Jump to content

BMW E36 , 320 i


Mario Ienea

Recommended Posts

Pune exact acelasi tip de ulei ce ĂŽl ai și acum. Nu fa experimente. La e36 din 94 am pus 5w40, iar la e36 din 98 am pus 5w30, 10w40 nu am pus nici la 1310 1.6mpi. La toate am folosit norma LL01.

Masina a venit cu Castrol , dar eu pana acum nu am fost multumit de aceasta firma , la cate masini am folosit niciodata nu am fost multumit de el .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Frumos ca inca mai apare cate un E36, mai ales unul cu km asa putini si mai ales fiind din primul an de fabricatie. Pune niste poze in detaliu cu interiorul. Chiar sunt curios cum se prezinta la km asa putini.

Eu zic sa o pastrezi in starea originala, fara angel eyes si alte nebunii. Sa o stapanesti sanatos!

 

Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Dupa 3 luni si 2 saptamani , pentru ca traim in frumoasa noastra tara , m-au lasat iubitii nostri frati veniti de la munca cinstita de prin italia si spania fara catalizatoare , prag indoit , aripa indoita.. macar de apucam sa fac RAR-ul la ea :)) Multumim romania noastra pentru toate cate ne dai . Politia , vezi ca e un mos fara masca la Kaufland . Mi-au cerut mie sa le duc acte doveditoare autorizate ,cum ca masina avea catalizator , ca ei nu cred ca avea ca e prea veche. Edited by Mario Ienea
Link to comment
Share on other sites

Da și la mine la fel au procedat doar ca mi l-au lĂŁsat suspendat pe o parte pe bolțari de ciment si miau facut praf pragul si aripa ... Aș vrea sa ĂŽi fac direct evacuare inox acum daca tot e desafcut , dar nu mai trec RAR-ul :))

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 7 months later...

ai de ales ebay, mai sunt niste baieti la noi la Mures parca? gasesc link si pun , in Franta e o firma care vinde kituri "bolt-on" depinde de buget target..calitatea e "relativa" .

Edit- la noi de aici piese - https://www.wrt-parts.ro/

Franta - https://www.laurent-motors.com/en/

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

atunci mai bine las-o asa cum e :)

edit": sa si argumentez :

0data ar trebui frana imbunatatite sub 4-500 eur nu scapi, cel mai ieftin kit de turbo nu cred ca iesi sub 1300 eur si asta e inceputul, cineva care sa iti faca softul cum trebuie pe dyno iti va lua minim 500 eur, trebuie cumva pus si un LSD asta daca vrei sa oui jos puterea cum trebuie inca cateva sute de eur, nu zic ca pot aparea diverse lucruri neprevazute. Studiez de cativba ani treaba asta cu turbo si concluzua a fost si este ca fara 3000-3500 eur pusi deoparte nu are rost sa te apuci.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

atunci mai bine las-o asa cum e :)

edit": sa si argumentez :

0data ar trebui frana imbunatatite sub 4-500 eur nu scapi, cel mai ieftin kit de turbo nu cred ca iesi sub 1300 eur si asta e inceputul, cineva care sa iti faca softul cum trebuie pe dyno iti va lua minim 500 eur, trebuie cumva pus si un LSD asta daca vrei sa oui jos puterea cum trebuie inca cateva sute de eur, nu zic ca pot aparea diverse lucruri neprevazute. Studiez de cativba ani treaba asta cu turbo si concluzua a fost si este ca fara 3000-3500 eur pusi deoparte nu are rost sa te apuci.

 

Cred ca este un pret realist si e ok..in ideea in care nu folosesc masina ..adica am alta masina cu care circul zilnic...

Link to comment
Share on other sites

Dupa 3 luni si 2 saptamani , pentru ca traim in frumoasa noastra tara , m-au lasat iubitii nostri frati veniti de la munca cinstita de prin italia si spania fara catalizatoare , prag indoit , aripa indoita.. macar de apucam sa fac RAR-ul la ea :)) Multumim romania noastra pentru toate cate ne dai . Politia , vezi ca e un mos fara masca la Kaufland . Mi-au cerut mie sa le duc acte doveditoare autorizate ,cum ca masina avea catalizator , ca ei nu cred ca avea ca e prea veche.

 

Scuze, dar clipul asta m-a facut sa ma gandesc la tine: https://vm.tiktok.com/ZMeYtobDg/

Jeguri.

Link to comment
Share on other sites

Cineva care acces la ceva baza de date .. vreau sa imi trec si jantele pe 17 ... si la reprezentanta din Timisoara am primit rapuns ca pe acest model nu au fost puse jante pe 17 .. serie sasiu WBABF11060JA22204

 

Scuze, dar clipul asta m-a facut sa ma gandesc la tine: https://vm.tiktok.com/ZMeYtobDg/

Jeguri.

Greu in Romania ...asta este nu avem ce face ... ideea e ca oricum politia e cu ei pe mana , mi-au cerut sa merg sa fac eu cercetari (un dosar )cum ca masina a avut catalizator , si ce serie de catalizator si tot felul de prostii , parca eu as fi politist detectiv .Pacat de tot ce se intampla in tara asta.

Link to comment
Share on other sites

https://www.realoem.com/bmw/enUS/partgrp?id=BF11-EUR-04-1992-E36-BMW-320i&mg=36 vezi ce jante ai pe masina din astea printeaza si mergi la RAR, bine asta daca ai jantele originale.

Am style 18 pe masina , dar probabil cei de la RAR vor ceva mai oficial ... cand i-am facut RAR-ul am fost cu jantele pe 17" pe masina si nu mi le-au trecut ...dar nici nu m-au intors inapoi.

Edited by Mario Ienea
Link to comment
Share on other sites

mai mergi odata le ei

https://www.rarom.ro/?p=667

 

Altfel poti incerca sa ceri de la BMW confirmare ca acele jante au fost montate pe modelul tau.

 

Am incercat la BMW Bavaria Timisoara fara rezultat ..adica au zis ca pe 17" nu au fost puse .. pe linkul trimis de tine (Real OEM ) am gasit jantele deci clar au fost puse pe E36 320i ...in plus masina cu jantele astea a circulat in Austria...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.