Jump to content

Sfat cumparare BMW 320d f30 2014 184 cp.


RduVlad

Recommended Posts

Salut baieti, zilele astea imi voi cumpara o masina si am ramas la alegere intre un Audi A4 2014 2,0 tdi 177 cp si un 320d 2014 184 cp. Mintea-mi zice sa iau Audiul deoarece e mai bine dotat ca bmw-ul(are Distronic , colision assistant si ala de schimba faza lunga) dar in inima mea mereu am avut 320-ul de cand am inceput sa caut masina. Ce vreau sa va intreb este daca cumpar BMW-ul (nu are asistent de faza lunga ) pot sa-i pun ulterior o astfel de dotare ? Si la fel si cu lumina ambientala care e o chestie care mi-ar placea sa o am mult pe masina, se poate pune aftermarket dupa ce cumpar masina ? Apreciez orice raspuns legat de chestiile astea pt ca ma grabesc destul de tare sa cumpar una dt cele 2 masini.
Link to comment
Share on other sites

Sunt masini diferite, nu as alege in functie de dotari.

Cauta printre prieteni, cine are ceva de genul sa te plimbe.

Audi e mai comfortabil, silentios, si ca suspensie si motor.

Bmw e mai sportiv, rigid, motor mai zgomotos dar care trage mai bine din ture joase si merge liniar.

 

Cat timp au xenon, amandoua arata bine. Restul tu stii ce e important pentru tine, dar nu as sta intr-un asistent de faza lunga.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Poti sa faci orice retrofit, dar costa destul de mult .

Cel putin pentru asistent la faza lunga ai nevoie de piese originale si montare/coding facuta de cineva care se pricepe. Gasesti ceva informatii aici :

https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1252786

Pentru lumina ambientala iesi ceva mai ieftin - se gasesc multe kit-uri aftermarket pe care poti sa le instalezi singur . Daca nu ai instalatia originala, or sa functioneze de la iluminarea butoanelor de deschidere a ferestrelor. Gasesti pe youtube multe tutoriale de instalare. Avantajul e ca o sa-ti ofere o lumina mult mai puternica decat instalatiile originale ale bmw, dezavantaj ca nu o sa le poti seta din idrive ci doar din butonul de reglare a intensitatii luminii bordului .

Link to comment
Share on other sites

M-am decis ca iau BMW-ul , pur si simplu imi place mai mult nu pot sa descriu de ce . Mi-a placut BMW de cand am condus o serie 5 acum cativa ani. Am vazut ca ala de faza lunga e scump intr-adevar si nu e necesar. Lumina ambientala nu are si o sa-i pun sigur, dar mai am o intrebare legat de camera video pt marsarier, masina are senzori fata spate si navigatie business . Pot sa-i pun si o camera de marsarier sau si acolo e de schimbat sistemul de infotaiment ?
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti, zilele astea imi voi cumpara o masina si am ramas la alegere intre un Audi A4 2014 2,0 tdi 177 cp si un 320d 2014 184 cp. Mintea-mi zice sa iau Audiul deoarece e mai bine dotat ca bmw-ul(are Distronic , colision assistant si ala de schimba faza lunga) dar in inima mea mereu am avut 320-ul de cand am inceput sa caut masina. Ce vreau sa va intreb este daca cumpar BMW-ul (nu are asistent de faza lunga ) pot sa-i pun ulterior o astfel de dotare ? Si la fel si cu lumina ambientala care e o chestie care mi-ar placea sa o am mult pe masina, se poate pune aftermarket dupa ce cumpar masina ? Apreciez orice raspuns legat de chestiile astea pt ca ma grabesc destul de tare sa cumpar una dt cele 2 masini.

salut, iti pot spune ca eu am asistenta pentru faza lunga si inca nu i-am gasit utilitatea. Mergi mult noaptea ?

Link to comment
Share on other sites

salut, iti pot spune ca eu am asistenta pentru faza lunga si inca nu i-am gasit utilitatea. Mergi mult noaptea ?

