Jump to content

Resetare interval service BMW X3 F25


mariusd4

Recommended Posts

Buna dimineata,

De curand am schimbat placutele de frana pe spate si nu reusesc nici in ruptul capului sa resetez intervalul service, toate celelalte merg numai cea a placutelor de pe spate nu: spune ca este posibila resetarea, apare progress barul si se finalizeaza cu Reset Unsuccessful! Pe un tester multimarca nu apare nici o eroare! Sa fie oare senzorul de placute defect ?! Toate bune!

 

P.S. am urmat intocmai procedura de aici:

http://www.youtube.com/watch?v=GTQT25zykpI&feature=youtu.be

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

De ce trebuie sa arunc o piesa buna la gunoi ? , de ce trebuie sa fac burta mare celor care vand piese ? , de ce sa nu pastrez pe masina acel senzor care este perfect functional ?

 

Daca se poate de ce nu ? , daca am un bmw nu inseamna ca sunt bogat si ca imi permit orice , 50 lei poate ca e o factura la telefon , sau niste combustibil pentru drumul la munca

 

Nu este o gaselnita romaneasca ci o portita lasata de catre inginerii care au construit masina ! ;)

Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

poate fi folosit fĂŁrĂŁ nici o problema senzorul vechi daca nu a fost afectat, nu are nimic electronic in el, este doar o parte care se toceste cand freaca pe disc si intrerupe continuitatea circuitului. Sunt posesori care unesc firele si astfel anuleazĂŁ practic senzorul... asta nu este o practica sĂŁnĂŁtoasĂŁ pt. ca te minți singur..
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

DACA senzorul de frana nu este atins de disc atunci il scoti din mufa si il bagi inapoi dupa care faci resetarea placutelor ... sa vada calculatorul ca ai schimbat senzorul , asa am patit eu la un f30

 

gresit!

 

De ce trebuie sa arunc o piesa buna la gunoi ? , de ce trebuie sa fac burta mare celor care vand piese ? , de ce sa nu pastrez pe masina acel senzor care este perfect functional ?

 

Daca se poate de ce nu ? , daca am un bmw nu inseamna ca sunt bogat si ca imi permit orice , 50 lei poate ca e o factura la telefon , sau niste combustibil pentru drumul la munca

 

Nu este o gaselnita romaneasca ci o portita lasata de catre inginerii care au construit masina ! ;)

 

fabulatii.....

 

poate fi folosit fără nici o problema senzorul vechi daca nu a fost afectat, nu are nimic electronic in el, este doar o parte care se toceste cand freaca pe disc si intrerupe continuitatea circuitului. Sunt posesori care unesc firele si astfel anulează practic senzorul... asta nu este o practica sănătoasă pt. ca te minți singur..

 

alte tampenii gen sfaturi date pe fakebook

Edited by SKW
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nici macar nu am cum sa fabulez ... :)

Sunt 2 tipui de senzori , unii pot sa ramana pe masina doar daca NU ating discul de frana , altii trebuiesc schimbati pentru ca la jumateatea placutei de frana deja ating de disc , el are primul model de senzor , prima data vezi ce masina are omu si pe urma comenteaza !

post-63180-0-78162000-1582281011_thumb.jpg

post-63180-0-17462400-1582281018_thumb.jpg

Edited by wtww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

omul are F25, iar la F25 nu mai legi firele in scurt ca la e46 si resetezi intervalul de service!

 

apoi fabulezi grav cu povestile despre inginerii care au construit masina si au lasat un "backdoor" acolo, probabil s au gandit la saracii care or sa si cumpere BMW sau poate chiar au lucrat (la softul respectiv) niste ingineri din tarile sarace cu BMW...

 

 

gresesti si ar trebui sa incetezi sa mai dai astfel de sfaturi, cel putin aici pe forum unde lumea se asteapta sa primeasca niste sfaturi bune. sfaturile de genul ala le poti arunca pe fakebook de exemplu, nu aici

 

cum ziceam ieri pe alt topic - si asta e alt topic transformat in fiasco

 

cum zicea un coleg ieri pe acelasi topic - e prea mult hate -> eu as zice ca e prea multa prostie sau daca nu e prea multa prostie, atunci cu siguranta e mai multa prostie decat acel "hate" pe care l reclama el!

