BMWClub: Schimbare parbriz Brasov - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Schimbare parbriz Brasov Unde se pot schimba parbrize BMW in Brasov ?

#1 User is offline   bike4life 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 18 May 2020 - 09:05

Buna ziua,

Inevitabil, am luat si eu o piatra in parbriz (BMW X1 xDrive 18D - 2015) si acum ma chinui sa gasesc in Brasov un service unde sa pot sa inlocuiesc parbrizul (precizez ca are si senzor de ploaie si de lumina) cu unul original (sau mai bun) si sa mi se faca treaba perfect (am patit-o la alte masini sa-mi curga apa dupa sau sa gasesc urme de parca a scos parbrizul ala cu ranga).

Ma poate ajuta cineva cu o parere?

This post has been edited by bike4life: 18 May 2020 - 09:10

0

#2 User is offline   Cosminbad 

• posesor Bmw
  • Interests:Bmw , Jocuri PS4

Posted 18 May 2020 - 09:17

Daca bugetul nu e o pb eu zic sa incerci la Contempo (reprezentanta). Am schimbat la un e83 si nu am avut pb. Impecabil lucrat
0

#3 User is offline   Enachedc 

• Nou venit
  • Pip

Posted 18 May 2020 - 09:25

Te salut,

Eu l-am schimbat la Neoglass pe Str. Zizinului. Al meu avea si HUD+camere si am pus de la Pilkington, cum am avut si pe original (seria 5). Cost total in jur de 2000 lei. Iesi mai ieftin cu alte marci din ce am inteles. Per total destul de multumit de treaba. Mergi pana la ei si cere o oferta, pe site mi-au facut una cu vreo 100 lei mai mare decat in magazin.

Cei de la Pilkington de pe str. Tarnavei mi-au facut un pret mai mare la acelasi produs si mi-l aduceau dupa vreo saptamana ca cica nu au stoc pentru d-astea cu HUD.
0

#4 User is offline   bike4life 

• Nou venit
  • Pip

Posted 18 May 2020 - 09:26

Bugetul nu e neaparat o problema, treaba bine facuta nu este ieftina, dar poti (si am patit-o) sa dai un pret bun si tot o treaba de... 2 RON sa-ti faca.
Cum am si senzorii astia + sunt foarte atent la orice zgarietura sau lovitura aiurea pe care o iau/fac, as prefera sa nu vad urme de ranga dupa inlocuierea parbrizului :) daca intelegi ce vreau sa zic.

Am incercat sa contactez reprezentata BMW din Brasov.... sanatate, m-a trimis tanti la nu stiu ce nene cu nr. de telefon atasat... orice numai profesional nu.

Multumesc de sfat, o sa-i contactez pe acestia.

O zi reusita!
0

#5 User is offline   Enachedc 

• Nou venit
  • Pip

Posted 18 May 2020 - 09:32

Mai sunt si cei de pe strada Scolii. La servisul la care merg de obicei, pe ei mi i-a recomandat. Am vorbit cu un domn la telefon, dar din pacate era in concediu, iar eu trebuia sa plec in concediu si nu am putut astepta prea mult. Poti incerca si acolo daca doresti o parere/oferta in plus.
0

#6 User is offline   bike4life 

• Nou venit
  • Pip

Posted 18 May 2020 - 14:11

Am primit urmatoarele oferte:

Reprezentanta Pilkington Brasov: ~ 800 RON
Neoglass Brasov: 2800 RON
Contempo Brasov: 4340 RON

Preturile sunt atat de... random ca nici nu stiu ce sa inteleg sau ce sa aleg. Am pus cateva intrebari legate de ce fel de parbriz folosesc fiecare poate ma ajuta sa iau o decizie dar poate stiti voi mai bine.

Multumesc pentru suport!
0

#7 User is offline   ingineru' 

• Inginer

Posted 18 May 2020 - 14:22

Intreaba daca intra si chederul in pret.

Pe e46 am pus Pilkinton si am fost multumit.

