Jump to content

distributia la e 91 N 47


Recommended Posts

mersi, sunt fel si fel de pareri si aici vad

Ai citit sute de pagini asa repede?

Bravo!

 

Nimeni nu o sa deschida un topic separat pt masina ta, eventual sa il inchida, da!

Ti a dat colegul de lecturat, ai si inregistrari audio incat iti poti da seama singur.Dar lenea e mare!

Edited by ingineru'
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, asa este, toate masinile cu motor N47 sunt niste cazane si risca in orice moment sa crape distributia, turbina, EGR-ul, injectoare si scrumiera. Scapa repede de ea, e cea mai mare paguba....

 

Nu reusesc sa imi dau seama daca esti ironic sau nu insa singura paguba de pe acest forum esti tu, in niciun caz motoril N47.

 

E un motor destul de modern care isi sufla mucii la orice ora pe anticul m47 poreclit “tractorul” de care e satula strada.

 

Cat despre distributie nu-ti fa griji daca nu se aude nimic suspect. Eu am schimbat-o la 260.000 km si era originala, deci nu mai fusese schimbata niciodata. Am schimbat-o pt ca se auzea sunetul specific.

 

Nu te lua dupa invidiosii astia care se suie in 3ar din 1998 ca dupa ei o sa ajungi ori intr-un 3ar ca al lor ori o sa mergi cu bicicleta. Distributia e un consumabil si se schimba, indiferent de ce masina sau motor ai. Daca nu stii istoricul ei poti sa o schimbi ca sa stai linistit sau mergi cu ea pana cand incepe sa se auda. Nu o sa ti se rupa in mers, daca au fost cazuri la 2-3 baietasi deastia care habar nu au sa conduca o masina asta nu inseamna ca o sa ti se rupa si tie.

  • Like 3
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Sper si eu sa fi fost ironic ca nu mai suport lozinca “fugi de n47 ca are probleme la distributie” nu are frate nicio problema, pur si simplu trebuie schimbata mai devreme cu 100k km din cauza patinelor si a intinzatorului. Ce atata valva nu inteleg, e simplu nu rocket science.

Asta era si nedumerirea celui care a initiat topicul.

Crezi ca daca distributia costa 2 lei, mai intreba aici pe forum ?

 

Eu cred ca s singurul de pe forum care a schimbat o la 60.000 km.Asa a zis neamtu‘!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu reusesc sa imi dau seama daca esti ironic sau nu insa singura paguba de pe acest forum esti tu, in niciun caz motoril N47.

 

E un motor destul de modern care isi sufla mucii la orice ora pe anticul m47 poreclit “tractorul” de care e satula strada.

 

Cat despre distributie nu-ti fa griji daca nu se aude nimic suspect. Eu am schimbat-o la 260.000 km si era originala, deci nu mai fusese schimbata niciodata. Am schimbat-o pt ca se auzea sunetul specific.

 

Nu te lua dupa invidiosii astia care se suie in 3ar din 1998 ca dupa ei o sa ajungi ori intr-un 3ar ca al lor ori o sa mergi cu bicicleta. Distributia e un consumabil si se schimba, indiferent de ce masina sau motor ai. Daca nu stii istoricul ei poti sa o schimbi ca sa stai linistit sau mergi cu ea pana cand incepe sa se auda. Nu o sa ti se rupa in mers, daca au fost cazuri la 2-3 baietasi deastia care habar nu au sa conduca o masina asta nu inseamna ca o sa ti se rupa si tie.

eu am 201000 km acum si nu se aude zgomot cum se aude in filmuletul ala, o sa mai merg asa pana incepe sa faca zgomot si dupa o sa o schimb, stie cineva cam cat costa schimbul distributiei aproximativ?

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eram doar ironic, sunt deja sute sau mii de pagini despre aceasta isterie generala cu distributia la N47. Vrei BMW cu motor N47 si vrei sa stai linistit? SChimba lantul cand o cumperi si stii ca 200K km nu mai ai treaba si aia e. Sunt prea multe topicuri si pareri pe aceasta tema ca ni s-a acrit....Lasa lenea deoparte si citeste macar 20 de pagini si ai sa-ti faci o parere. Personal as cumpara oricand un BMW cu motor N47. Am avut si M47 si N47 si am fost ft multumit de ambele, nu le-am schimbat distributia pt ca nu a fost nevoie, le-am vandut si merg si in ziua de azi fara probleme. Pe forumuri este o mare isterie cu lantul, cred ca la nici 5% din numarul total de BMW-uri cu N47 nu le-a picat distributia.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

eu am 201000 km acum si nu se aude zgomot cum se aude in filmuletul ala, o sa mai merg asa pana incepe sa faca zgomot si dupa o sa o schimb, stie cineva cam cat costa schimbul distributiei aproximativ?

 

Eu am dat 3500 lei cu tot cu ulei si filtru.

Se auzea destul de urat mai ales in turatiii ca altfel nici nu ma gandeam sa o schimb.

Edited by Bmwlido
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.