Jump to content

Retrofit ACC pe X5 F15


Recommended Posts

Salutare,

 

Mi-ar fi placut sa am Active Cruise Control, asa ca am studiat un pic subiectul si se pare ca este fezabil (nu zic "posibil", pentru ca orice este posibil cu banii, efortul si timpul aferente).

 

Am gasit aici https://translate.go...479040672259%2F cam tot ce ar fi de cumparat si de facut. Intrebarea e: recomandati vreun loc in Romania unde sa ma pot duce linistit pentru aceasta operatiune? Ideal ar fi sa achizitionez piesele (SH) tot prin ei, pentru maxim de comoditate, asta pentru ca desi imi place mult DIY-ul in ceea ce priveste masinile, stau foarte prost cu timpul in ultima vreme.

 

Multumesc.

cheers.gif

 

6741d71s-960.jpg

Edited by alexrosiu
Link to comment
Share on other sites

Si unde folosesti ACC-ul?

 

Cum spuneam aici, unul din motivele pentru care am luat X5-ul a fost tractarea Hondei de curse. Cand merg la un circuit mai indepartat, precum Transilvania Motor Ring (Tg. Mures) sau Hungaroring (Budapesta), merg mult pe autostrada cu viteza constanta, impreuna cu cel putin un camarad de curse care, la randul lui, tracteaza o alta masina. Mi-ar fi foarte confortabil sa setez ACC-ul sa il urmareasca (fiind atent sa nu adorm la volan :)).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Daca ai lane assist si caseta directie electrica, ia in calcul si jam assist, doar cu schimbarea volanului si codare.

Pentru ACC, piesele din poza si codare este tot ce ai nevoie. Posibil sa le gasesti pe o masina la dezmembrari cu aceasta dotare "5AT Driving Assistant Plus" (cauti dupa senzorul din bara).

Pentru retrofit cauta-l pe colegul @neo_anderson poate te ajuta el sau te indruma catre cineva.

Bafta!

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

pt jam assist se schimba volanul pt ca mai are un fir in volan, practic cel care iti detecteaza prezenta mainii pe volan , urmareste cum fct exact pe net , pe mine nu ma incanta ..practic trebuie sa atingi volanul destul de des altfel se deconecteaza sistemul , nu0mi pare chiar o optiune top notch , acc da , practiv esti mult mai relaxat chiar si in trafic aglomerat , eu folosesc mereu optiunea si in oras , desi multi spun ca e inutila .. Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Mi-ar fi placut sa am Active Cruise Control, asa ca am studiat un pic subiectul si se pare ca este fezabil (nu zic "posibil", pentru ca orice este posibil cu banii, efortul si timpul aferente).

 

Am gasit aici https://translate.go...479040672259%2F cam tot ce ar fi de cumparat si de facut. Intrebarea e: recomandati vreun loc in Romania unde sa ma pot duce linistit pentru aceasta operatiune?

userul @neo andersson

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.