This post has been edited by ingineru': 18 May 2020 - 14:32

0

#8 User is offline   six in line 

• Pasionat

Posted 18 May 2020 - 14:28

Pune Pilkington linistit.
0

#9 User is offline   toffefe 

• Senior

Posted 18 May 2020 - 21:27

Pilkington am pus eu recent pe F10 la reprezentanta lor din Iasi, parbrize fără HUD, dar cu senzori de ploaie si lumina. A ieČ™it bine lucrarea. La cate pietre iei in parbriz dupa fiecare iarna in Romania, nu merita sa pui un parbriz de 4300 RON vs unul de 800 RON. GândeČ™te-te ca de aceiasi bani pe care ii dai la reprezentanta, schimbi de 8 ori parbrizul la Pilkington Č™i ai tot timpul un parbriz impecabil.
0

#10 User is offline   Enachedc 

• Nou venit
  • Pip

Posted 19 May 2020 - 07:42

Mi se pare o diferenta mult prea mare intre pretul primit de la pilkington si neoglass pentru acelasi produs. Sigur e ceva diferit sau nu au luat in calcul optiunile geamului (camere, senzori/protectie termica, etc).

Aproximativ 800 lei e un parbriz pentru logan (in reprezentanta), care nu are nici un fel de tratament sau optiuni de camere/senzori.

This post has been edited by Enachedc: 19 May 2020 - 07:43

0

#11 User is offline   bike4life 

• Nou venit
  • Pip

Posted 19 May 2020 - 09:02

View PostEnachedc, on 19 May 2020 - 07:42, said:

Mi se pare o diferenta mult prea mare intre pretul primit de la pilkington si neoglass pentru acelasi produs. Sigur e ceva diferit sau nu au luat in calcul optiunile geamului (camere, senzori/protectie termica, etc).

Aproximativ 800 lei e un parbriz pentru logan (in reprezentanta), care nu are nici un fel de tratament sau optiuni de camere/senzori.

Da si mie mi s-a parut ceva dubios, cei de la neoglass mi-au raspuns foarte repede si mi-au dat toate detaliile si asigurarile ca este exact ce am acum pe masina. Acum nici nu pot sa compar pretul intre reprezentanta dacia si pilkington, cei de la reprezentanta BMW mi-au dat un pret de 4300 RON, deci asta-i pretul cu care trebuie comparat pretul din reprezentanta dacia.

This post has been edited by bike4life: 19 May 2020 - 09:04

0

#12 User is offline   Cosminbad 

• posesor Bmw
  • Interests:Bmw , Jocuri PS4

Posted 19 May 2020 - 11:20

Asa cum a zis un coleg mai sus, verifica in pretul obtinut de la reprezentanta ce se mai schimba (probabil se schimba si baghetele din jurul parbrizului, daca le lasi tot pe alea vechi e posibil sa ai probleme in viitor cu zgomotul, etanseitatea, etc.
Pretul la Pilkington e extrem de mic comparat cu reprezentanta, vezi sa nu patesti ca un coleg pe forum care vedea dublu farurile prin parbriz dupa un schimb. (si nu era el de vina - un lot prost era cauza parca)

Uite mai jos un exemplu dintr-o proforma BMW pt X3 (E83 - l-am schimbat in 2017)

ÎNLOCUIRE PARBRIZ 33,00 x 13,25 ron
LUCRARE SUPLIMENTARĂ LA SENZOR DEPLOAIE-LUMINĂ 5,00 x 13,25 ron
PARBRIZ 1,00 N - 1 697 ron
TEROSON 1,00 D - 161,70 ron
EMBLEMA AVERTIZ.AIRB 1,00 D - 42,05 ron
CLEMA ORNAMENT 10,00 N 4,40 ron
TAMPON ORNAMENT 6,00 D 3,65 ron

Preturile erau fara TVA. Din experienta mea (client fidel) poti obtine si discount-uri de pana la 20% la manopera+piese. Dar trebuie sa ai un istoric la ei.
0

#13 User is offline   bike4life 

• Nou venit
  • Pip

Posted 19 May 2020 - 12:45

Intradevar, am vorbit (doar la telefon se pare ca se poate) cu cei de la Pilkington Brasov si... nu mi-a placut/nu mi-a dat senzatia ca vorbea de acelasi nivel de calitate/piese etc etc.
Prin urmare am decis sa merg pe varianta de la Neoglass Brasov, 2800 RON dar cu parbrizul OEM si manopera (sper eu) facuta ca la carte.

