Jump to content

Probleme cutie automata e60


Slayer91

Recommended Posts

Salut, am un bmw e60 525d si acum cu statul in casa am observat sub masina o mica pata de ulei, am urcat-o pe elevator si am vazut ca scapa ulei pe la modulul din spatele cutiei, anul trecut am schimbat uleiul in cutie si era curat la mufa acolo, nu pierdea ulei deloc. stie cineva ce as putea sa fac? multumesc.

am pus si aici 2 poze

https://ibb.co/vkcZfvh

https://ibb.co/RSM0H41

Edited by Slayer91
Link to comment
Share on other sites

https://nemigaparts.com/cat_spares/etk/bmw/E60/Lim/NC51/24_1027/

in acesta poza ar fi piesa nr 1. din ce am vazut oare sa fie garnitura dusa si de asta sa scape ulei?

ca sa o schimb ar trebui sa dau uleiul jos?

 

Da, sunt 2 garnituri oring pe acea piesa, va trebui sa o schimbi, vine pe comanda cu tot cu plastic. Cred ca trebuie sa golesti uleiul, cel putin o parte din el, dar la fel de bine poti sa incerci sa scoti mufa si sa dai jos piesa, dar sa ai pregatit ulei nou daca va fi necesar sa completezi, asta in caz ca va curge.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Da, sunt 2 garnituri oring pe acea piesa, va trebui sa o schimbi, vine pe comanda cu tot cu plastic. Cred ca trebuie sa golesti uleiul, cel putin o parte din el, dar la fel de bine poti sa incerci sa scoti mufa si sa dai jos piesa, dar sa ai pregatit ulei nou daca va fi necesar sa completezi, asta in caz ca va curge.

 

Bafta.

 

 

multumesc de sfat, am dat o cautare si cica are o siguranta care trebuie trasa ca sa scoti acea piesa, deci va trebui dat jos uleiul si filtrul ca sa am acces la acea siguranta.

Link to comment
Share on other sites

multumesc de sfat, am dat o cautare si cica are o siguranta care trebuie trasa ca sa scoti acea piesa, deci va trebui dat jos uleiul si filtrul ca sa am acces la acea siguranta.

 

Salut, da, are o siguranta ina interior, un plastic alb care trebuie tras in jos, abia apoi poti sa scoti piesa, corect.

Din pacate locul e foarte ingust, te vei chinui putin cu scosul si bagatul piesei.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Salut, da, are o siguranta ina interior, un plastic alb care trebuie tras in jos, abia apoi poti sa scoti piesa, corect.

Din pacate locul e foarte ingust, te vei chinui putin cu scosul si bagatul piesei.

 

Bafta.

 

da, stiu ca nu este loc, dar voi da toba jos si o sa am mai mult loc.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut, da, are o siguranta ina interior, un plastic alb care trebuie tras in jos, abia apoi poti sa scoti piesa, corect.

Din pacate locul e foarte ingust, te vei chinui putin cu scosul si bagatul piesei.

 

Bafta.

 

 

aparent ai avut dreptate , nu pot scoate deloc piesa respectiva m-am chinuit o gramada si tot nu vrea sa iasa .

stie cineva ce as putea sa fac , sau cine a mai schimbat ? sa dau jos suportul de la cutie ? ar fi mai ok asa ? stau de 2 zile cu uleiul dat jos si cu mufa scoasa din acea piesa si nu o pot scoate deloc , nu am acces deloc . un sfat ar fi de ajutor . multumesc.

Edited by Slayer91
Link to comment
Share on other sites

aparent ai avut dreptate , nu pot scoate deloc piesa respectiva m-am chinuit o gramada si tot nu vrea sa iasa .

stie cineva ce as putea sa fac , sau cine a mai schimbat ? sa dau jos suportul de la cutie ? ar fi mai ok asa ? stau de 2 zile cu uleiul dat jos si cu mufa scoasa din acea piesa si nu o pot scoate deloc , nu am acces deloc . un sfat ar fi de ajutor . multumesc.

 

Salut,

Da, desfaci suportul de la cutie, o sprijini cu un cric si o lasi usor in jos, dupa aceasta vei avea loc sa scoti piesa.

 

Spor.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Da, desfaci suportul de la cutie, o sprijini cu un cric si o lasi usor in jos, dupa aceasta vei avea loc sa scoti piesa.

 

Spor.

 

 

ok asta ma duc sa fac, la cati nm sa strang inapoi suportul ?

 

edit : am gasit aici ceva ,dar nu stiu care e suportul.

