BMWClub: 540i sau 540d? - BMWClub

Jump to content

• 6 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

540i sau 540d? opinii achizitie

#41 User is offline   ajaccio83 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 26 March 2020 - 21:50

Depinde mult de perioada. In 2017 cand era G30-ul in floare "tanti" de la vazari se facea ca nu aude cuvantul discount. Tot atunci in 2017 pentru un Audi A4 B9 am primit discount de 25% la comanda noua.
0

#42 User is offline   mik15 

• Fan
  • Group: Contributors

Posted 27 March 2020 - 09:28

dat fiind faptul ca o iei noua si faci multi km, poti lua diesel linistit. Diesel-ul devine problematic dupa ani si km acumulati cand incep sa cada diferite subansamble ale sistemelor de curatare a noxelor, galerii colmatate, etc...dar luandu-l nou in cei 5 ani nu o sa ai tu batai de cap cu asta. Pe de alta parte daca nu te deranjeaza consumul ceva mai mare, eu as lua benzinarul, intr-adevar ai avea un range mai mic deci opriri mai dese pentru alimentare, dar e mai fun la condus daca iti place sa mergi mai sportiv.
0

#43 User is offline   branevl 

• Pasionat

Posted 27 March 2020 - 13:25

In ziua de azi unele motoare pe benzina sunt chiar mai putin fiabile decat cele diesel.Consuma mult ulei, au turbine dpf si multe altele...
2

#44 User is offline   wyktor 

• Membru

Posted 29 March 2020 - 09:04

Salutari! Se pare ca mai am timp de gandire, cu criza asta...

This post has been edited by wyktor: 29 March 2020 - 09:04

0

#45 User is offline   wyktor 

• Membru

Posted 08 July 2020 - 17:54

Salutari! In cele din urma am comandat G30 modelul facelift, 540D mild hybrid, sedan. Livrarea o am pe la sfârșitul lui Septembrie, ridic masina din Berlin. Am tot citit ca anumite funcții connected drive nu merg în România, nu sunt disponibile toate aplicațiile în store... ce ma sfătuiți? Sa imi fac cont in Germania, sa ma înregistrez acolo? Ce imi puteți spune? Mersi!
0

#46 User is offline   mariusmsd 

• Începător

Posted 08 July 2020 - 18:05

ultima oara cand am verificat eu, connected drive store nici nu era disponibil pt Ro, deci practic ai doar un cont in care poti sa iti inregistrezi masina si cam atat
mergi pe varianta de cont pe DE

This post has been edited by mariusmsd: 08 July 2020 - 18:06

0

#47 User is offline   wyktor 

• Membru

Posted 29 July 2020 - 08:50

salutari! Pe 26 august ridic masina ) cei de la coneccted drive mi-au spus sa imi fac contul in Germania pt a beneficia de toate serviciile, atât ca trebuie sa fac rost de un nr de telefon în Germania, pt înregistrare.
Intrebare: vreau sa pun folie protectie, pe partea din fata, eu chiar fac 4-5000 km pe luna, iar ultima masina avea bara fata "sablata", plus alte pietricele luate pe capota, aripi si parbriz.... recomandati ceva in Bucuresti? Multumesc!
0

#48 User is offline   raduron10 

• Membru

Posted 29 July 2020 - 10:04

wyktor, on 29 July 2020 - 08:50, said:

salutari! Pe 26 august ridic masina ) cei de la coneccted drive mi-au spus sa imi fac contul in Germania pt a beneficia de toate serviciile, atât ca trebuie sa fac rost de un nr de telefon în Germania, pt înregistrare.
Intrebare: vreau sa pun folie protectie, pe partea din fata, eu chiar fac 4-5000 km pe luna, iar ultima masina avea bara fata "sablata", plus alte pietricele luate pe capota, aripi si parbriz.... recomandati ceva in Bucuresti? Multumesc!

Nu ai nevoie de numar de telefon, dupa ce te inregistrezi cu mailul si datele necesare pe situl connected drive al tarii unde iti faci contul iti cere de seria de sasiu, primesti un cod in masina pe care il introduci pe site, iar asa se face imperecherea dintre masina si cont.

