Jump to content

Sfat cumparare f30


Andrei2288

Recommended Posts

Salut, de ceva timp ma uit sa cumpar un f30

 

Ce parere aveti de https://www.olx.ro/oferta/bmw-320-f30-sport-IDcUNTO.html

 

Propietarul il are de 2 ani aproape, a fost adusa din germania personal de catre el, are niste zgarieturi pe bara fata partea stanga, probabil de la o bordura, o sa o fac eu, inainte de cumparare am sa duc masina la reprezentata sa o verific.

Niste lucruri pe care ar trebui sa le stiu inainte sa o verific? Este diferenta mare intre modeul facelift si pre-facelift pe partea de fiabilitate?

Credeti ca as putea gasii ceva mai bun Intr un pret asemanator? Imi puteti recomanda alte variante de f30 pana in 15000-16000?

 

Credeti ce ar mai fi vreo dotare necesara fara de care “nu poti traii” pe care acest bmw nu o are? Pe viitor planuiesc sa i schimb navigatia cu una mare si eventual un volan M.

Edited by Andrei2288
Link to comment
Share on other sites

In anunt nu scrie ca e an 2016? ca daca nu ma insel, 2016, ar trebui sa fie LCI. De asemenea, nici optiunile nu prea sunt pe asta, mai putine decat are asta e cam greu de gasit. Senzori de parcare, scaune piele si cam atat.

 

De asemenea, vad ca scrie Efficient Dynamics, dar nu mi-e clar daca se refera ca scrie in bord asta sau e modelul ED, pentru ca daca e modelul ED, cel de 163 CP, vad o problema la faptul ca rotile sunt de 18

Link to comment
Share on other sites

Este faceliftul,2016 fabricatie insa intrebam daca e diferenta mare deoarece ma bate gandu sa iau un non facelift cu mai multe optiuni. Nu este ED, am vorbit cu propietarul

 

Salut, de ceva timp ma uit sa cumpar un f30

 

Ce parere aveti de https://www.olx.ro/oferta/bmw-320-f30-sport-IDcUNTO.html

 

Propietarul il are de 2 ani aproape, a fost adusa din germania personal de catre el, are niste zgarieturi pe bara fata partea stanga, probabil de la o bordura, o sa o fac eu, inainte de cumparare am sa duc masina la reprezentata sa o verific.

Niste lucruri pe care ar trebui sa le stiu inainte sa o verific? Este diferenta mare intre modeul facelift si pre-facelift pe partea de fiabilitate(acesta este modelul facelift euro 6 insa intreb deoarece ma bate gandu sa iau un non facelift cu mai multe dotari)?

Credeti ca as putea gasii ceva mai bun Intr un pret asemanator? Imi puteti recomanda alte variante de f30 pana in 15000-16000?

 

Credeti ce ar mai fi vreo dotare necesara fara de care “nu poti traii” pe care acest bmw nu o are? Pe viitor planuiesc sa i schimb navigatia cu una mare si eventual un volan M.

Edited by Andrei2288
Link to comment
Share on other sites

Ala nu e facelift. Cred ca cel mai simplu, iti dai seama dupa faruri (facelift are led) pre-facelift are Xenon si cod motor, N47 pre si B47 facelift la 320d

Din cate mi a zis propietarul are cod motor b47 si pe spate are led uri, din cate stiu exista si facelifturi cu xenoane pe fata insa pe spate obligatoriu trebuie sa aiba leduri daca este facelift

Link to comment
Share on other sites

Wikipedia .. eu n-am vazut Xenon pe Facelift..

 

B47 engine replaces the N47 engine for the 4-cylinder diesel models.

ActiveHybrid 3 model discontinued

330e iPerformance plug-in hybrid model added[59]

Revised headlights and tail-lights, with LED replacing Xenon for the headlights[60][61]

Revised shock absorbers and front suspension mounts[62]

Revised electronic stability control (called "DSC" by BMW)[63]

Rev-matching (called "engine speed adaption" by BMW) for manual transmissions[64]

GPS-based gear selection (called "ConnectedShift" by BMW) for automatic transmissions[64

 

Seria de sasiu ti-a dat-o?

Edited by Luciosu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din cate mi a zis propietarul are cod motor b47 si pe spate are led uri, din cate stiu exista si facelifturi cu xenoane pe fata insa pe spate obligatoriu trebuie sa aiba leduri daca este facelift

 

Masina nu este facelift clar, stopurile la LCI sunt diferite, iar la interior la suportul de pahare la LCI este diferit si nu are acea tavita.

post-69910-0-28385100-1589355233_thumb.jpg

Edited by bogdand20
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Daca are B47 e un plus pentru ca nu e N47.

 

Nu inteleg de ce cumparatorul intreaba pe forum daca EL are nevoie de accesorii fara de care nu poate trai.

Eu cred ca daca cauti o masina pentru tine NU trebuie sa intrebi pe altii despre accesorii.. tu stii EXACT ce cauti, adica sa te gandesti daca se merita sa "tragi" pentru un accesoriu obligatoriu decat pentru un motor mai fiabil. La mine motorul castiga intotdeauna.

 

(Xenon vs LED (serios?) Asta e un accesoriu fara de care nu poate trai!? :frantics: )

 

F30 e o masina super OK, mai ales daca are motorul mai nou care a fost pus pe toate G-urile. Vor fi destui care sa te invidieze ca foarte probabil ai un motor mult mai fiabil.

 

Mergi la un test, cat se poate de amanuntit si aia e.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ca sa iti raspund la intrebare, da..este LED pentru mine, daca circul noaptea, este un accesoriu important. Dar si mai bine ar fi de citit atent. Ce ma refeream este ca nu poti avea incredere intr-o persoana care spune minte cand vinde masina. Pe scurt nu e facelift, deci nici B47 nu
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

N-as lua masina aia pentru simplul fapt ca vanzatorul e un mincinos si un samsar.

E plin de perle anuntul, masina nu are cum fizic sa fie fabricatie 2016, nici macar ultimele luni din 2015, nu are LED, sigur nu are amortizoare adaptive cum zice el ca "se modifica duritatea suspensiei", nu are sistem audio HiFi, nu are navigatie mare.

Urmatoarea. :) De ce nu te uiti si la benzinare?

Edited by PM ME DOG PICS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am inteles, deci nu este modeul facelift iar vanzatorul minte

 

https://www.olx.ro/oferta/bmw-320xd-facelift-IDdv7Ph.html

Am mai gasit unul care este xdrive

Pot sa apara probleme in timp din cauza xdrive ului, este stricacios? Propietateul de la masina asta cu xdrive mi a spus ca o are de un an tot adusa din germania iar pretul fiind unu bun ma gandesc sa nu aibe vreo problema la xdrive sau alte componente, a zis ca accepta test la reprezentanta fara probleme, masina are 230k km, ce parere aveti de ea?

Seria sasiu WBA8C91030K651251

Edited by Andrei2288
Link to comment
Share on other sites

Nu e bun link-ul, la o cautare pe google dupa seria de sasiu iese anuntul asta, banuiesc ca despre el e vorba: https://www.olx.ro/oferta/bmw-320xd-facelift-IDdv7Ph.html

Nu stiu ce sa iti zic in legatura cu masina, dar serios ca mi-e greata de anunturile astea de samsari. Ce naiba inseamna "Stopuri Fibra Optica inclusiv Semnalizare"?

"Transmisie Automata Smg"?

Altul cu suspensie adaptiva "Suspensie pe 5 Nivele" desi nu are asa ceva masina

Si doar ca o mica observatie: MDecoder zice ca masina a avut tapiterie textila din fabrica. Deci ori greseste el ori au fost schimbate scaunele.

Concluzia: alt samsar. Next. :)

 

Aa, si masina nu e "Sport Line din fabrica", e Advantage din fabrica. :) Samsar.

Edited by PM ME DOG PICS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa iti raspund la intrebare, da..este LED pentru mine, daca circul noaptea, este un accesoriu important.

 

Ca o paranteza, led-urile simple (adica nu adaptive) de la F30 lumineaza mai prost decat xenonul. Just saying..

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa iti raspund la intrebare, da..este LED pentru mine, daca circul noaptea, este un accesoriu important. Dar si mai bine ar fi de citit atent. Ce ma refeream este ca nu poti avea incredere intr-o persoana care spune minte cand vinde masina. Pe scurt nu e facelift, deci nici B47 nu

Eu am raspuns mai aproape de necesitatile omului si cat se poate aproape de realitatea prezentata de el.

 

Nu incurajez nici necesitatile mele..

 

Nu am avut a face cu samsarii de pe olx si nu pot (nu dau timpul meu) face nici investigatiile minore fata de falsurile date de altii..

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.