Jump to content

vibratie tremurat masina


Recommended Posts

Salut. Incerc sa descopar si sa elimin un tremur care apare la acceleratia brusca in sarcina ( la deal ) la viteze mai mari - 100 km/h. Mentionez ca apare tremuratul doar de la 2000 rpm la 2100 rpm(cutie automata) - deci dureaza f putin. Daca pun pe manual cutia si pun o treapta inferioara, nu mai apare vibratia. Deci ea apare la turatie mai scazuta , nu la viteza x.

Am verificat: cutia de viteze, flansele (guibo) la cardan, suportii motor, suportii cutie, bucsele de la grup.

Dimineata cand circul si masina e f rece de peste noapte, apar cam multe vibratii.

E posibil sa fie totusi vreun suport afectat? Sa aiba inceput de sfarsit?

De la ce ar mai putea fi?

Va multumesc

 

Masina in cauza e F31 320ed automat

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pasul 1: Curata senzorul de aer de pe galeria de admisie(cu un contact cleaner, pret 15 lei)

Pasul 2: Curata supapa egr( o scoti, dai cu benzina pe ea si o cureti pana aduni toate noxele pietrificate din ea)

Masina mea a avut simptome asemanatoare si DOAR din pasul 1(care a durat cu tot cu demontarea senzorului fix 1 minut) am redus vibratiile cu 70-80%

Mult succes

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 weeks later...

Ca sa nu mai deschid alt topic, vreau sa schimb tamponul la cutia de viteze. Ma ajutati va rog sa identific piesa? https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=XA91-EUR-05-2012-F10-BMW-535dX&diagId=22_0173

 

Va multumesc anticipat pentru ajutor! Un an nou cat mai bun sa aveti!

Probabil e piesa nr. 2 daca am inteles bine intrebarea.. aia pare sa fie cea mai stresata, fiind mai mare si cu o gramada de "carne" pe ea.

 

Numai ca si ceea ce este cu 9 pare sa fie un kit, facut de bmw..

Piesa 11 e si ea din cauciuc cu doua suruburi cu piulite pe capete..

 

N-ai apucat sa te uiti sub masina, sa vezi daca nu cumva sunt perechi..?

Eu nu am asa, deci fac multe presupuneri.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Nu am apucat sa ma uit sub masina, doar mi-au zis mecanicii ca trebuie schimbat si ieri cand ma intorceam de la munte am simtit o vibratie din zona aia si vreau sa schimb imediat sa nu dau in alte probleme. Chestia e ca imi e greu sa identific piesa pe https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=XA91-EUR-05-2012-F10-BMW-535dX&diagId=22_0173
Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai deschid alt topic, vreau sa schimb tamponul la cutia de viteze. Ma ajutati va rog sa identific piesa? https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=XA91-EUR-05-2012-F10-BMW-535dX&diagId=22_0173

 

Va multumesc anticipat pentru ajutor! Un an nou cat mai bun sa aveti!

 

Revin si cu raspuns la intrebarea mea, poate ii ajuta pe altii. Cele 2 tampoane ale cutiei de viteze sunt 22326777390 si 22316799331. Aceasta informatie am primit-o de la BAVAUTO.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 2/27/2020 at 10:02 AM, AddVl said:

Nicio idee? Am constatat si vibratii la viteze mici cu masina pe comfort si cutia pe D ( nu pe sport ). In regim normal schimba pe la 1600 rpm si se duce in 1200. Cand ajunge in 1200 si sunt in accelerare vibreaza cam tare.

Te salut  , am aceiasi problema ! Ai gasit problema?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.