Jump to content

F30 330d


gaghi22

Recommended Posts

Va salut din uk.

 

Am un F30 330d, sdrive, de aproape 2 ani, 330d pre-lci, euro6 cu pachet M Sport Plus.

Retrofit Shadow Edition.

 

Optiuni de baza:

Xenoane, Harman Kardon, Frane M sport blue, Nav pro (NBT), incalzire scaune cu suport lombar, geamuri fumurii spate, lumina ambientala, scaune spate rabatabile.

 

Extra:

Faruri BMW LED Shadow Edition

Stopuri LED Shadow Edition

Oglinzi electrice m3 style carbon cu ceva modificari semnalizare.

Scaune incalzite pe spate.

 

Plus:

Revizie la cutie (cu soft Alpina dupa), galeria de admisie curatata, EGR schimbat bmw recall, caseta de directie bmw recall, ceva codari de baza.

Am scapat de runflat-uri (Asymetric 2 - f bune pt zgomot dar fara grip pe vremea asta din uk, ca sa nu mai zic de comfort) si am pus Michelin Pilot Sport 4S. Am aproape 30k km in ele si mai duc 20k. Foarte multumit dar simt nevoia unui LSD.

Rulmenti fata schimbati (erau cam galagiosi dupa ce am schimbat discurile cu ceva aftermarket).

 

In urmatoarele 2-3 sapt planuiesc un refurb la jante (coroziunea vietii), vopsea: 2 stagii de polish apoi ceramica peste

Urmeaza: retrofit 6WB digital, HUD, Kafas2, NBT Evo2 cu display touch, interior M Performance alcantara (in special volanul).

Mi-as dori dar nu merci: LSD (Quaife), Ohlins R&T, ARBs, Stoptech fata, un stage 1-2: Wagner Evo2, turbo hibrid (garrett) etc.

 

Cu vremurile de prin uk am pus in calcul si varianta intoarcerii in tara.

Incep sa ma documentez in legatura cu aducerea masinii in ro, inmatriculare, schimbare volan pe stanga si tot asa.

A trecut cineva prin asta recent?

 

Enjoy:

 

POZE

 

VIDEO1

 

VIDEO2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poti sa detaliezi puțin pe tema softului la cutie?

Daca te referi la feeling, am simtit o imbunatatire in modul manual, in special cand faci Up-shift. Mult mai rapid. Pentru mine a contat foarte mult. Cutia, in general, raspunde mai bine si in manual si in auto. E doar un feeling de inceput. Dupa ceva timp te obisnuiesti. Dar am condus recent un f31 din 2019 330d si am crezut ca e ceva neinregula. La modul, apasai pedala la fund si dupa 1-2 secunde pleca masina. In modul sport+ cu cutia in manual cu plecare din 2500 rpm, up-shift si a durat o secunda sa schimbe. Mi-am amintit imediat cum e fara alpina :)

Daca te referi strict la instalarea softului, nu pot sa te ajut dar sunt sigur ca gasesti omuleti prin ro sa te ajute (chiar si prin codare remote).

Edited by gaghi22
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.