Neah, mi-am dat seama ca e doar o fita. Mai degraba vroiam sa vorbesc despre dotari ce pot fi adaugate dupa cumparare , ma intereseaza serviceuri sau oameni care se ocupa cu asta.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa faci orice retrofit, dar costa destul de mult .

Cel putin pentru asistent la faza lunga ai nevoie de piese originale si montare/coding facuta de cineva care se pricepe. Gasesti ceva informatii aici :

https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1252786

Pentru lumina ambientala iesi ceva mai ieftin - se gasesc multe kit-uri aftermarket pe care poti sa le instalezi singur . Daca nu ai instalatia originala, or sa functioneze de la iluminarea butoanelor de deschidere a ferestrelor. Gasesti pe youtube multe tutoriale de instalare. Avantajul e ca o sa-ti ofere o lumina mult mai puternica decat instalatiile originale ale bmw, dezavantaj ca nu o sa le poti seta din idrive ci doar din butonul de reglare a intensitatii luminii bordului .

Imi poti da te rog nume concrete de persoane sau ateliere unde pot face lucruri de genul ? Vreau sa adaug niste lucruri pe masina imediat dupa ce o cumpar zilele astea.

Link to comment
Share on other sites

salut, iti pot spune ca eu am asistenta pentru faza lunga si inca nu i-am gasit utilitatea. Mergi mult noaptea ?

 

la fel, o folosesc foarte rar si cateodata te mai si atentioneaza participantii la trafic ca ii orbeste. Prefer sa opresc eu faza lunga ca sa fiu sigur ca nu deranjez pe nimeni.

Lumina ambientala stock e o gluma la seria 3 - poate sunt eu mai chior dar fata de un Mercedes e diferenta de la cer la pamant. Nu o vad insa ca pe o chestie serioasa de care sa tii musai seama cand cumperi o masina.

Link to comment
Share on other sites

O sa fii dezamagit, la BMW nu poti sa faci multe, si ce poti sa faci, e scump.

As investi maxim in jante, volan si un sistem de sunet decent.

Eventual NBT, daca ai ecranul mic.

 

Restul, dpmdv, sunt lucruri pe care si daca le ai, uiti de ele.

Camera pentru marsarier presupune si un modul, modul care e vreo 300 euro, chiar si aftermarket. Aduni camera, cablaj, montaj si vezi daca merita.

Faza lunga automata nu e atat de utila pe xenon, daca o ai, e bine, daca nu, nu as sta sa o montez. Xenonul nu permite atat de multa flexibilitate ca LED-ul si nici senzorul ala nu e cine stie ce.

Edited by paul_e88
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am E60 si am fĂŁcut retrofit la FLA ( asistent faza lunga) in 2017, de atunci recomand la toatĂŁ lumea sa si facĂŁ acest retrofit, si pe E uri si pe F uri costurile sunt in jur de 800 lei ( care include piesa + montaj + codare). Este un retrofit simplu si ieftin si poate cel mai folosit când mergi noaptea mai ales in România fĂŁrĂŁ autostrĂŁzi, efectiv gândește te De câte ori schimbi pe faza lunga noaptea din maneta si da ti seama cun o sa fie când nu o sa mai știi de maneta aia, contrar celor spuse de colegii mei, senzorul pe xenon funcționeazĂŁ aproximativ perfect, când nu funcționeazĂŁ perfect este atunci când vine unul cu lumânĂŁri in faruri si Efectiv nu l detecteazĂŁ de la distanța.

 

Pentru cine nu i a gasit utilitatea nu cred ca merge noaptea niciodatĂŁ. Am zis de la primul drum dupĂŁ montaj ca este cel mai bun retrofit pe care puteam sa l fac. Cum sa spui ca nu te ajuta? Sa dai de maneta aia de ce puțin 1 data in fiecare km fĂŁcut, mai ales daca te prinde pe curbe si efectiv nu poți sa o scoți repede ca sa nu l orbeascĂŁ pe respectivul.