Tot de pe site iti activezi/verifici serviciile disponibile etc.
0

#49 User is offline   cavaliere 

• Pasionat

Posted 29 July 2020 - 10:13

Mai degraba vopsesti bara fata o data la 2 ani.
-1

#50 User is offline   wyktor 

• Membru

Posted 31 July 2020 - 11:12

Am inteles, multumesc!

raduron10, on 29 July 2020 - 10:04, said:

Nu ai nevoie de numar de telefon, dupa ce te inregistrezi cu mailul si datele necesare pe situl connected drive al tarii unde iti faci contul iti cere de seria de sasiu, primesti un cod in masina pe care il introduci pe site, iar asa se face imperecherea dintre masina si cont.

Tot de pe site iti activezi/verifici serviciile disponibile etc.

This post has been edited by wyktor: 31 July 2020 - 11:13

0

#51 User is offline   wyktor 

• Membru

Posted 31 July 2020 - 11:25

De ce zici asa?
Masina pe care tocmai am vandut-o, la 80.000 km si 2 ani si 4 luni, era plina de urme de pietricele. Cea mai afectata era bara fata, apoi parbrizul, capota motor, pana si pe plafon aveam vopseaua sarita in câteva puncte, iar bara spate in dreptul roților, unde arunca rotile diverse, era aproape neagra (masina fiind alba, a dispărut vopseaua) plus partea de jos a ușilor din fata, unde este acea linie de design cu tabla un pic mai bombata si ieșită in afara) si pragurile in dreptul roților fata, mai puțin.
Pe cea noua vreau sa o protejez, deoarece am luat culoarea berninagrau (gri amber sau nu stiu cum se traduce)...

cavaliere, on 29 July 2020 - 10:13, said:

Mai degraba vopsesti bara fata o data la 2 ani.

0

#52 User is offline   mariusmsd 

• Începător

Posted 31 July 2020 - 11:33

Poti incerca la DYC Garage sau DCM Design. Eu am fost multumit de rezultate in ambele cazuri
0

#53 User is offline   edit 

• Pasionat

Posted 31 July 2020 - 14:58

Ce bolid!
Facelift-ul imi pare inzecit mai aratos fata de modelul initial.
Ce discount ai prins?
0

#54 User is offline   wyktor 

• Membru

Posted 02 August 2020 - 13:57

Masina am comandat-o direct la BMW AG, in Berlin, prețul final a fost 69.500 euro, tva inclus.
Masina o voi ridica personal, tot din Berlin, peste 2-3 saptamani. Primul meu diesel, apropo.
Prețul de catalog a fost aproape 94.000 euro

[qpuote name='edit' timestamp='1596200300' post='2524133']
Ce bolid!
Facelift-ul imi pare inzecit mai aratos fata de modelul initial.
Ce discount ai prins?
[/quote]

This post has been edited by wyktor: 02 August 2020 - 13:58

0

#55 User is offline   wyktor 

• Membru

Posted 02 August 2020 - 14:18

Multumesc!

mariusmsd, on 31 July 2020 - 11:33, said:

Poti incerca la DYC Garage sau DCM Design. Eu am fost multumit de rezultate in ambele cazuri

0

#56 User is offline   b77miy 

• Nou venit
  • Pip

Posted 19 August 2020 - 14:03

Sa o stapanesti sanatos!

Legat de connecteddrive, si contul de Germania, nu ai nevoie de nr de telefon. Tocmai ce am activat si eu serviciul.

Legat de folie de protecție, daca pui ceva, te rog sa lasi detaliile si aici, pentru ca sunt si eu interesat. Totusi, ofertele gasite pana acum au fost prohibitive (2000+ EUR).
0

