Jump to content

Probleme cĂŁldurĂŁ E46


LoopX

Recommended Posts

Salut.

 

Am un BMW E46 318i din anul 2000, cod motor M43B19.

 

Acum câteva zile am schimbat vasul de expansiune, am ĂŽnlocuit lichidul de rĂŁcire și am și aerisit corespunzĂŁtor.

Am constatat totuși cĂŁ mașina nu mai da cĂŁldurĂŁ deloc la relanti. Ăn momentul ĂŽn care o țin peste 2000 RPM sau in mers normal, dĂŁ cĂŁldurĂŁ cum trebe.

 

Ăn bord temperatura la apĂŁ ĂŽmi stĂŁ la 90 de grade, nu are fluctuații deloc.

Termostatul, radiatorul și pompa de apa au fost schimbate acuma 6 luni.

 

S-a mai lovit cineva de așa ceva?

 

Mulțumesc de rĂŁspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Am un BMW E46 318i din anul 2000, cod motor M43B19.

 

Acum câteva zile am schimbat vasul de expansiune, am ĂŽnlocuit lichidul de rĂŁcire și am și aerisit corespunzĂŁtor.

Am constatat totuși cĂŁ mașina nu mai da cĂŁldurĂŁ deloc la relanti. Ăn momentul ĂŽn care o țin peste 2000 RPM sau in mers normal, dĂŁ cĂŁldurĂŁ cum trebe.

 

Ăn bord temperatura la apĂŁ ĂŽmi stĂŁ la 90 de grade, nu are fluctuații deloc.

Termostatul, radiatorul și pompa de apa au fost schimbate acuma 6 luni.

 

S-a mai lovit cineva de așa ceva?

 

Mulțumesc de rĂŁspunsuri.

 

verifica robinetii (ii poti lovii usor/ciocanit usor)

ceva asemanator am patit la un N42..am lovit usor robinetii si ....gata caldura

 

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca nu gasesti nimic, nimic, m-as intoarce si presupune termostatul principal blocat deschis chiar daca acul in bord sta sus.

 

Ce marca de termostat ai pus acum 6 luni?

 

Am montat de la MAHLE/BEHR.

Totul a funcționat perfect pânĂŁ acum o sĂŁptĂŁmânĂŁ când s-a crĂŁpat vasul. DupĂŁ ce l-am ĂŽnlocuit, ciucu cĂŁldurĂŁ la relantiu.

 

De curiozitate am condus mașina vreo 2 ore prin oraș. Am pus mâna pe radiator ĂŽn partea de jos și era rece, pe partea de sus nu puteai sĂŁ ții mâna.

Furtunul de sus fierbinte și tare, furtun de jos de dupĂŁ termostat era foarte ușor cald, dar termostatul ĂŽn sine era fierbinte.

 

Se poate sĂŁ fie blocat totuși termostatul pe ĂŽnchis?

Link to comment
Share on other sites

Da, si eu zic, ori robinetii aia, supapa de control apa, parca se mai numeste.

 

Ori coincidenta face ca radiatorul din bord (caloriferul) sa se fi infundat exact in perioada asta.

 

Supapa aceea pare sĂŁ funcționeze, ambele furtune ce intrĂŁ ĂŽn ea sunt fierbinți.

Aș zice și eu cĂŁ o fii ĂŽnfundat radiatorul din bord din moment ce circulĂŁ cĂŁldurĂŁ prin el doar când accelerez (creste viteza apei ĂŽn circuit și presiunea)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.