 

Senzorul funcționeazĂŁ ireproșabil pentru cat de repede aprinde si stinge dupĂŁ ce trece mașina respectiva de tine.

 

Vad ca nimeni nu zice nimic de distronic si colision asistant, fiind niste opțiuni aproape imposibile de pus pe Bmw uri din cauza dificultĂŁții si prețului foarte mare pentru acest retrofit, v ați luat tocmai de FLA. :))

Edited by WIN60
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am mers cu xenon cu FLA si nu mi s-a parut asa util, in conditiile de trafic din Romania se intampla sa incomodeze. Nu zic, pentru cine conduce e bine, dar cu riscul de a orbi pe altii. Plus ca tot timpul va cobori si ridica lupa. E oarecum o varianta rudimentara.

Posibil sa fie putin mai bine pe cele adaptive, care pot face si stanga-dreapta. Cred ca e implementare diferita acolo.

 

Pe LED e altceva, lumina se ajusteaza automat din intensitatea led-urilor, de la stins la aprins si moduleaza aria de iluminat. Practic lumina se misca in timp real, ca tu sa vezi maximul posibil in conditiile date. Si aia nu prea orbeste. Abia pentru asta as face un efort si e ceva ce merita.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce zici tu e high level, adaptarea inteligenta, cu ocolirea mașinilor din trafic, dar Fla costa 800 lei maxim, pe când farurile alea costa câteva mii de euro ca si opțiune si ca piese .

 

Calitate pret, fata de alte retrofituri, voi da niste exemple (night vision, soft Close, oglinzi rabatabile, masaj scaune), fata de aceste retrofituri care se fac greu ( unele) si destul de scump, comparativ din punct de vedere al necesitĂŁții FLA primeazĂŁ in rândul lor, un retrofit ĂŽnseamnĂŁ pentru mine sa castig ceva in comfort si ajutor in trafic si in ultimul rând vine treaba cu “ plĂŁcutul”.

 

Nu vreau sa creez polemica pe acest subiect, le as vrea pe toate cele scrise mai sus.. dar eu cred ca nu merita banii si dificultatea pentru ceea ce fac.

Edited by WIN60
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Win - ia uita-te tu in link-ul pe care l-am pus pentru retrofitul asta de faza lunga si vezi cat costa . Omul vorbeste de 400 de dolari pt piese la mana a doua si a stat sa vaneze ocazii . Poate mai depinde si de ce optiuni ai deja pe masina, dar nu prea vad cum ai facut tu asta cu 800 lei - chiar daca la masina ta piesele la dezmembrari sunt mult nai ieftine decat la F30.

Crezi ca cine le monteaza si face codare , o face fara minim 100 euro ?

Edited by seaman
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Montajul este in jur de 200-400 lei (400 lei pentru cineva care ĂŽți face lucrarea ca de fabrica, ma refer trasul firelor exact pe sub ornamente si fĂŁcut totul profesional) eu am fĂŁcut cu 350 lei la E60 ( montare/codare).

 

Ce ai nevoie? Decât de oglinda in sine, prețul oglinzilor cu Fla/EC/led ( alarma, asistent si electrocrom) este ĂŽntre 450-550 lei ( nu mai mult, pe la 650-700 lei o poți si cu home link) la F10 si F30 si F07 prețurile sunt 100-150 euro.

 

Edit: uite oglinda ieftinĂŁ ĂŽnsĂŁ fĂŁrĂŁ capace ( cum zice si el in anunț sunt ieftine)

 

https://www.olx.ro/oferta/oglinda-bmw-e60-61-fla-IDdBCfK.html

 

De precizat oglinda de pe NFL are camera patratoasa ca si forma si cea de pe LCI este rotundĂŁ, nu știu daca merge mai bine cea rotunda( eu pe asta o am).

