e ceva in neregula la masina.

 

Iar daca intr-adevar ti s-a raspuns asa, fa o sesizare la BMW romania, sesizare la ANPC cu un document care sa ateste faptul ca ai fost la ei dar nu ti s-a remediat, etc, etc.

Daca abordezi cu rabdare si scrii unde trebuie, cineva se va sesiza la un moment dat.

Link to comment
Share on other sites

O sa va urmez sfaturile si o sa ma mai duc la ei. Din pacate chestia cu ANPC-ul nu o pot aplica deoarece masina este pe firma si ar trebui sa ii dau in judecata. Iar un document care sa ateste ca am fost cu masina in service si nu au rezolvat nimic nu am deoarece tot ce se repara/schimba pe garantie ramane la ei. Nu iti dau nimic la mana cand iesi din service daca nu platesti.
Link to comment
Share on other sites

O sa va urmez sfaturile si o sa ma mai duc la ei. Din pacate chestia cu ANPC-ul nu o pot aplica deoarece masina este pe firma si ar trebui sa ii dau in judecata.

Pai zi asa!

Nu s prosti, nu nu.

 

Cred ca e extrem de frustrant sa ti zica n nas „iar ai venit“, dar tocmai astia care „vin“ le asigura painea.

Mergi in alta parte atunci, asta e parerea mea.

 

Asa am patit eu cu distributia, dom‘ne e normal, asa face ele.Apoi am fost la altii, care au zis sa nu mi fac griji.Si l am intrebat ce se intampla daca se rupe lantu‘?Pai nu ti fa griji, ca nu se rupe!Serios?De ce, ca zici dumneata?

 

Dupa o saptamana m au sunat sa imi faca programare ca dom‘ne v o facem la reprezentanta cu garantie, etc.

Stii filmul Filantropica?Replica lui Dinica : „mana intinsa care nu spune o poveste, nu primeste de mancare!“

Link to comment
Share on other sites

O sa mai bag o fisa la Baneasa. In trecut am mai avut un x5 care avea o problema, nu mai stiu exact ce, si eram prin Munchen atunci si am fost acolo si nu au stiut ce are, si cand am fost la Baneasa au gasit problema. Si am mai avut o experienta placuta cu cei de acolo, dupa ce mi-a iesit x5-ul din garantie au fost de acord sa imi schimbe o piesa pe banii lor. Dar m-am tot dus la Otopeni pentru ca de acolo am cumparat masina si s-au laudat “noi avem cei mai experimentati mecanici dintre toate service-urile Bavaria”. Aia de la Auto Cobalcescu mi-au montat acum cateva luni o bujie contrafacuta in motor. Ori am eu un ghinion imens ori asa merg lucrurile.
Link to comment
Share on other sites

Deci nu-mi vine sa cred...cate probleme cu masinile noi de la BMW si atitudinea reprezentantelor.

Off topic - I-am luat nevestii un Megane 4 estate fara sa ma documentez prea mult, si am intrat pe forumul dedicat sa vad de ce se plang oamenii la aceste masini, deci e isterie o intreaga lista de probleme specifice:

- la masinile asamblat in TR, adica sedan - ornamentele de la geam nu se aliniaza perfect:

- nu stiu ce conducta are un suport nasol care face un mic zgomot cand vibreaza dar se rezolva in reprezentanta;

- probleme cu stropitorile de parbriz....

 

Cuvintele sunt de prisos.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta se intampla cand vor sa intre pe un segment unde nu au experienta. Seria 1 n-are cum sa se bata cu focus sau megane care au zeci de ani de experienta. Aia au resit sa faca o masina ieftina si fiabila.

BMW nu stie sa faca asta, trebuia sa se ocupe de premium...dar si acolo dau bata in balta in ultima vreme.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Am fost la cei de la Baneasa pana la urma. E diferenta de la cer la pamant intre cei de aici si cei de la Otopeni. Mi-au tinut masina 2 zile in probe. Au contactat pe cei de la BMW Romania. Mi-au schimbat amortizoarele fata si au facut niste reglaje la cutie(din cate spun ei cutia nu are nimic) si au comandat coloana inferioara pe care urmeaza sa mi-o monteze sapt viitoare. Recomand acest service. Cei de la Otopeni nici macar nu au recunoscut ca masina ar avea o problema mecanica.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.