Jump to content

ZGOMOT EVACUARE BMW E90 LCI


Marius97

Recommended Posts

Buna dimineata colegi, am si eu o mica problema cu al meu bmw e90 318d lci(fabricat in decembrie 2010)

Masina a fost cumparata de mine in iunie 2019 si merge excelent(bineinteles cu investitiile mele de 2000e pentru ca imi place preventia mai mult decat problema 🤣)

Totusi, de cand am cumparat-o si pana acum am intampinat la ea o problema careia nici nu i-am dat importanta prea mare dar nici nu vreau sa o las nerezolvata.

Cand ploua (torential) masina incepe sa aiba un zgomot foarte puternic in evacuare

Zgomot ce persista in toate treptele de viteza, indiferent de turatie. Acesta se opreste doar la 5 secunde dupa ce stationez masina sau daca trece ploaia(mentionez ca face asa doar pe ploaie torentiala - adica de cand am luat-o pana acum am auzit-o doar de 3 ori)

Zgomotul este foarte puternic.

Eu m-am gandit ca fostul propietar a dezactivat dpf-ul (carcasa este inca acolo, am verificat-o eu si nu pare sa fie gaurita) si ajunge apa pe undeva in el si filtrul interior(ce a mai ramas din el) de la apa s-ar "cimenta" temporar.

Daca s-a mai lovit cineva de o problema asemanatoare sa imi spuna.

La itp nu am avut probleme deci la norme totul este ok.

Planuiesc sa ma apuc curand de rezolvat aceasta problemuta, indiferent daca se rezolva prin schimbarea dpf-ului sau a altei piese.

 

Edit: aveti aici un video scurt cu problema, sper sa se inteleaga. La viteze mai mari zgomotul e mai puternic.

Edited by Marius97
Link to comment
Share on other sites

N are nici o legatura ploaia cu evacuarea, probabil sunt alte probleme..

 

Galerie fisurata,sistem neetans,prinderi rupte,turbina pe moarte,etc. Trebuie elevator si vazuta de un mecanic.

 

 

 

 

Ca asa, scriem doua luni aici.

Edited by Vlf
Link to comment
Share on other sites

Nici nu am zis ca ar fi o problema specifica evacuarii, doar ca acolo se aude rezultatul final. Pe la mecanici am tot dus-o si niciunul nu mi-a gasit problema inca.

Vreau totusi sa stiu care ar putea fi cauzele pentru a le verifica.

 

 

Trimis de pe al meu YAL-L21 folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Apare doar pe franare sau mers inapoi?

Salut, nu.

Apare pe ploaie torentiala dupa 10-15 minute. In clipul pus de mine era deja "pe duca" simptomul pentru ca deja se inseninase. Se aude mereu,dar intr-adevar cand sunt pe frana se aude mai pronuntat si cel mai tare se aude timp de 2-3 secunde dupa ce opresc masina, dupa care iar isi revine timp de cateva minute pana intra iar apa in ea :))

E foarte ciudat comportamentul si asa cum a spus si colegul de mai sus, cred ca pot fi multe cauze pentru asa comportament.

Nu ma deranjeaza asa tare pentru ca in ultimul an am avut maxim 2-3 ore aceasta problema(pe ploaie normala nu are aceasta problema)

 

 

Trimis de pe al meu YAL-L21 folosind Tapatalk

Edited by Marius97
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.