Jump to content

Probleme clima incalzide 118d e87


Recommended Posts

Salut! Am o problema cu setarea temperaturii la un bmw e87 118d din 2010. Problema este ca imi baga caldura doar daca setez temperatura la 28 grade Celsius daca dau pe 27,5 sau orice alta temperatura imi baga rece. Nu am probleme cu incalzirea se incalzeste repede doar ca imi merge doar daca o dau la maxim.. este foarte urat merg 2 minute si opresc ventilatia ca se face o caldura insuportabila si nici pe ventilatie mica nu pot sa reglez ca tot asa e merg o perioada si la fel trebuie sa opresc ca se face foarte cald in masina. Poate a mai patit cineva chestia asta si ma pute ti ajuta cu un sfat. Am tot cautat pe forum dar nu gasesc nimic in legatura cu problema asta. Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Cel putin un senzor de temperatura e in panoul de clima din bord. Acolo e si un ventilator.. care misca aerul pe langa termo-rezistenta.

Pentru inceput curata de praf acea zona, ideal demontand panoul, sau sufland aer cat poti de bine in panou..

(Daca il demontezi poti vedea si daca panoul are sau nu ventilator..)

 

Daca temperatura la care se incalzeste scade atunci aceea e solutia; curatarea, suflarea cu aer ocazional.

Dar ar putea fi senzorul defect si atunci trebuie gasit un panou sa afli valoarea rezistentei la panoul functional la aceiasi temperatura ambientala cel mai bine prin demontare.. comparand cu, cel demontat de pe panoul tau.. si cautat (probabil nu usor de gasit zilele astea..) o alta termorezistenta pt tine.. (aceasta ar putea avea un cod, o valoare trecuta pe ea, de cautat dupa acelasi cod..)

 

Nu stiu daca panourile pot fi inlocuite fara ceva codare, dar asta e abordarea prin verificare rezistenta termica..

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pune ulimile 7 caractere VIN sa ne uitam prin newtis.

 

Sau cauta singur dupa senzor de temperatura.

 

Eventual pune o poza a panoului.

Senzorul la E90 e in spatele unei mici grile din centru-jos al panoului.

 

Nu stiu unde altundeva ar mai putea fi.

Poate stiu altii.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

In poza din link:

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e87-118d-sha_201003/wiring-functional-info/body/heating-air-conditioning-functions/climate-control-temperature-control/ufClUrJ

cauta spre partea din stanga, capatul din dreapta schemei cum te uiti la ea, Modulul A11a - heating/Air Conditioning system.

Pe pinul 7, cablu verde la un capat, celalalt e maro/negru.. al Ventilation Temperature sensor.

Cred ca este bagat ca in poza, B62:

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e87-118d-sha_201003/RBqOymd

 

Succes.

 

Daca nu, uita-te si dupa ce modul de control are masina:

(copiate din linkul de mai jos - ihka70, ihka87, ihka87_2, ihka89, ihr_87)

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e87-118d-sha_201003/wiring-functional-info/body/heating-air-conditioning-functions/climate-control-temperature-control/25K67rA

 

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e87-118d-sha_201003/wiring-functional-info/body/heating-air-conditioning-functions/climate-control-temperature-control/

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat problema partial.. dupa curatarea ambilor senzori unul este in spatele grilei centrale de ventilatie si altul la pasager jos sub torpedou langa tubulatura de baga caldura la picioare.. acum imi baga caldura si daca dau la 25 de grade inainte doar la 28 mergea. Problema este ca daca dau pe 25 de grade nu baga caldura decat la sofer la picioare si sus la parbriz in fata nu baga caldura si in zona pasagerului la fel vine aer rece.. daca dau pe 28 vine caldura pe toate grilele. Si o chestie ce am observato pe partea pasagerului nu baga asa tare ventilatia ca pe cealalta parte.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.