Jump to content

Recommended Posts

Salut grup,

Am si eu un BMW 116i M Sport si acum o luna in urma am avut o eroare de drivetrain.Am oprit masina si eroarea a disparut.Totusi am dus masina la o reprezentanta Bmw si mi-au zis ca lantul de distributie este intins si trebuie schimbat...posibil si vanos unit(cred ca este vorba de EGR).Masina ara 39.000 mile undeva putin peste 60K kilometri.M-ar ajuta cateva sfaturi deoarece distributia nu are simptome ca ar trebui schimbata.As aprecia cateva sfaturi de la cunoscatori.

Multumesc anticipat!!!

Link to comment
Share on other sites

Problema cu lantul a fost teoretic rectificata in 2015. Daca masina este produsa inainte de martie 2015 este posibil ca diagnosticul sa fie corect, dar ca sa traga aceasta concluzie este necesar sa iti desfaca motorul.

Metoda cu trasul de lant prin capacul de la ulei nu functioneaza, cu motorul oprit lantul poate avea joc si este perfect normal ( intinzatorul este retras ).

Link to comment
Share on other sites

.Totusi am dus masina la o reprezentanta Bmw si mi-au zis ca lantul de distributie este intins si trebuie schimbat..

Unele probleme cu distributia( ca nu e zi in care sa nu se vorbeasca de ea pe forumul asta) s ar fi rezolvat, la N47 teoretic ar fi rezolvate, la B 47 la fel, astea s diesel.La benzinare la fel nu ar fi probleme sau cele care au fost s au „rezolvat“.

 

Dar vezi tu ca mai crapa cate una ...asta i problema, f putine ce i drept.

Colegii nu ti pot spune DA sau BA, eu nu va inteleg, daca reprezentanta zice ca e o problema, ce pareri mai vrei sa auzi pe forum?!

Link to comment
Share on other sites

daca reprezentanta zice ca e o problema, ce pareri mai vrei sa auzi pe forum?!

de cnd a devenit reprezentanta dzeu in diagnostice ,sunt n cazuri pe forum in care se abereaza grav pe acolo , cel mai bine e sa mai ceara o parere ,doua inainte sa faca reparatia asta, evident nu pe forum

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

de cnd a devenit reprezentanta dzeu in diagnostice ,sunt n cazuri pe forum in care se abereaza grav pe acolo , cel mai bine e sa mai ceara o parere ,doua inainte sa faca reparatia asta, evident nu pe forum

E foarte indicat sa mai ceara o parere.

Stii vorba aia „cand doi oameni iti zic ca esti beat, te duci si te culci“.

 

De reprezentante nu are rost sa vorbim, nu mai e ce era o data, dar a primit o parere avizata!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.