Jump to content

anvelope cumparate gresit


florea2

Recommended Posts

salut, am cumparat un set de anvelope Continental eco6 dim 215/65/17 in conditiile in care vechile anvelope erau 205/65/17. Nu am verificat daca dimensiunile celor noi sunt notate pe stalpul masinii decat dupa montare..

 

cei de la service-ul care au montat..mi-au spus ulterior ca diferenta aceasta poate strica cutia de transfer. Cel mai porbabil au dreptate si o sa imi asum prostia insa va rog pe cei care stiti sa imi spuneti o a doua parere :)

 

multumesc mult !

Link to comment
Share on other sites

Daca au aceasi dimensiune toate 4, nu ar trebui sa fie o problema deoarece nu exista diferenta de rotatie intre punti. Ar putea fi o problema la ITP daca nu este omologata aceasta dimensiune.

 

Ai dreptate . Nu stiu de ce aveam impresia ca a schimbat doar doua roti .

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

off topic:

 

"am cumparat un set de anvelope Continental eco6 dim 215/65/17 in conditiile in care vechile anvelope erau 205/65/17"

tu dimensiunile astea le ai pt x3 ? (sunt recomandate de producator?)...205...65...personal mi se par mici !

on-topic:

incearca un retur sau un schimb.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

off topic:

 

"am cumparat un set de anvelope Continental eco6 dim 215/65/17 in conditiile in care vechile anvelope erau 205/65/17"

tu dimensiunile astea le ai pt x3 ? (sunt recomandate de producator?)...205...65...personal mi se par mici !

on-topic:

incearca un retur sau un schimb.

da, 205/65/17 sunt pe stalp trecute. incerc si un schimb insa odata puse pe jante...

Link to comment
Share on other sites

Da, RAR/ITP si un eventual politist vigilent la in control de rutina.

 

Oricum, de doua ori am fost trimis la rar pt ca am uitat de itp si m-a prins politia, plus de alte 5 ori am facut ITP-ul la diferite masini si nimeni nu s-a uitat la rotile mele

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Da, RAR/ITP si un eventual politist vigilent la in control de rutina.

 

 

Curiozitate: la controlul de rutina cum stie politistul ce anvelope ai trecute in carte? au acces la baza de date RAR? el iti cere permis, talon, asigurare, pe niciuna nu e trecuta dimensiunea anvelopelor.

 

4 ani am umblat cu E46-le cu 215/35-18 toate 4, in loc de 225-40-18 fata si 255-35 spate(dimensiune de vara, era specificat in carte), sau alte dimensiun pe 17, 16 trecute in carte si niciodata nu m-a oprit politia sa ma intrebe de anvelope, desi era o masina ce sarea in ochi. la ITP mergeam in noiembrie cu 225-40-18 de iarna, toate 4 si nu ziceau nimic.

 

Cat despre topic, eu le-as lasa asa, daca cele de iarna sunt trecute in carte, le pui pe respectivele la ITP si voila.

Edited by VladE46
Link to comment
Share on other sites

Vlad,

 

Ma gqndeam ca intr-o situatie extrema, in care un politist ar vrea sa caute nod in papura, ar putea sa te hartuiasca si sa reuseasca sa isi dea seama ca anvelopele nu sunt cele corecte.

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca dimensiunea anvelopelor acceptate pe masina ta sunt trecute pe certificat. Eu am dat de un politist zelos care mi-a verificat dimensiunile de pe stalp, dimensiunile din certificat, s-a uitat la roti. Apoi mi-a verificat trusa de urgenta (bandaje) sa nu fie expirata.....nu aveam nimic in neregula, dar omul era chitit sa ma arda :p Ca sa nu ai griji, respecta indicatiile producatorului si in felul asta nu ai nici probleme legale si nici tehnice ;) SPor :)
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vlad,

 

Ma gqndeam ca intr-o situatie extrema, in care un politist ar vrea sa caute nod in papura, ar putea sa te hartuiasca si sa reuseasca sa isi dea seama ca anvelopele nu sunt cele corecte.

 

 

 

Stiu ca dimensiunea anvelopelor acceptate pe masina ta sunt trecute pe certificat. Eu am dat de un politist zelos care mi-a verificat dimensiunile de pe stalp, dimensiunile din certificat, s-a uitat la roti. Apoi mi-a verificat trusa de urgenta (bandaje) sa nu fie expirata.....nu aveam nimic in neregula, dar omul era chitit sa ma arda :p Ca sa nu ai griji, respecta indicatiile producatorului si in felul asta nu ai nici probleme legale si nici tehnice ;) SPor :)

 

 

E clar ca daca vrea sa te arda cu ceva, cauta nod in papura(trusa, extinctor etc), dar marimile de pe stalp sunt sau nu relevante, in contextul in care multe masini nu le mai au trecute/sunt acoperite/incomplete. Nu e ceva oficial, sunt recomandari date de producator.

 

@six in line, certificat de inmatriculare = talon, dar nu sunt trecute acolo, doar in carte :))

Edited by VladE46
Link to comment
Share on other sites

Da, nu sunt trecute dimensiunile in talon. Doar in carte.

 

Si de obicei politia face filtre cu o masina RAR pt genul asta de actiuni.

 

E clar ca daca vrea sa te arda, gaseste ceva pana la urma. Am inteles ca nici ledurile la numar (puse dupa) nu sunt permise.

Link to comment
Share on other sites

multumesc tuturor pentru raspunsuri. e clar ca trebuie sa luam anvelope conform legii si specificatiilor date de producatorul masinii.

 

Eu am fost practic gascan, am cautat anvelope de vara care sa imi intre pe jantele de 7 1/2 inch. Cum 205 nu am gasit ca am avut o fixatie pe Continental...225 nu intra...am luat 215 fara sa mai verific si datele de pe stalpul masinii.

 

vorbeam cu cineva de la BMW ieri si imi spunea ca pentru x-drive anvelopa trebuie sa fie cu steluta pe ea. Adica si incazul in care respecta dimensiunuile de pe stalp dar nu are steluta..nu e ok.

 

Mai pretentioasa decat o femeie marca asata :)

 

spor !

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.