Jump to content

Sfat Achizitie F10/F30


sangeee

Recommended Posts

Salut . Sunt in cautarea unei masini noi si nu sunt decis catre ce sa optez, intre f 10 sau f 30 . Bugetul ar fi undeva la 10 k . In mod special posesorii de aceste masini mi as dorii sa mi spuneti o parere vis a vis de fiabilitate , costuri la intretinere , consum in oras(avand in vedere ca stau in buc iau si asta in calcul) pentru un 520 sau 320 cu cutie automata si care merita . Multumesc . Edited by sangeee
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Masina noua pt tine banuiesc , pt ca F10/F30 nu se mai fabrica. Fiabilitate si costuri la intretinere sunt cam aceleasi pt aceeasi motorizare . Daca vrei consum mai bun iei F30, daca vrei comfort, impresie de mai "premium" iei F10.

Inca ceva - la 10 mii buget nu o sa iei cine stie ce masina - mai degraba veche cu multi km - deci "intretinerea" te va costa ceva.

Edited by seaman
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, e arhicunoscuta problema . Cauta sa iei o masina la care a fost facuta distributia, au mai fost schimbate una-alta ca discuri/placute de frana, telescoape, suspensie etc . Toate cheltuile astea se aduna si costa ceva peste cei 10-12k. Apoi e problema filtrului de particule care nu mai poate fi in regula la masina vechi cu multi km.

In general cauti ceva cu o conditie tehnica cat mai buna, ca sa scutesti chletuieli ulterioare . Costul schimburilor de ulei/filtre e ultima ta problema.

Link to comment
Share on other sites

Undeva la 10000 EUR nu înseamnă că poți lua o mașină fiabilă. BMW e mai scump, asta e situația. Doar să ai un noroc chior și să iei o mașină ok, dar așa cum zice colegul va avea ceva km la bord. Asta înseamnă cheltuieli, cheltuieli pe care e normal să le ai în vedere. Distribuție, ulei cutie, diverse (plăcuțe, discuri, broaște care se tot duc ca uzură), DPF-ul...etc

Pe lângă asta mai ai și alte cheltuieli, o asigurare bună nu strică; apoi e vai și amar la cât costă numai un far de exemplu. Avem mai nou grindină la greu, tornade chiar... contează și aspectele astea.

 

Consumul în București va fi ca la balamuc oricum dar în cazul ăsta mai bine F30, e mai ușor, mai manevrabil. Motoarele și cutiile sunt aceleași deci nu contează asta.

Edited by deeJayOg
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Piesele pentru masina le iau direct de la furnizor asta nu ar fi o problema .. dar uite aflu de dpf ca iar e o problema ..Eu sunt cam lung in picioare (1.90) iar la un f 30 nu prea mai ramane loc in spate .. avand in vedere ca trec de la o masina de 3-4 k la una mult mai bunicica .. imi iau si eu in calcul mai multe .. si vis a vis de pret ma refeream din afara sa merg pesonal sa o iau din germania .. m am gandit daca la noi sunt intre 10-12 k .. daca merg sa o iau de acolo poate am noroc si gasesc ceva ok, doar zic ..

 

Iar consumul la 520 pe buc am inteles ca ar fi undeva intre 8-10 pe cutie automata ?