#57 User is offline   wyktor 

• Membru

Posted 20 August 2020 - 09:51

Salutari!
Multumesc la fel!
Am gasit unde sa pun montez, se foloseste folie Oracal, garantie 2 ani, 1000 euro, imbracata complet. Society Garage, se gaseste pe Instagram, FB, etc. Trebuie programare foarte din timp, baietii au lucrari non stop. Pe 29 o duc la imbracat, dureaza 2-3 zile, nu se demonteaza decat manerele usilor.
Am gasit fel si fel de garaje care monteaza PPF, intr-adevar, unii au preturi exagerate. Am observat ca majoritatea fac pretul "dupa ochi". Zici ca ai BMW, te costa minim 2000. Zici ca ai Insignia sau Passat, costa 1000, desi, ca si material folosit tot la 23-25mp se ajunge, sunt masini de aceleasi dimensiuni... Asta e, cei cu BMW, Merc, Audi, trebuie sa plateasca in plus.

b77miy, on 19 August 2020 - 14:03, said:

Sa o stapanesti sanatos!

Legat de connecteddrive, si contul de Germania, nu ai nevoie de nr de telefon. Tocmai ce am activat si eu serviciul.

Legat de folie de protecție, daca pui ceva, te rog sa lasi detaliile si aici, pentru ca sunt si eu interesat. Totusi, ofertele gasite pana acum au fost prohibitive (2000+ EUR).

This post has been edited by wyktor: 20 August 2020 - 09:55

0

#58 User is offline   Acero99 

• Fan

Posted 20 August 2020 - 10:02

1000 de euro pentru PPF integral este un pret foarte mic ... probabil folia folosita este foarte ieftina

PPF integral inseamna ca inainte de aplicare masina are nevoie de un detailing exterior complet , o corectie a lacului cat mai aproape de perfectiune , panel prep , aplicarea PPFului , CTC

in general la cei care fac o treaba decenta doar detailingul exterior este undeva intre 1200-1800 ron la care mai adaugam si PPFul ( costul foliei ) + manopera care in functie de cati oameni lucreaza la masina poate sa fie intre 5 si 7 zile ( zile in care garajul respectiv este complet blocat )

in ultimul timp de cand toata lumea face detailing si au aparut 392932939239 de garaje pretul materialelor / consumabilelor a explodat ( sunt 3-4 magazine de profil in tara )

This post has been edited by Acero99: 20 August 2020 - 10:21

3

#59 User is offline   wyktor 

• Membru

Posted 20 August 2020 - 10:42

Masina mea nu are nevoie de detailing, este noua, masina o ridic vinerea viitoare iar smabata o duc direct la garaj. Folia folosita este Oracal, nu este nici prea prea, nici foarte foarte, daca ma tine 2 ani sunt multumit (atat imi da el garantie), ii mai fac un schimb...
Oameni are mai multi, masina nu o pot lasa mai mult de 2 zile la el, lucreaza sambata si duminica la ea.

Acero99, on 20 August 2020 - 10:02, said:

1000 de euro pentru PPF integral este un pret foarte mic ... probabil folia folosita este foarte ieftina

PPF integral inseamna ca inainte de aplicare masina are nevoie de un detailing exterior complet , o corectie a lacului cat mai aproape de perfectiune , panel prep , aplicarea PPFului , CTC

in general la cei care fac o treaba decenta doar detailingul exterior este undeva intre 1200-1800 ron la care mai adaugam si PPFul ( costul foliei ) + manopera care in functie de cati oameni lucreaza la masina poate sa fie intre 5 si 7 zile ( zile in care garajul respectiv este complet blocat )

in ultimul timp de cand toata lumea face detailing si au aparut 392932939239 de garaje pretul materialelor / consumabilelor a explodat ( sunt 3-4 magazine de profil in tara )

1

#60 User is offline   wyktor 

• Membru

Posted 13 September 2020 - 13:02

Salutari! Am masina de vreo 3 saptamani si aproape 5.000 km. Mi se pare geniala, nu pot sa descriu altfel, iar de consum nu mai spun nimic... super! Singura problema cu aplicatiile connected drive in Romania - BMW music si 3D view remote nu funcționează. Cand trec granita, la est sau la vest, functioneaza...

O intrebare, daca au observat alții... in modul sport, cand schimba din viteza 7 in 8(automat, nu manual), se simte foarte violent, nu este o schimbarea fina, ca pana in treapta 7.... sa intreb pe la garantii? Sau sa mai astept sa se rodeze?
Numai bine!
3

Share this topic:

• 6 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic