Jump to content

Achizitie jante


marius9648

Recommended Posts

Salut. Planuiesc sa schimb jantele de pe f30-ul meu 320ed si as dori niste sfaturi. Acum le are pe cele originale de 16 (da, stiu ca e limitat doar la acelea, dar din ce am inteles n-ar trebui sa fie probleme tehnice, doar emisii putin mai mari). Vreau sa ii iau unele de 17 pentru vara (modelul 395) si pe astea de 16 sa le las pentru iarna si pentru cand trebuie sa iau itp-ul. Acum intrebarea mea, avand in vedere ca as dori sa le achizitionez sh, cum imi dau seama daca jantele sunt in stare buna si originale? Dupa ce ar trebuie sa ma uit? Eu ma uitam la acest anunt: https://www.olx.ro/oferta/jante-bmw-originale-style-395-17-inch-2-latimi-IDceCx1.html. Le pot duce cumva la vreo vulcanizare sa isi dea seama daca sunt ok, in conditiile in care n-as avea anvelope pentru ele? (scz pt intrebarea asta, dar chiar nu prea ma pricep :D) Edited by marius9648
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Poti pune si jante de 18 sau 19 fara probleme cu ITP pt ca pe acea masina se pot pune de la 16 la 19 inch.

Conditia este sa pui si dimensiunea de anvelope omologata pt jantele respective

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca teoretic se pot pune fara nicio problema, dar din pacate la mine pe stalp sunt specificate doar cele de 16. :( Am zis sa iau de 17 pt ca imi par cele mai optime pentru drumurile de la noi, si nici nu arata rau. :D

Ciudat, eu am pe stalp dimensiuni de la 16 la 20.

Link to comment
Share on other sites

Poti pune si jante de 18 sau 19 fara probleme cu ITP pt ca pe acea masina se pot pune de la 16 la 19 inch.

Conditia este sa pui si dimensiunea de anvelope omologata pt jantele respective

 

Nu poti - modelele ED sunt omologate doar cu jante de 16 si se mentioneaza ca poti sa pui alte jante, dar se modifica emisiile. Unii mai reusesc sa dea spaga la rar sa le treaca in carte, dar in mod normal n-ai voie sa pui decat de 16.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca in talon ai trecute si dimensiunea jantelor (la mine nu apare) insa nu cred ca daca ai jante de 17 OEM pe un serie 3 va sta vreun politist sĂŁ verifice datele de omologare. Daca ai fi pus ceva atipic sau cine Âştie ce ciudatenie jante...era alta poveste.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.