Si mie mi se parea pretul cam dubios de mic la Pilkington Brasov, nu ca ma deranja asa tare, dar stiu ca nu poti avea calitate cu pret mic.

Am sa revin cu un update legat de calitatea lucrarii dupa ce mi se monteaza si-l testez putin sa vad daca este ce trebuie sau nu.

Multumesc pentru ajutor, chiar mi-au prins bine sfaturile/parerile.
0

#14 User is offline   dismalskin 

• Începător

Posted 19 May 2020 - 12:52

Parbrizele au aceiasi producatori fie ca mergi in reprezentanta, dealer de parbrize sau atelier (Saint gobain, Pilkinton, Nordglass, Fuyao etc)
diferenta de pret poate sa fie doar daca are filtru UV (cele care au reflexi mov/verde) sau cele cu HUD. In rest sunt sticle care pot avea defecte de productii random (sa vezi faruri duble sau sa distorsioneze imaginea, dar sunt rare). Montajul este simplu, daca sunt atenti asa ca diferenta de la 800 la 2000-4000 lei este adaos si aroganta
1

#15 User is offline   six in line 

• Pasionat

Posted 19 May 2020 - 13:06

Cu ani in urma am pus la E90 un parbriz Pilkington cu 785 ron montaj inclus. Avea senzori de ploaie si lumina pe el.
0

#16 User is offline   bike4life 

• Nou venit
  • Pip

Posted 19 May 2020 - 13:11

View Postdismalskin, on 19 May 2020 - 12:52, said:

Parbrizele au aceiasi producatori fie ca mergi in reprezentanta, dealer de parbrize sau atelier (Saint gobain, Pilkinton, Nordglass, Fuyao etc)
diferenta de pret poate sa fie doar daca are filtru UV (cele care au reflexi mov/verde) sau cele cu HUD. In rest sunt sticle care pot avea defecte de productii random (sa vezi faruri duble sau sa distorsioneze imaginea, dar sunt rare). Montajul este simplu, daca sunt atenti asa ca diferenta de la 800 la 2000-4000 lei este adaos si aroganta

Am mentionat in mesajul original de "urme de ranga", pai experienta o am de la reprezentanta Pilkinton din Brasov pe o Skoda acum 2 ani. Inteleg ca o parte din pret se duce in "aroganta" dar sincer ti-o zic ca nu vreau sa patesc acelasi lucru si pe masina asta.
0

#17 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 19 May 2020 - 13:20

Si eh am pus pilkington la E60 cu senzori, 1400 lei a fost parbrizul doar. Cel heliomat era 2400 parca.
0

#18 User is offline   florea2 

• Nou venit
  • Pip

Posted 19 May 2020 - 14:04

salut, eu am fost la Pilkington si a fost ok.
0

#19 User is offline   toffefe 

• Senior

Posted 19 May 2020 - 20:00

Am pus Pilkington in Iasi, la reprezentanta lor, pe F10 cu senzori ploaie si lumina = 650 RON . Altcineva a pus pe F30 parbriz original la reprezentanta, cu HUD, undeva la 3000 RON pe Casco.

2800 RON pe parbriz Pilkington, fara HUD, pare cam mult.
0

#20 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 19 May 2020 - 22:05

Parbriz pilkington sub 800 lei doar piesa pare cam ireal pe aceste masini...dar e posibil, nu contest.

This post has been edited by WIN60: 19 May 2020 - 22:05

0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro