Jump to content

Inlocuire far de pe masina cu volan pe dreapta . e92


Recommended Posts

A mai schimbat cineva farul la bmw e92 cu unul de pe masina cu volan pe dreapta , trebuie schimbata lupa ? Sau se poate regla?

 

N-ai ce sa-i reglezi si nu lupa trebuie schimbata. Este un element din tabla sub forma unui perete in interiorul modulului care se misca sus-jos atunci cand ai low beam sau high-beam. Pe LB, default, acel shutter obtureaza lumina din zona inferioara a modulului si in acelasi timp formeaza si cut-off line-ul luminii, faptul ca in fata masinii ai o distanta mai mica iluminata, dar mai mare in dreapta a.i. sa ilumineze mai bine trotuarul si sa poti vedea pietonii. Asta daca vbm de o masina cu volan pe stanga, RH Traffic. Pt LH traffic sau volan pe dreapta, acest shutter este evident in oglinda fata de RH, aici e si problema. Din aceasta cauza vei orbi ceilalti participanti la trafic care merg din sens opus si decizi sa conduci o astfel de masina pe drumuri cu RH traffic. Ma gandesc ca ai bi-xenon daca ai zis de lupa. Daca ai refelector cu bec halogen atunci aici cam tebuie schimbat farul cu totul. Cut-Off Line-ul se face din fatetele de pe reflector. Chiar si la modulele bi-xenon sau bi-halogen, cam greu sa schimbi acel shutter fiind destul de greu de intervenit in acele module. Sunt metalice, capsate elementele, plus ca acel element obturator este si actionat electric de un motoras. Cam in toate cazurile cel mai degraba ai nevoie de faruri de RH traffic.

Link to comment
Share on other sites

Salut! nu stiu daca ai rezolvat, dar daca intr-adevar vrei sa faci operatia acasa, ti-as recomanda sa cauti pe olx faruri sparte de bmw e92 , de pe o masina cu volanul pe stanga (doar geamul spart) si sa le schimbi cu cele de pe actuala masina, asa iesi probabil cel mai ieftin.

Din cate stiu eu, pe e92 s-a pus din fabrica singurul geam de protectie prins cu silicon, ceea ce inseamna ca acesta poate fi desprins sub actiunea caldurii(cuptor/feon industrial), nu ca pe e90/e91 unde acestea pot sa fie scoase doar prin taiere.

Altceva nu stiu ce ai putea sa le faci, dar daca gasesti astfel de faruri pana in 150-200 lei/buc, eu zic ca merita operatia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.