Edited by Slayer91
Link to comment
Share on other sites

 

Salut, cred ca este Transmission cross member to rubber mounts 68nm pt e60 sau e61 si mai este transmission cross member to body. Vezi si tu ce suruburi sunt acolo, M12 sau M8. Strange cu simț de raspundere si este ok, nu este ceva critic.

 

Spor la treaba.

Link to comment
Share on other sites

sunt surube M8x22 acolo zice 19 NM , am strans cu 20NM si am reusit sa scot piesa intr-un final ,am schimbat-o , am bagat-o la loc , dar problema este ca nu imi intra mufa , adica imi intra putin si cand sa trag de colierul ala de plastic nu merge , nu vreau sa fortez sa rup ceva , ar trebui sa intre usor ? sau cand imping de mufa se infileteaza singura ?? Edited by Slayer91
Link to comment
Share on other sites

hai ca am reusit sa scot piesa intr-un final , am bagat-o la loc , dar problema este ca nu imi intra mufa , adica imi intra putin si cand sa trag de colierul ala de plastic nu merge , nu vreau sa fortez sa rup ceva , ar trebui sa intre usor ? sau cand imping de mufa se infileteaza singura ??

 

Vezi ca are ghidaje, prima oara te asiguri ca e pe pozitie, nu intra oricum, apoi faci parghie cu un levier si intre mufa si levier pui o bucatica de lemn sau material putin dur. Unge cele 2 oringuri cu spray cu silicon sau cu un strat subtire de vaselina, e normal sa intre mai greu putin, ele fiind noi. Odata ce este intrat la loc, clema alba culiseaza usor in sus pe pozitie.

 

Hai ca poți🤪

Edited by Ali
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca are ghidaje, prima oara te asiguri ca e pe pozitie, nu intra oricum, apoi faci parghie cu un levier si intre mufa si levier pui o bucatica de lemn sau material putin dur. Unge cele 2 oringuri cu spray cu silicon sau cu un strat subtire de vaselina, e normal sa intre mai greu putin, ele fiind noi.

 

Hai ca poți��

 

 

pai piesa cu oring am schimbat-o , zic de mufa aia cu colier , mufa care vine infiletata cea din exterior

uite asta https://ibb.co/RSM0H41 , nu o pot infileta .

Edited by Slayer91
Link to comment
Share on other sites

pai piesa cu oring am schimbat-o , zic de mufa aia cu colier , mufa care vine infiletata cea din exterior

 

La fel, are o cheie, nu intra decat intr o pozitie, dupa ce ai impins putin de ea rotesti de inelul de pe ea si intra la loc. Asta daca mai tin eu minte bine.....

Link to comment
Share on other sites

pai da , rotesc dar nu merge si nu vreau sa o fortez sa rup ceva

 

Are cheița, verifica sa fie centrata si apoi ce mai este important este sa vina drept pe mufa nu dintr o parte, cred ca de aceea nu intra la tine.

Link to comment
Share on other sites

Are cheița, verifica sa fie centrata si apoi ce mai este important este sa vina drept pe mufa nu dintr o parte, cred ca de aceea nu intra la tine.

 

 

da , cred ca nu era perfect pe pozitie de asta nu se invartea . Pana la urma am reusit , a intrat chiar usor . Maine bag ulei si revin sa va zic ce am rezolvat . multumesc frumos de sfaturi.

Edited by Slayer91
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am pus ulei , totul a iesit bine , nu mai curge deloc ulei este uscat complet pe langa mufa si pe mufa. Am mers cu masina 1 luna de zile si totul este ok, am vrut sa fiu sigur ca totul este ok, de asta am revenit mai tarziu cu un comentariu, va multumesc frumos de sfaturi .

Inca ceva , cine isi schimba uleiul la cutie sa schimbe si acea piesa care este vreo 60 de lei , ca sa nu pateasca ca mine !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut băieți, dețin e60 525d automat, de la un timp am o problema, cnd ajunge în treapta 2-1 și ma opresc pe loc, mașina nu debraiaza rămâne tot în Viteza, gen trebuie sa o pun pe parcare sa își revină,aveti ideie? Sa fie convertizorul. Masina are stage 1,nu știu dacă are și cutia soft, așa am cumpărato

Edited by Crystyw
Link to comment
Share on other sites

Am mai avut nu este prima, poate nu ma exprim eu cum trebuie sa înțelegeți. Bun, mașina cnd este în drive și pui piciorul pe frână se oprește ok? La mine când ma opresc cu piciorul apăsat pe frână ea tot dă să plece ținând piciorul pe frână apăsat, înțelegeți ce vreau sa zic? Ma opresc la un semafor și cu piciorul pe frână, ea tot dă să plece ca și cum ar fi piciorul luat de pe frână🤦‍♂️

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.