Edited by sangeee
Link to comment
Share on other sites

Suma aia-i departe de o masina buna in ceea ce priveste cele doua optiuni, F10 sau F30. Si iti dau si un exemplu concret al cumnatalui meu. A avut pt ~2ani un 520d pe care l-a vandut anul trecut prin sept-oct cu 15500Euro, deci l-a dat bine. Ulterior a zis ca face o afacere si a mers in Italia dupa un 530d din 2010 f dotata intr-adevar(5 butoane), dar avea 450k Km la bord si a luat-o cu 10k Euro. N-a reusit s-o dea nici pana azi evident si asta pt ca la noi nu se prea cauta motoare mari din cauza impozitului. La sfarsitul anului trecut l-a lasat cutia si distributia, astfel ca a trebuit sa-i schimbe cutia cu alta SH si sa-i faca distributia care chiar se rupea daca o mai lungea mult. La service, mecanicul a reusit sa dea jos lantul principal cu mana, atat era de alungit. Concluzia o tragi tu despre ce fel de masina vei gasi in proportie de 90% la astfel de bani. In afara iti garantez ca in banii astia nu vei gasi la ~200k Km si in stare tehnica buna. Pt F10 ai nevoie de min 13k Euro, iar pt F30 cred ca 11500 Euro.
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

cand nu stii ce masina sa ti iei , seria 3 sau seria 5, e clar ca raspunsul nu trebuie sa l cauti pe forum ci in mintea ta! aici pe forum e doar pierdere de timp......

 

acelasi lucru si despre cei ce nu sunt stiu daca sa-si ia diesel sau benzina!

 

pacat ca unii chiar au timp sa piarda si sa dea o mie de sfaturi pe astfel de discutii......altii abia astepta astfel de discutii ca sa justifice (probabil mai mult pentru linistea lor) ca de ce aia si nu ailalta!

 

 

de cele mai multe ori iese prost si individul tot ceea ce-i ia ochii o sa si cumpere (vezi topicul cu masini puse la vanzare), nici el nestiind de ce. :unsure: rar un sfat dat pe astfel de discutii e si util cuiva si nu pentru ca nu se dau sfaturi utile ci pentru ca ele sunt inutile pentru cei ce le cer!

 

 

:takeexample:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

La 10k poti sa ti iei o gama variata de masini . Ma interesa in mare ce sa mi iau. Evident ca tot ce mi place ochiului iau , dar atat timp cat nu ma grabeste nimeni nu vad de ce nu m as documenta suficient . Nu e ca si cum as sta in ploaie si am nevoie de umbrela , plus ca de aia e forum pentru a discuta .
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

.. si vis a vis de pret ma refeream din afara sa merg pesonal sa o iau din germania .. m am gandit daca la noi sunt intre 10-12 k .. daca merg sa o iau de acolo poate am noroc si gasesc ceva ok, doar zic ..

Masinile in Germania sunt mai scumpe ca cele din Romania.

Chiar daca ar fi prin absurd la acelasi pret , se adauga drumul, carburantul, asigurarea, etc si tot iesi mai scump.

La banii aia gasesti la handleri f multe masini care arata bine, insa cu prea multi km la bord.Cu ce mai bagi in ea tot acolo ajungi, cum spuneau si colegii mai sus.Dupa 200k km trebuie sa iei in calcul si un DPF, care nu e de neglijat.

 

Concluzia este ca la 10k - 12k gasesti masina, F30 sau F10.Acum in ce stare e o masina la banii aia e alta discutie.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Threadul asta imi aminteste de un alt coleg de pe aici de pe forum care a deschis o discutie despre "ce masina sa-mi iau", intrebase ceva de seria G daca nu ma insel, oricum o masina destul de scumpa, nu mai stau sa caut acum. Dupa multe pagini in care uni si-au tocit degetele pe tastatura dand sfaturi, vine si initiatorul topicului cu noua achizitie...un e90, chel, manual cu halogen din 2006 :frantics:

Asa ca...nu va mai pierdeti timpul degeaba.

Poate in urma discutiilor a realizat omul ca masina nu este o investitie ci doar o ,,groapa de aruncat banii" si s-a reorientat catre ceva ,,mai ieftin, mai ca la tara". :D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Salut . Sunt in cautarea unei masini noi si nu sunt decis catre ce sa optez, intre f 10 sau f 30 . Bugetul ar fi undeva la 10 k .

 

 

 

 

la 10k f10/f30...te apropii de o gluma!

 

10k masina - verificari (x Euro) - investitii ( masina sh...nu e noua tigaia..iar x Euro ) ..=> chiar mai raman 10k fix ?!

