Jump to content

Recommended Posts

Salutare tuturor , dețin un bmw x6 30d cumpĂŁrat nou anul trecut si am o nelĂŁmurire legatĂŁ de cutia automata. Am observat ca de fiecare data cand trec din Neutral in Drive are un mic șoc , nu smucește doar ca se simte cand cupleazĂŁ pentru mersul ĂŽnainte un foarte mic șoc , am mai avut Opel Antara automat si Vw Touareg tot automat si cand puneam din N in D nu se simțea absolut nimic si nush de ce la ditamai Bmw x6 se simte un șoc la pusul in Drive .

In rest cutia la drum e Senzaționala , nu se simte nimic cand schimba , are Sport si Sport + care sunt bestiale si nush daca exista vreo alta masina sa se compare cu Bmw . Astept rĂŁspunsuri

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

chestia asta am observat-o si eu cand cuplez in reverce. chiar sunt curios care-s opiniile. pe langa soc, parca apare si un soi de mica pocnitura. totusi, la mine apare foarte rar, ceva de genul a maxim 20 de ori pe an.

 

totusi, parca nu din Neutral in reverce, ci din parking in reverce.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

bad post.

nu stiu ce s-a intamplat, parand ca nu vrea sa imi dea submit in urma editarii. ulterior m-am trezit cu o postare in urma a fiecarei incercari sa dau submit.

nu am deschis o alta fereastra sau sa incerc o editare noua, ci fix o singura editare pe care parca nu voia sa mi-o accepte

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Masina are 1 mie de km , am luat-o anul trecut la 15 km si m-am gândit ca nu are cum sa fie ceva la cutie dar ma duc pana la un prieten mecanic care are X5 2018 sa ma joc si la joystick ul de la masina lui sa vĂŁd daca e vreo diferența

Sincu update ul de soft o sa trec pe la Bavaria de unde am luat-o sa vĂŁd daca l pot face

Multumesc pt rĂŁspunsuri

Link to comment
Share on other sites

Am trecut cu masina pe la un prieten mecanic care are si el X5 si m-am calmat . Asa e si a lui , se simte ca cupleazĂŁ cand muți in Drive asta e toatĂŁ treaba

Cel mai probabil asa se simte cu Joysticul Bmw fata de cutiile automate care le-am condus pe Antara si Touareg . Dar in fine o sa mai ma urc si pe alte Bmw uri cu Joystic sa mai probez 😁

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Eu am x1 f48, 2016, fĂŁrĂŁ joystick, cu maneta, și la fel face, când bag din P ĂŽn R și pana la D, se simte parca bag ĂŽn viteza la cutie manuala.

La skoda octavia nu simt trecerea asta ĂŽntre trepte.

ĂnseamnĂŁ cĂŁ așa e la BMW :)

Link to comment
Share on other sites

Mircea stiu ca am exagerat comparația cu Antara dar ma refeream strict la felul cum se face trecerea din N in D , la alte masini automate cu maneta se trece fĂŁrĂŁ sa simți nimic cum era la Touareg dar la Bmw cu joystic am observat sa se simte puțin cand cupleazĂŁ , in rest nu exista termeni de comparație
Link to comment
Share on other sites

Poate fi si normal uneori in panta dat fiind faptul ca rotile sunt oarecum blocate in frana de motor.

 

 

daca asa spui ca e situatia, ma linistesc total, pt ca acele socuri extrem de de sporadice le observ cand plec de la serviciu, locul unde las masina fiind cu fata la deal si mereu plec in reverce.

 

ok, panta e destul de mica, dar exista

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Bine, nu sunt trosnituri si pocnituri, dar exista acel "clanc,clanc" intre trepte, dar repet, la skoda nu exista asa ceva, este chiar finutz :))

Dar ca, cutie nu se compara, merge impecabil, schimba fara sa se simta nimic.

Asta este...ca nu o mare neplacere, dar parca la BMW ai pretentii :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.