Jump to content

Inlocuire ecran mic cu ecran mare sau navi business cu pro


Recommended Posts

Salut

 

Am un seria 1 cu acest VIN: WBAUD91090P379321

 

Am navigatie business cu ecran mic. Cred ca am si ceea ce se numeste functie internet. Am observant ca am Music interface for Smartphone (am conectat un telefon HTC pe Bluetooth si am redat muzica de pe youtube prin boxele masinii). Am vazut ca am usb sub cotiera.

 

As vrea sa schimb navigatia mea cu una profesionala cu ecran mare de pe un BMW seria 1 cu acest vin WBAUD91030PA60399. Am inteles ca aceasta nu are USB si nu ar avea functia de internet (desi pe mdecoder imi spune ca ar avea S614 Internet preparation). Ar avea in plus PDC Rear.

 

Daca fac schimbul acesta, pot activa la mine PDC, Video in Motion si sa imi pastrez "functia de internet", smart phone connectivity si USB? Ar merita sa fac schimbul? Nu as pierde ceva functii?

 

Sau as putea sa pun doar ecranul de la cea profi la mine? Eventual un coleg din Timisoara care se pricepe daca ar putea sa imi dea un PM pentru contact?

 

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Functiile se pastreaza de la masina ta. Se pare ca vorbesti despre ceva unitati din generatia CIC . 614 nu te mai ajuta la nimic - serviciile BMW prin internet nu functioneaza la Cic. Oricum ai nevoie sa codezi dupa instalare . Mergi la cineva care se pricepe pt montaj, codari si retrofituri (camera de mers inapoi) .

Oricum, parerea mea e ca strici banii degeaba pe o unitate arhaica care nu face mai nimic - nici macar video de usb. Nu ai nici Combox. Pune o unitate cu Android 9-10 si iesi mai ieftin decat un Cic mare si camera si e la o suta de ani lumina peste CIC-ul ala.

 

Unitatea cu Android vine in completarea unitatii originale , nu o inlocuieste .Doar ecranul se schimba (care are inclus si unitatea android) - ecran care are oricum o rezolutie superioara .

Edited by seaman
Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Mulțumesc de rĂŁspuns. Am uitat sĂŁ precizez cĂŁ nu ar fi nici un cost decât codarea pe ambele mașini dupĂŁ ĂŽnlocuire. Strict schimb la schimb. M-am uitat de cele cu android, dar la cea care mĂŁ uitam eu era cam 2000 de lei: octa core, 64 rom, 4 GB ram. Mulțumesc ĂŽncĂŁ o datĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai pt ce. Cam 370 -390 euro e o unitate cu Android pe Aliexpress cu livrare din Europa. Consulta-te cu cine iti face montajul si codarea, ca o sa ai nevoie de Combox pt anumite functii . Camera de marsarier originala o sa te coste cat nu merita. Sunt deastui baieti la Timisoara care fac retrofituri .
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc de sfaturi. Am numĂŁrul unui coleg de pe forum care face retrofit ĂŽn Timișoara. Am sĂŁ ĂŽl ĂŽntreb. Clar e mai ok o unitate android, e mult mai actualĂŁ. O sĂŁ mĂŁ orientez atunci ĂŽn timp ĂŽn direcția asta.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.