Link to comment
Share on other sites

Plus ca se zice sa ai minim 1000 de euro pregatiti pentru primul an de reparatii.

 

O masina pe care nu o cunosti, cu siguranta va avea nevoie de ceva intretinere > in primul an.

 

Plus ca sunt de acord cu colegii, decat un F10 din spectrul de jos al ofertei, care te va cam rupe la intretinere in perioada urmatoare, mai bine o alta marca, km mai putini, la aceiasi bani.

Ori maresti bugetul pt F10.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La 10k euro ai mai mari sanse sa gasesti un F31 ok decat un F30. Dar ai rabdare, cauta bine si verifica atent masinile. E plin OLX-ul de F31 pana in 11k, dar majoritatea de la samsari, cu pana in 250k km in anunt, in realitate... cred ca nici masinile nu mai stiu.

 

Ai sanse(mai putine ce-i drept) si la un F30 daca esti dispus sa faci ceva compromisuri. Spre exemplu era un coleg pe forum ce se chinuia sa vanda un F30 320d 2012 ED, doar pentru ca era rosu, avea navi mica si clima simpla... a stat cu el la vanzare cateva luni desi masina era chiar ok(am vazut-o si condus-o).

 

Dupa cum ziceau si colegii, sa mai ai pregatiti 1-2k euro pentru diverse investitii in urmatoarele luni de la achizitie.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Depunde cat de "mare "esti.

Eu, 1.99 m si la 103 kg (am avut) stateam cam inghesuit in f30.

In f10 este cu totul alta treaba. ca motorizare, costurile aproximativ la fel, difera filtrul de aer si de aici cam 200 ron in plus la revizie (nu e mult, este acceptabil).

Dar, restul costurilor sunt mult peste f30, de la frane, la orice.

Daca incapi eu iti recomand f30, la banii aia gasesti f10 manual (si nu prea se merita) bun sau poate vreo cazatura automat, cu 300k de km.

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

Din păcate până în 10000 euro (cu tot cu transport și alte taxe) nu vei găsi în Germania un F30 sau F10 automat (ceea ce mi se pare un must have).

Apropo...

și în România se găsesc mașini bune, dar necesită mai multă atenție. Eu niciodată nu mi-am vândut mașina de rea, de exemplu.

Iar F30-ul pe care l-am vândut acum câteva zile era chiar o mașină cinstită și se încadra perfect în bugetul tău. A menționat și Vlad mai sus despre mașină.

Edited by Keepa
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Depunde cat de "mare "esti.

Eu, 1.99 m si la 103 kg (am avut) stateam cam inghesuit in f30.

In f10 este cu totul alta treaba. ca motorizare, costurile aproximativ la fel, difera filtrul de aer si de aici cam 200 ron in plus la revizie (nu e mult, este acceptabil).

Dar, restul costurilor sunt mult peste f30, de la frane, la orice.

Daca incapi eu iti recomand f30, la banii aia gasesti f10 manual (si nu prea se merita) bun sau poate vreo cazatura automat, cu 300k de km.

 

Am 190 cm si 112 kg .. nu zic ca nu e ok si f30 dar in spatele meu nu cred ca mai incape cineva .. nu sunt decis de asta am si spus f10 sau f30 plus ca exista si varianta cu tva deductibil .. nu ma grabesc sa o iau maine masina intreb ca sa vad si eu la ce sa ma astept .. plus ca am mers cu f10 si daca comparam confortul .. e altceva .

 

 

Si da baieti am vazut si bmw ul seria 3 rosu era frumos nu era o masina urata . Dar decat sa iau un cazan pt 1000€ in plus mai astept o luna , doua nu e foc .

 

Cat despre masinile de la noi din tara ..: nu stiu ce sa zic ca sunt cam alergate prin toate gropile si sunt putini oameni care au grija de ele .

Edited by sangeee
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.