Jump to content

Rechemare service EGR/racitor


maruwt129same

Recommended Posts

Salutare, de curând am achiziționat un 520d, F11. Am verificat la repr și mașina are recall pe EGR și rĂŁcitor egr. Mi sa spus ca se verifica și dacĂŁ se constata defecte, se vor schimba piesele. Mașina merge ok, nu are erori sau altele. Sa merg la reprezentanta pt recall? Ați mai fost? Pierd vremea sau ĂŽntr-adevĂŁr ĂŽți schimba piesele și te alegi cu ele noi?

Mulțumesc

Link to comment
Share on other sites

Am sa fac o programare Ăâ˘i am sa merg, sper sa nu ma enervez din cauza acestei acĂâşiuni. Te doare mintea cu reprezentantele de la noi...

Ai mai fost si ai avut probleme? Sau decat generalizezi, gen romanisme?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ai mai fost si ai avut probleme? Sau decat generalizezi, gen romanisme?

..........

Nu fac Românisme, sunt anti acestui lucru. Am fost și am zis ca n-am sa mai calc. MHS Militari. Și despre altele am tot auzit lucruri...am auzit de la prieteni cu capul pe umeri, cu masini noi in garanție și etc. Nu stau sa dezbat.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by maruwt129same
Link to comment
Share on other sites

Dacă mașina chiar are probleme poate lua și foc. Nu mai amâna și mergi la verificare. Nu se joacă nimeni cu așa ceva. De ce crezi că tot timpul când suni chiar și pentru o programare simplă vor să verifice și dacă ai rechemare?

 

Sunt total de acord cu tine. Asta ar trebui sa inteleaga si descultii aia de mecanici de la reprezentanta care atunci cand vii la recall incep sa strige prin service "asta a venit la pomana"...Nu vreau sa intru in alte discutii.

Am sa fac programare pentru a rezolva subiectul descris.

Multumesc pentru parerile voastre...

Bafta!

Edited by maruwt129same
Link to comment
Share on other sites

Si eu am fost la reprezentanta, verificat, schimbat egr si racitor, zero probleme, foarte multumit! Si am fost si cu alte probleme si totul a decurs ok. Dar niciodata nu am zis "sper sa nu ma enervez" inainte sa merg. Sunt de parere ca gandurile noastre atrag :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Revin cu update la subiectul deschis mai sus: am mers la reprezentanta și dupĂŁ verificare a fost schimbat racitorul egr. Nu și clapeta egr. Totul a decurs foarte ok.

Când am cumpĂŁrat mașina am observat valva egr a fi schimbata, aratĂŁ a piesa noua (plus furtunul acela tip copex care intra in egr).

Ănainte cu o zi de a merge la service, s-a aprins check engine vreo jumĂŁtate de ora apoi sa stins. La service mi sa spus ca racitorul ĂŽncepuse sa dea semne de blocare.

Deci totul ok! Like BMW!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am fost acum aproximativ 2 luni cu eroarea in istoric pt verificare , au verificat au zis ca nu e nevoie de schimbare și eu totuși aveam eroarea 29eb00 am fost cu gura a 2 zi mi au gĂŁsit supapa de vacum rupta , ieri am fĂŁcut o diagnoza am prezenta eroarea iarĂŁși , ce ma sfĂŁtuiți sa fac ?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

salut. am urmatoarea eroare de ceva timp : 255C00 EGR valve, position control: Valve open too wide. Cateodata se ineaca la turatii mici (1200 , 1300 ) si viteza constanta. Din ce am citit este de la valva EGR. Am fost la Bmw azi si am aflat ca am rechemare pentru racitor EGR dar nu si pentru valva. Intrebarile mele :

- Se curata si valva cand inlocuiesc racitorul sau ma pune sa o platesc ?

- As putea sa schimb valva in alt service dupa ce schimba ei racitorul ?

- Se fac resetari/adaptari dupa schimbarea EGR ?

 

multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

salut. am urmatoarea eroare de ceva timp : 255C00 EGR valve, position control: Valve open too wide. Cateodata se ineaca la turatii mici (1200 , 1300 ) si viteza constanta. Din ce am citit este de la valva EGR. Am fost la Bmw azi si am aflat ca am rechemare pentru racitor EGR dar nu si pentru valva. Intrebarile mele :

- Se curata si valva cand inlocuiesc racitorul sau ma pune sa o platesc ?

- As putea sa schimb valva in alt service dupa ce schimba ei racitorul ?

- Se fac resetari/adaptari dupa schimbarea EGR ?

 

multumesc anticipat pentru raspunsuri.

 

Salut,

Poti sa schimbi unde vrei valva, se fac probabil si resetari sau adaptari dar in primul rand tu trebuie sa repari defectul, apoi sa faci adaptarile.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.