Jump to content

controul tractiunii se activeaza fara motiv si probleme cutie automata


Recommended Posts

Salutare!

Mi am cumparat de curand un 320i e90 si am 2 probleme cu el.

In primul rand mi se aprinde intermitent martorul de control al tractiunii fara motiv. La viteza mica, drum uscat si drept se activeaza. Nu ramane aprins, ci pur si simplu se aprinde si se stinge. Am schimbat cauciucurile de curand, dar am pus dimensiuni recomandate.

Iar a doua problema e cu cutia automata, aceasta schimba perfect fara smucituri sau sunete ciudate. Problema e ca nu trece in M/S si nici nu pot sa schimb vitezele manual. Precizez ca nu imi da nicio erare pe tester atat pentru cutie cat si pentru controlul tractiunii.

Multumesc anticipat pentru ajutor :)

Link to comment
Share on other sites

Ai probleme cu inelele de ABS pe spate, este o problema des intalnita la seria 3 si seria 1.

Solutia este sa schimbi inelele daca reusesti sa le gasesti separat sau planetarele impreuna cu inelele.

Edited by OoZz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ai probleme cu inelele de ABS pe spate, este o problema des intalnita la seria 3 si seria 1.

Solutia este sa schimbi inelele daca reusesti sa le gasesti separat sau planetarele impreuna cu inelele.

https://www.autokarma.ro/inel-senzor-abs-0900350-metzger?search=0900350&grupa_produse=PRODUCATOR%20-%20Cautare%20dupa%20cod&grupa_order=8

Acesta e inelul, l-am schimbat sãptãmâna trecutã.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru ajutor!

Cutia avea 2 fire rupte. Le-am lipit si acum functioneaza si in modul M/S. Doar ca acum am capatat alta problema la cutie. Cand opresc masina imi apare o eroare ca masina trebuie sa fie in Parking cand opresc motorul. Masina si cutia functioneaza perfect, doar ca am eroarea asta si trebuie sa astept vreo 3 secunde sa ma lase sa scot cheia. Mi-a spus cineva pe forum ca am deranjat cablul / senzorul de la interlock. Stie cineva cum pot sa scap de problema?

 

Se schimba greu? Ai intampinat probleme?

Edited by breveten
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru ajutor!

Cutia avea 2 fire rupte. Le-am lipit si acum functioneaza si in modul M/S. Doar ca acum am capatat alta problema la cutie. Cand opresc masina imi apare o eroare ca masina trebuie sa fie in Parking cand opresc motorul. Masina si cutia functioneaza perfect, doar ca am eroarea asta si trebuie sa astept vreo 3 secunde sa ma lase sa scot cheia. Mi-a spus cineva pe forum ca am deranjat cablul / senzorul de la interlock. Stie cineva cum pot sa scap de problema?

 

 

Se schimba greu? Ai intampinat probleme?

Greu cu demontatul planetarei. Trebuie fĂŁcutĂŁ o presĂŁ apoi lovit ĂŽn capul planetarei.

Link to comment
Share on other sites

Tu le ai montat pe fata? Ca eu le am ridicat acum de la autokarma si scrie pe ele ca sunt pentru fata Audi si VW.

 

Greu cu demontatul planetarei. Trebuie fĂŁcutĂŁ o presĂŁ apoi lovit ĂŽn capul planetarei.

A minute ago

Tu le ai montat pe fata? Ca eu le am ridicat acum de la autokarma si scrie pe ele ca sunt pentru fata Audi si VW.

Link to comment
Share on other sites

Sunt de pe fațĂŁ pentru Audi și VW. La BMW aceleași sunt pe spate. Acum ĂŽmi taie gazul pe la 2000 de ture preț de 50ms, se simte o ușoarĂŁ pierdere de putere. Trebuie sĂŁ schimb și senzorii deoarece au fost tociți de vechiile inele iar acum e prea mare distanța dintre senzor și planetarĂŁ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.