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

O sa ma duc pana la urma sapt viitoare la Bucuresti sa iau un 320d 184cp 2014 (e decembrie 2013 produsa) la vreo 14000 euro. Are deja faruri cu cornering , high beam assistant si alte cateva gadgeturi de astea. Deci o sa-mi ramana sa-i pun iluminarea ambientala( nu trebuie sa lumineze ca un far in interior doar sa-i dea putin de culoare pt ca e o masina putin sobra) si eventual in functie de pret sa vad daca-i pun o camera de marsarier(aRE Navigatie Profesional). Am cativa cunoscuti care se ocupa ca asta dar prefer s-o duc la niste ateliere mai specializate cu ceva acreditari , ca daca tot dau bani sa-i pun ceva pe ea macar sa fie de calitate.

 

Montajul este in jur de 200-400 lei (400 lei pentru cineva care ĂŽți face lucrarea ca de fabrica, ma refer trasul firelor exact pe sub ornamente si fĂŁcut totul profesional) eu am fĂŁcut cu 350 lei la E60 ( montare/codare).

 

Ce ai nevoie? Decât de oglinda in sine, prețul oglinzilor cu Fla/EC/led ( alarma, asistent si electrocrom) este ĂŽntre 450-550 lei ( nu mai mult, pe la 650-700 lei o poți si cu home link) la F10 si F30 si F07 prețurile sunt 100-150 euro.

 

Edit: uite oglinda ieftinĂŁ ĂŽnsĂŁ fĂŁrĂŁ capace ( cum zice si el in anunț sunt ieftine)

 

https://www.olx.ro/oferta/oglinda-bmw-e60-61-fla-IDdBCfK.html

 

De precizat oglinda de pe NFL are camera patratoasa ca si forma si cea de pe LCI este rotundĂŁ, nu știu daca merge mai bine cea rotunda( eu pe asta o am).

Imi poti spune unde ai facut chestia cu iluminarea ambientala in modul descris de tine ?

Link to comment
Share on other sites

Nu am fĂŁcut chestia cu iluminarea, mai sus am spus doar de high beam asistant. Iluminarea se poate face destul de ieftin deoarece am vĂŁzut kit uri aftermarket pentru F10/F30, ĂŽnsĂŁ e de munca.

Pai asta e ca nu stiu pe mana cui sa dau masina sa faca chestiile astea, credeam ca sunt ateliere care se specializeaza in lucruri de genul. Ce vreau sa fac de asemenea e sa schimb capatul de la esapament (e oribila toba de la 320) intr-una cu 2 iesiri, dar la fel nu stiu daca se poate si unde.

Link to comment
Share on other sites

O idee de exemplu. Dai mana pe unul care se pricepe sa demonteze fete de usi, un electrician care se pricepe sa si demonteze chestii de genul auto. Nu ar trebui sa fie greu.

 

RON 1,116.52 50% Off | LED Ambient Light Interior Door Panel Decorative Trims Light for BMW 3 Series F30 2013-2019 car lights

https://a.aliexpress.com/_d7ulihl

 

Asta e ceva mai dedicat, se gĂŁsesc si mai ieftin dar asta e sa zic ceva mai profi, ai si 8 culori.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

O idee de exemplu. Dai mana pe unul care se pricepe sa demonteze fete de usi, un electrician care se pricepe sa si demonteze chestii de genul auto. Nu ar trebui sa fie greu.

 

RON 1,116.52 50% Off | LED Ambient Light Interior Door Panel Decorative Trims Light for BMW 3 Series F30 2013-2019 car lights

https://a.aliexpress.com/_d7ulihl

 

Asta e ceva mai dedicat, se gĂŁsesc si mai ieftin dar asta e sa zic ceva mai profi, ai si 8 culori.

Da pare interesant, dar nu stiu daca chiar as da atatia bani pe asta plus ca trebuie sa le mai dau alora bani sa monteze piesele. Mi-ar conveni ceva mai simplu si mai ieftin, n-am nevoie de 8 culori .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.