 

 

pur si simplu sunt pline topicurile tehnice de astfel de "sfaturi" de 2 bani date pe genunchi si asta trebuie combatut, trebuie sa inceteze! iar cei care vin pe forum sa gasesca solutii minune la problemele lor si cum sa improvizeze mai ieftin si mai rapid ar trebui trimisi la plimbare!!! tot de la comentarille de 2 bani incep off topicurile gratuite in care se arunca toti care sunt nevorbiti pe acasa sau pe la munca sa povesteasca partea lor de "adevar" (de parca ar interesa pe cineva sau ar aduce un plus valoare discutiei tehnice, aia deviata deja de la subiect) -> calitatea discutiilor si sfaturile dusa spre 0

 

:good:

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

TU vorbesti ca un politician , eu spun exact cum am procedat la acelasi tip de senzor , in fond fiecare procedeaza cum dorste.

 

Eu cred ca tu nu ai schimbat niciodata un senzor cu mana ta ... si mai mult de atat nu sti ca sunt 2 tipuri de senzori , unul care atinge de disc la jumatatea placutei iar altul care atinge spre sfarsit ... cand mai are 2-5mm

 

Hai cu argumente clare si concrete nu cu vorbe de politician ! apropo ... nici macar nu am cont pe farcebook !! :))

 

Oricum nu castig nimic daca postez aici , ... doar timp pierdut , drept urmare nu o sa mai postez niciodata ...

 

 

ROG UN ADMINISTRATOR SA IMI STEARGA CONTUL , MULTUMESC !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Eu cred ca tu nu ai schimbat niciodata un senzor cu mana ta ... si mai mult de atat nu sti ca sunt 2 tipuri de senzori , unul care atinge de disc la jumatatea placutei iar altul care atinge spre sfarsit ... cand mai are 2-5mm

 

 

cu astea m-ai prins si pentru asta ti am dat un plus :frantics:

 

 

Hai cu argumente clare si concrete nu cu vorbe de politician ! apropo ... nici macar nu am cont pe farcebook !! :))

 

Oricum nu castig nimic daca postez aici , ... doar timp pierdut , drept urmare nu o sa mai postez niciodata ...

 

ROG UN ADMINISTRATOR SA IMI STEARGA CONTUL , MULTUMESC !

 

 

aici m-ai bagat in ceata :unsure: -> pai ori stai ori pleci!? daca o sa ti se stearga contul (NOT :console: ) , cum vrei sa mai primesti argumentele mele? :twitch:

 

poti cere unui moderator sa-ti dea "read only" astfel toata lumea are de castigat

 

oricum eu iti raspund repede , pana nu pleci:

 

12 Brake pad wear sensor, rear 1 34356790304 (am ales aleator un F25 sursa)

 

 

pa :notworthy:

Edited by SKW
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

DA , este fix senzorul care daca nu atinge nu trebuie sa il schimbi ... il scoti din mufa si il bagi inapoi si reset , ce naiba o fi asa de greu de inteles !? , este acelasi senzor care este folosit pe seriile mai vechi gen e46

De ex E90 sau E87 au folosit un senzor diferit care atinge de disc de la jumatatea placutei , ala trebuie schimbat obligatoriu , sunt impotriva celor care pun firele senzorilor in scurt

Edited by wtww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nu mi place sa jignesc pe cineva fĂŁrĂŁ motiv... chiar nu si are sensul.

Dar multi vorbesc din auzite sau din ce cred ei... eu vorbesc din experiențĂŁ pt. ca am facut cu mâna mea ce susțin.. si nu dau sfaturi doar sa ma bag in seama...

Am schimbat cu mana mea plĂŁcuțe, discuri la seria F.. F30 fara sa inlocuiesc senzorii, si nu a fost nici o problema... am resetat intervalul de service si am parcurs 20.000 km de atunci... si pt. a rĂŁspunde unor comentarii rĂŁutĂŁcioase , nici mĂŁcar nu am cont de farcebook... si nu este nici o nenorocire, dar mĂŁcar nu vorbesc prostii pe aici

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.