Jump to content

Sfat achiziție e60 2.0d soft


AlexPopa1211

Recommended Posts

Salutare tuturor. Am decis sa trec de la (ww Passat b6 2006 140cp 2.0tdi)

La un seria 5 e60 2.0 D cel mai probabil (ma mișc foarte mult prin București (35 40.000km an)

Ăntrebarea e, merita un e60 2007 2008 facelift sa aibe chinul unui 2.0d ca motor? (scutesc astfel și taxe și impozite) și ii fac frumușel cu 300e un soft și ĂŽl duc aproape de 200 cp sa nu fie *grea caroseria*

Link to comment
Share on other sites

Pai alta sugestie e unica ce ramane, si anume sa nu-i faci soft. :))

 

Nu cred ca 177cp sunt insuficienti pe e60 FL, si oricum va dura pana sa te plictisesti de putere. Iar in oras, e chiar destul, daca vorbim de viteze de 50-80kmh.

 

Dar nu va inteleg pe cei care stiti ca aveti de alergat cu masina, si luati o masina veche. La cate probleme pot aparea, cu siguranta in aia 35-40000/an, mai bagi 1-2000 eur lejer in ea.

 

Un diesel e rentabil in primii ani, si cu km putini. Un e60 vechi cu probabil 250.000+ km reali nu e viabil pentru ce vrei tu.

 

Eu anul trecut am bagat in e39 1500 eur, si eu nu merg mult (12000/an cred). Si nu chestii grave, gen sa te lase masina in drum, pur si simplu e scumpa intretinerea la un bmw.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca o idee buna sa iei un 2.0d si sa ii faci soft. Ideea esentiala e sa ii anulezi si dpf-ul, egr-ul, sa-i scoti clapetele si sa anulezi cat multe chestii pe care neamtul le-a pus in mod inutil, astfel ajungi si la o intretinere mai ieftina.

Astia au pus atatea chestii pe masina doar pentru a ne falimenta pe noi.

Edited by Alexandru'
  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

(ma mișc foarte mult prin București (35 40.000km an)

Întrebarea e, merita un e60 2007 2008 facelift sa aibe chinul unui 2.0d ca motor?

 

renault clio, 1.5 dci, la ce vrei tu sa faci cu masina in buc.

 

p.s: ( a se trata ca o gluma)

 

totusi...

 

daca vrei sa devii activ pe forum....go for it !

 

on-topic....sincer nu stiu ce BMW din 2007-2008 suporta 35-40k de km anual in Buc, fara investitii consistente.

Edited by wind-3er
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca o idee buna sa iei un 2.0d si sa ii faci soft. Ideea esentiala e sa ii anulezi si dpf-ul, egr-ul, sa-i scoti clapetele si sa anulezi cat multe chestii pe care neamtul le-a pus in mod inutil, astfel ajungi si la o intretinere mai ieftina.

Astia au pus atatea chestii pe masina doar pentru a ne falimenta pe noi.

 

Sper ca asta a fost o gluma, nu?

 

 

Ca raspuns la intrebare - la cat mergi in oras, n-o sa gasesti o masina din anii respectivi care sa te tina cu cheltuieli rezonabile. Mai bine fa-ti calculul la combustibil si intretinere pe 4-5 ani, ca s-ar putea sa iti renteze una electrica. Si ca intrebare ajutatoare, la ce ai nevoie de soft daca mergi in oras cu ea?

 

Sau mai e si varianta cealalta: iei o masina in stare decenta si bagi bani in ea la minima rezistenta, cat sa nu te lase in drum. Mai anulezi chestii, mai iei niste piese sh, mai legi cu o sarma.. Dar in cazul asta, fara suparare, ai gresit forumul.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

La cat dai pe un E60, plus alte chestii , reparatii inerente si alte minini gen soft, in mod sigur te incadrezi la o toyota yaris/auris hibrid sh cu km putini, perfecte si adaptate traficului urban.E60 a fost o masina conceputa la inceputul anilor 2000, suntem in 2020, iar aerul in Bucuresti, Brasov, Iasi, Cluj, Mures, Timisoara samd este irespirabil....un E60 mint condition e deja masina de plimbari ocazionale.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

n-ati inteles nimic! omul vrea ca masina sa fie BMW limuzina cu care sa se plimbe prin bucuresti, motorul cat mai mic ca taxele sunt mari si putere cat mai mare (soft, egr off, dpf off, dsc off) sa fie racheta. el nu face naveta, are nevoie de masina cu care sa se ia la intrecere cu fraierii prin bucuresti ! ii trebuie putere pe 1a, a 2 a si a 3a ca mai multe nu are unde sa-i schimbe! nu mai comentati aiurea !

 

 

PS: si a facut cont special pentru asta si voi ii propuneti yaris......

Edited by SKW
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu prea ĂŽnțeleg ce sens ĂŽși au ironiile... Era o simpla ĂŽntrebare, fac destui bani cu ea ĂŽncât sa o și ĂŽntrețin cât de cât.. ( 1000 2000 lei la câteva luni nu cred ca e mult) voiam sa știu dacĂŁ este o varianta sa ii fac și soft doar din pricina caroseriei, fiind mai grea nu vreau sa ma rog la ea când fac o depĂŁșire.
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu prea ĂŽnĂâşeleg ce sens ĂŽĂâ˘i au ironiile... Era o simpla ĂŽntrebare, fac destui bani cu ea ĂŽncât sa o Ăâ˘i ĂŽntreĂâşin cât de cât.. ( 1000 2000 lei la câteva luni nu cred ca e mult) voiam sa Ăâ˘tiu dacĂŁ este o varianta sa ii fac Ăâ˘i soft doar din pricina caroseriei, fiind mai grea nu vreau sa ma rog la ea când fac o depĂŁĂâ˘ire.

 

E60 520d FL este cu aprox 130kg mai grea decat B6 2.0tdi, deci nu cu foarte mult. La E60 ai 177cp fata de 140 si cuplul mai mare. Din start daca faceai aceasta comparatie, iti dadeai seama ca este mai sprintena decat B6-le. Daca te-ai descurcat cu B6, o vei face si cu E60 stock.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Daca faci 40k km pe an, majoritatea in oras, trebuie sa schimbi uleiul cam la 10k. Asta inseamna un schimb de ulei si filtre (vreo 6-700 de lei ceva decent) la 3 luni. Dupa care urmeaza placute, discuri, cauciucuri.

 

Bugetul pe care l-ai spus o sa fie suficient pentru astea. Dar e o masina veche de 12 ani, si pica chestii de pe ea. Distributie? Ambreiaj sau schimb de ulei la cutie? Galerie de admisie? Amortizoare, senzori, alte maruntisuri? Si in plus, toate astea o sa fie nimic comparat cu costurile cu motorina. La 40k mersi in majoritate in Bucuresti cum ai spus, sa zicem ca scoti o medie de 8% consum in cazul optimist. Asta inseamna 3,200 litri de motorina. La 5.5 lei litrul, rezulta 17,600 de lei pe an, adica cca 1,500 de lei pe luna.

Edited by mgi
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.